8,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
630 gösterim
Cem Kalender'in ödüllü romanı Klan alakarga'da.

Ve sonra tarih kalemi eline aldı, "gerçekten, size diyorum ki içinizden biri beni ele verecek" sözüyle yazmaya başladı. Fısıh Bayramı'ndan önce İsa, ağzından balık yağı gibi kayarak dökülen bu sözleri söylerken durgun ve asudeydi. Bakışlarında saflığın da ötesinde acemi bir kırlangıç yavrusunun ilk uçuşundaki amatörlük vardı. Kırlangıç metaforu tamamen Petrus'a aitti. İsa'nın olmadığı bir zamanda arkadaşlarına "İsa ile bizim aramızdaki en büyük fark nedir biliyor musunuz arkadaşlar?" sorusuna havariler farklı farklı cevaplar vermişti.

"Biraz okumuş, biraz âşık olmuş, biraz acı çekmiş, biraz delirmiş, biraz tutunamamış bir bireyin zihin akışının fotoğrafını çeken, her şeyden biraz yaşayan bu bireyin zihninin aslında tam bir kara anlatı cehennemine dönüştüğünü anlatan" Klan, Oğuz Atay esintileri taşıyan bir roman. Kalender dil hâkimiyeti, üslup zenginliğiyle umut vaat ediyor...
-Ömer Türkeş-
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  389
 • ISBN:
  9786058714915
 • Yayınevi:
  Alakarga
 • Kitabın Türü:
utku köker 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Musil'den Ahmet Hamdi'ye, Proust'tan Kutsal Kitaplara dek geniş bir yelpazede göndermelerle dolu post modern bir anlatı. Parçalı bir zihnin gerçek olanla olmayanı karıştırması ve bize bir çok hikayeyi birbiriyle bağlayarak anlattığı bir roman Klan. Cem Kalender usta işi bir "ilk kitap" ile edebiyat dünyamıza bomba gibi giriş yapmıştır. Akademisyen olan arkadaşlarımızın ilgisine mazhar olmasını beklediğim kitapta freudyen olan ve olmayan psikanalize dair çok sayıda öğe bulunmaktadır. Mitoloji, mülkiyet, teolojik, geleneksel çok açıdan incelenebilecek roman yabancı edebiyattaki Kazancakis'in, Dante'nin, Andreyev'in, Bulgakov'un vb çok sayıda yazarın dolaştığı sularda Yahuda üzerine ilginç bir hikaye anlatıyor. Kopya vermiyor ve okuyuculara iyi okumalar diliyorum. Okunması biraz sabır istese de didik didik edilerek alt katmanlarına inildikçe lezzetli olan bir kitap.