Konstantiniyye Dünyanın Arzuladığı Şehir 1453-1924

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
503 gösterim
Elinizdeki kitap Konstantiniyye'nin (İstanbul'un) beş yüz yıllık tarihi... Osmanlı'nın en parlak döneminden çöküşüne, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna uzanan zaman dilimini kapsayan, dünyanın en güzel şehrinin tarihsel haritası.

Son yıllarda İstanbul hakkında yazılmış en iyi kitap. Klasik olmaya aday bir yapıt.
-Metin Münir

Doğup büyüdüğüm İstanbul'un büyülü hikâyesi... Tarihçi Philip Mansel'in romansı üslubu zengin araştırmasına hayat katıyor. Konstantiniyye çok makbule geçen bir İkram kitap.
-İpek Çalışlar

Konstantiniyye, Batılı ziyaretçileri uzun zaman büyülemiş ve bunun sonucunda da raflar dolusu güzel kitap yazılmış hakkında. Elinizdeki kitap, en görmüş geçirmiş,en karmaşık şehirlerden biri olan İstanbul hakkında yazılmış en iyilerden bir tanesi; Philip Mansel olağanüstü bir araştırmayla ve modern tarihin her yönünü başarıyla irdeleyerek kaleme almış bu kitabı. Şimdilerde İstanbul "Avrupa Kültür Kenti"olarak anılırken, Konstantiniyye mutlaka okunmalı.
-Norman Stone

Philip Mansel, önemsediğim ve değer verdiğim bir yazardır. Yazdıklarından her zaman çok şey öğrenirim, çünkü müthiş çalışkanlığıyla inanılmaz bir ayrıntı zenginliğini ortaya serer. Bu kitabını da İngilizce'de yayımlanır yayımlanmaz almış ve keyifle
okumuştum. Şimdi Türkçe yayımlanıyor olması güzel bir haber.
-Murat Belge
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  708
 • ISBN:
  9789752894518
 • Orijinal Adı:
  Constantinople City Of The World's Desire
 • Çeviri:
  Şerif Erol
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
SelinGuzel 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her ne kadar İstanbul'a Konsantiniyye denmesinden çok hoşlanmasam da, yazar Philip Mansel İstanbul'un Konsantiniyye olduğu dönemin tüm ayrıntılarıyla kaleme almış olmasından dolayı kitap bu ismi hak ediyor. O dönemde savaşlar, yaşam mücadelesi, gelenekler, harem adetleri herşey bu kitapta.