Korkunun ve Dehşetin Kapıları

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
447 gösterim
Korku ve gizem edebiyatına başlamak için Türkiye'deki ilk ve tek kitaptır elinizdeki çalışma. Ülkemizde korku, gizem ve başka dünyalar deyince akla gelen ilk isim (ve mutlaka tek isim) şüphesiz Giovanni Scognamillo'dur. Korku edebiyatının, korku sinemasının, türün diğer unsurları olan müzik, tiyatro, çizgi roman vb. konuları, Yunan edebiyatından kadim Mısır'a ve bugüne getiren bir çalışmadır Scognamillo'nun bu eseri. Edgar Allan Poe'dan Bram Stoker'e, H.P. Lovecraft'tan Dennis Whitley'e ve Stephen King'den, Dean Koontz'a kadar korkunun ustalarının korku ve dehşeti sanata dönüştürmelerinin edebi dünyadaki izdüşümünü gözler önüne seriyor.

Giovanni Scognamillo Korkunun ve Dehşetin Kapılarında, korku, gizem, ve başka dünyalar edebiyatının ustalarına ayırdığı saygı bölümlerinde de türün doruk noktalarını zorlayıp, okuyucunun heyecan içinde kendinden geçmesine yol açıyor. Adeta sonsuz bir korku tüneli bir dehşet galerisi bir gizem müzesi yolculuğuna çıkarıyor. Ve gotik olmanın ne demek olduğunu korkunun arketiplerini gözler önüne seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055642655
 • Yayınevi:
  Bilge Karınca Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

cinayet sofrası
Polis romanları tutkunları iyi bilirler ;kendinizi o tür edebiyata kaptırdınız mı sonu gelmez. Gelmez ve gelmez...Çünkü karşınızda derya kadar engin, bol çeşitli, her zevke,her heycan arayışına uygun bir malzeme var.Polis romanı ,içerdiği tüm macera ve gerilim unsurları bir yana her şeyden önce mantık oyunu ve bir güç çarpışmasıdır,yasa dışı eylemlerde (soygun ,cinayer ,şantaj vb.)bulunan ile onun peşine takılan yasa temsilcisi (polis ,özel hafiye ,avukat) arasında. Bir kovalamaca oyunudur polis romanı ,bir ya da bir kaç esrarın çözümlenmesidir ve okurun her daim tetikte bulunması gerekiyor ,hiçbirip ucunu kaçırmamak gerekiyor.

Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Sayfa 5 - dörtlerin esrarı kitabının önsözü)Korkunun ve Dehşetin Kapıları, Giovanni Scognamillo (Sayfa 5 - dörtlerin esrarı kitabının önsözü)