Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Giovanni Scognamillo (Jean Gennaro)

Giovanni Scognamillo (Jean Gennaro)Mumya’nın Mezarı yazarı
Yazar
Çevirmen
7.1/10
143 Kişi
587
Okunma
32
Beğeni
4.333
Görüntülenme

Hakkında

Giovanni Scognamillo, (d. 25 Nisan 1929, İstanbul) İtalyan asıllı levanten yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen, eğitmen. Scognamillo ayrıca bazı Türk filmlerinde oyuncu olarak rol almış, bankacılık, reklamcılık, dekoratörlük, kitabevi yöneticiliği gibi pek çok farklı alanda da çalışmıştır. Biyografisi İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın tek çocuğu olarak 25 Nisan 1929'da İstanbul'da doğdu. Elhamra Sineması'nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde sinemayla tanıştı. İtalyan Lisesi'ni bitirdikten sonra 1948 yılında yabancı basın kuruluşlarında sinema yazıları yazarak profesyonelliğe adım attı. 1948-61 yıllarında başta İtalyan, Fransız, ABD, Norveç basını olmak üzere yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıktı. Daha sonra 1961'de Akşam Gazetesi'nde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Akşam'la başladığı Türk basınındaki sinema yazarlığını Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV'de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sürdürdü. Bir süre Erler Film ve Ulusal Televizyon’da danışmanlık ve çevirmenlik görevlerini de üstlenen Scognamillo ilk iki kitabını 1965'te Agah Özgüç'le birlikte yazdı. Bu kitapların adları "1965 Sinema Yıllığı" ve "Türk Sinemasında Kadın ve Seks" ti. 1973'te yazdığı "Türk Sinemasında 6 Yönetmen" kitabıyla birlikte bugüne kadar 40'ın üzerinde kitap yazmış onlarca kitabı da Türkçe'ye çevirmiştir. 60 yıldır sinema, fantastik edebiyatı, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okkültizm üzerine kitaplar ve yazılar yazan Giovanni Scognamillo 1997-1999 yılları arasında sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yapmıştır. 2006 yılında "Beyoğlu'nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo" adında belgeseli de yapılan Scognamillo, halen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Türk Sineması" dersleri vermektedir. Ödülleri -1996 8. Uluslararası Ankara Film Festivali Yaşam Boyu Katkı Ödülü -2000 19. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü
Unvan:
İtalyan Asıllı Levanten Yazar, Sinema Tarihçisi, Araştırmacı, Eleştirmen, Çevirmen, Eğitmen
Doğum:
İstanbul, 25 Nisan 1929
Ölüm:
İstanbul, 8 Ekim 2016

Okurlar

32 okur beğendi.
587 okur okudu.
19 okur okuyor.
420 okur okuyacak.
13 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Deli olduğumu biliyorum. Çok güzel bir duygu; bu duygularım korkuyla alıştı. Böylece artık korkmuyorum.
Reklam
"Gülünce ne kadar şirin olduğunu bilemezsin. Ya o gözlerinin içi..."
Türk Sinemasında Şener Şen
Türk Sinemasında Şener Şen
"Acınızı herkese göstermeyin. Çünkü; ateşinize kimin odun atacağını bilemezsiniz." Şener Şen.
Reklam
"Her şeye rağmen, her şeye inat "ÇOK YAŞA"
Türk Sinemasında Şener Şen
Türk Sinemasında Şener Şen
"İdam sehpasında hapşıran mahkuma, çok yaşa demek gibiydi bazı umutlarımız. "Her şeye rağmen, her şeye inat "ÇOK YAŞA" dedik ve diyeceğiz !!! Çünki yaşamak ve yaşatmaktan yana tüm sevdamız. Umarım bu küçük sisteme teslim olmaz ve sevdası hep yaşamak ve yaşatmaktan yana olur !!!
🎉🎉ÇEKİLİŞ BAŞLIYOR🎊🎊 5 adet kitap
Drakula
Drakula
Garez
Garez
Cinnet
Cinnet
Mumya
Mumya
Ölüm Şatosu
Ölüm Şatosu
TEK YAPMANIZ GEREKEN İLETİYİ PAYLAŞMAK

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
103 syf.
4/10 puan verdi
·
4 saatte okudu
Öç almak isteyen bir mumyadan daha korkunç bir şey düşünebilir misiniz?
Eserin ön sözünde de bahsedildiği gibi ne klasik korku edebiyatında ne de klasik korku sinemasında mumya veya Mısır tarihi konusuna pek değinilip, işlenilmiyor. Gerçekten bu konuyu anlamakta güçlük çekiyorum. Nasıl bu kadar zengin bir alan görmezlikten gelinebiliyor. Mesela ben bu alan söz konusu olunca kendimi durduramıyorum; Mısır tarihi,
Mumya’nın Mezarı
Mumya’nın MezarıGiovanni Scognamillo (Jean Gennaro) · Kumsaati Yayınları · 2012116 okunma
255 syf.
4/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Beklediğim gibi bir kitap mıydı? Hayır... Bir kere kitap parça parça hikayelerden oluşuyor.Bunu sevmedim.. Asıl kitaba ismini veren Mumyanın Mezarı yaklaşık yetmiş sayfa falan. Mumyanın Mezarı arkeologlar tarafından Mısır da bir kazı sırasında Firavunların Firavunu Ramses'in oğlu Ra'ın mumyasının bulunmasıyla başlıyor. Ra, Firavun tarafından kardeşi Be ile iktidar mücadelesi olmaması için çöle sürülüyor. Burda öldürülüyor ve bunu öğrenen Firavun oğlunun prenslere layık bir şekilde defnedilmesini istiyor ve Ra prenslere layık bir şekilde defnediliyor.Arkeologlar prensi mezarında rahat bırakmayıp onu gün yüzüne çıkarınca mumyanın laneti tüm arkeoloji ekibinin üstüne yürüyor ve arkeoloji ekibinde çeşitli ölümler meydana geliyor. Bu sırada Ra'nın kardeşi Be kardeşinin ölümüne neden olduğu için öz kardeşi tarafından öldürülünceye kadar ölümsüzlüğe mahkum ediliyor.Be arkeoloji ekibinden Annie ile iletişime geçebiliyor.Fakat farklı bir isimle. Sonunda Be Ra tarafından öldürülüyor. Ve Yüce Ramses'in oğulları sonsuz bir huzura kavuşuyor.. Keyifli Okumalar :)
Mumyanın Mezarı
Mumyanın MezarıGiovanni Scognamillo (Jean Gennaro) · Erasmus Yayınları · 2017116 okunma
Reklam
174 syf.
9/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Frankenstein'ın Laneti su gibi akıp bitti, filmini izlemiştim filmiyle pek alakası yoktu zaten genelde kitap dan uyarlanan filmler hep alakasız oluyor, kafanızı yormuyacak keyifli hikayesi var tavsiye ederim.
Frankenstein'ın Laneti
Frankenstein'ın LanetiGiovanni Scognamillo (Jean Gennaro) · Bilge Karınca Yayınları · 201288 okunma