Kötü Çocuk (Kötü Çocuk #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
21.366
Gösterim
Adı:
Kötü Çocuk
Alt başlık:
Kötü Çocuk #1
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
511
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055358822
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Kötü Çocuk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Siyahın içindeki beyaz noktanın başlangıç hikâyesi…

Kayla, on yedi yaşına girdiğinde, ilk kez gördüğü babasıyla, yabancı bir şehre taşınır. Bu yeni şehirde yaşadığı zorluklar karşısında, hiç beklemediği bir çocuk hep yanında olur.

Meriç, etrafına ördüğü sağlam duvarlar arasında yaşayan, yalnızlığı seçmiş bir çocuktur.

Kayla ilk kez bir erkeğe güvenir.

Meriç'in sırlarla dolu hayatı onu düştüğü karanlığın derinliklerinden yukarıya çekerken, yanlışlar doğru gözükür.

Ta ki Kayla, isminin anlamına yakışır bir şekilde yaşamadığını fark edinceye dek…


"Güvendeydim! Güvende olduğuma inanamıyordum ama güvendeydim işte. Bu kolların arasında kimsenin bana zarar veremeyeceğini biliyordum. Sigaranın gömleğine sinen yoğun kokusunu alırken, hızla uzaklaşan ayak seslerini duydum. Sonunda sadece fırtınanın sesi duyulmaya başladığında, belimdeki eller dirseklerimi tuttu. Beni kendinden uzaklaştıracağını anlayıp ona sıkıca sarıldım ve tutmakta olduğum gözyaşlarımı serbest bıraktım. Hamlem işe yaradı. Dirseklerimden vazgeçip, ellerini tekrar belime doladı. 'Korkma artık. İyisin,' diye fısıldadı bir süre sonra. Beni rahatlamak ister gibiydi. Korkmuyordum. Ona neden güvendiğimi bilmiyordum ama onun yanında korkmuyordum."
Hiçbir edebi değeri olmayan, sadece ergenlere hitap eden ve kültür düzeyi yüksek okurların kazara aldıklarına bile lanet okudukları boş bir kitap. Yeni yetmeler için heyecanlı olabilir ama bu bir kitap değil. Tebrik edilmesi gereken tek şey yazarın bu ufak yaşta bu kadar kalın kitabı nasıl yazıp, satmayı nasıl başardığıdır. Dünyaca ünlü yazarlar dahi yıllardır kitap yazamazken...
Arkadaşınızda varsa alıp inceleyin ama gidip de para vermeyin. Benden söylemesi.
511 syf.
·Puan vermedi
Evet araştırmadan incelemeden çok satanlar listesine aldanıp satın almıştım. Çokta pahalıydı o zamanlar yani buna verdiğim parayla 2 3 tane düzgün kitap alabilirdim.

Bu gençlik nereye gidiyor anlamak güç. Edebiyattan yoksun cümle kurmayı beceremeyen hala ""herkes"' e herkez diyen bir nesil yetişiyor.

Ay canım yha öğretmenlerimiz çok kitap okumanın YGS LYS sınavında faydalı olacağını söyledi. Kötü çocuk serisinin tamamını okuduğum halde hiç işe yaramadı diye serzenişte bulunuyor gençlerimiz. Bilmezler ki bu tarz kitaplar Türkçelerini bozuyor.

Wattpad acilen yasaklanmalı. Kitap alamıyorum Wattpad işime yarıyor telefondan kitap okumak pratik diyenler pdf, epub, mobi olarak çok değerli eserleri okuyabilirler. Vaktinizi harcamayın beyninizi köreltmeyin böyle kitaplarla. Okumayın Okutturmayın.
511 syf.
Nereden başlasam gerçekten bilemiyorum.

Normalde, herkesle aynı zevke sahip olmuyorum, kimse tarafından beğenilmeyen kitaplara hayran kalıp, herkes tarafından beğenilmiş kitaplardan bıkıp, gömebiliyorum.
Çevremdeki herkes bu kitabı linç edip ezince, beğenebileceğim bir kitap olduğunu düşünüp başladım.
Başlamaz olaydım.

Büşra Küçük'ün kaleminden çıkan kitap, 4 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı. 511 sayfa.
Ephesus Yayınları'nın bastığı, ciltli bir kitap.
Genç kesim tarafından fazlasıyla ilgi gören, çok da beğenilmiş bir roman.

Ana karakterlerimiz, Kayla ve Meriç.

Kitabı okurken zor katlandığım iki şey oldu. Kayla'nın babasına karşı tavırları ve Meriç'in -tüm- konuşmaları.

Sözlükte Badboy teriminin karşısına bakarsanız, kocaman bir Meriç fotoğrafı görürsünüz. Genç kesimin hayran kalıp aşık olduğu, hayallerini süsleyen Meriç, benim sinirlerimi yerden yere vurdu. Yapmacıklık kokuyordu.
Aşk nasıl mı yaşanmaz?
Aşk nasıl mı berbat hale gelir?
Aşık olduğumuz kişiye nasıl mı davranmamalıyız?
Buyrun alıp okuyun.

Kayla karakterine pek bir diyeceğim yok, ancak çoğu kişinin sahip olmayı çok istediği bir babaya sahip olmasına rağmen babasına yaptığı eziyetler, adamı yerden yere vurmalar, hoş olmayan şekillerde isimlendirmesi, adamı kahırdan ölecek duruma getirmesi, karakteri benim gözümde adeta Titanic gibi batırdı.

İkinci kere bir kitaba verdiğim paraya acıdım. İlki, Ben, Earl ve Ölen Kız 'dı.

Ve ben, belki izleyince güzel gelir diye, doymadım gittim bir de filmini izledim.
Sonuç= Daha büyük hayal kırıklığı.
Başlarda, düzgün olduğunu düşündüm filmin. Ve git gide battı o da. Bu sefer olay, yalnızca konunun kötü olması değildi, canlandıran oyuncuları da başarılı bulamadım ben.

Değerlendirirken, kitabın edebi değerinden çok bahsedilmiş. Edebi roman terimini; şahsen ben sanatsal değeri olan, bilgi verme amacı gütmeyen fakat insana bir şeyler de katabilen romanlar olarak anlıyorum..

Kitabın edebi bir değerinin olmaması, güzel olmadığı anlamına gelmez. Edebi değeri olmayan, Modern Klasikler veya Dünya Klasikleri listesine girmeyen, Tolstoy, Jack London, Dostoyevski gibi yazarların kaleminden çıkmamış, muhteşem kitaplar biliyorum.
Örnek/Kemikler Şehri

Yani kitabı edebiyattaki konumuna göre değil, kendi türüne göre değerlendirmeliyiz. Kitabın konusuna bakarak söyleyebilirim ki konusu İlişkiler / Aşk'tı.

Aşk konusunda okuduğum en vasat kitap olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Okuyacaklarım listesine ekleyen herkesin karşına geçip çığlık çığlığa " Yapma " diye bağırmak istiyorum.
Bu konuda Sevgili Ferman Özben 'in çok güzel bir iletisini görmüştüm.
#38136066

Kitap + Film olarak beğendiğim tek şey şu oldu, her fırsatta dinlemek bana zevk veriyor; https://www.youtube.com/watch?v=eCtGyEgJktQ


Sonuç mu? Kesinlikle beğenmedim..
Saçma sapan kitaplara para veriyorsunuz. Sizi aptal yerine koyuyorlar haberiniz yok. Şunu anlayın artık wattpad kitapları okunmaz hele ki para verilip asla okunmaz. Kendinize yazık ediyorsunuz. Kitapların hiçbir edebi değeri yok. Bu kitaplar kesinlikle okunmamalıdır.

Not: Kişiyi aptallaştırır.
511 syf.
·4 günde·1/10
Kitabin sadece kapağını begendim , bana göre berbat bir kitapti sadece vakit kaybı. Belki de artık böyle kitaplar ilgimi çekmedigi icin bu kadar itici gelmiştir. Edebi yönden vasat , insana hiçbişey katmayan bir kitap okumak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Ben beğenmedim.
Kitabı Wattpadden okumuştum ama sadece bir kısmını, sonra sıkıcı bulup bıraktım.Zaten bu tür kitaplar ergenlik çağındaki çocukların okuduğunda bundan etkilenip,oradaki karakterin hayatına özenmesini sağlamaktan başka bir şey yapmıyor.Fakat bu tür kitapları da insanlar sevebilir.
Ama yazar yine de bu yaşta iyi iş çıkarmış.Almanızı tavsiye etmem
Sanırım dünyanın en kötü şeylerinden biri olarak tanımlanabilir. Dört yaş ve altı çocukların rahatlıkla okuyabileceği bir şaheser olarak da tanımlayabiliriz bir yandan :)) Kısacası uzak durun lütfen. Sırf meraktan göz atayım dedim ama maalesef...
Yazar bu kitabı hangi akılla yazdı bilmiyorum edebi yönü hiç yok okumadım bile bu kitabı.
Şaka bir yana da bu kitap gerçekten kötü bir kitap.
Hikâye gerçek ve gerçeğe yakın olaylardır kötü çocuk, masum saf kız... Saçma.
511 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı wattyde iken okumuştum ve kitabın okuyucuya sağladığı bir yarar veya kattığı en ufak şey olduğunu düşünmüyorum vakit geçirmek için okunabilecek bir kitap diye yorumlayabilirim ancak
Eser gözüyle bakmam bile bunlara. Kitabın fiyatıyla ıki üç tane edebi eser alırım. Hiçbir edebi değer yok. Şimdiki neslin böyle kitapları alıp okumaları çok yazık. Wattpadi herkes az çok bilir. Beğeni sayısına göre kitap çıkarır oldular. Kesinlikle tavsiye etmem. Paranıza yazık. Kafanızı böyle boş şeylerle doldurmayin. Okuyun. Kitap okuyun.
511 syf.
·1/10
Kitabı arkadaşımdan okumuştum.Gerçekten okunacak bir kitap değil.Bu ifadeyi kullanmak istemem fakat ergen kitlesine hitap eden bir kitap.Hiçbir edebi değeri yok.
Kitapta beni oldukça sinir eden unsur vardı.En sinir olduğum kitapta kadına olan değerin bu kadar düşmesiydi.Ve dikkatinizi çekerim ki bu kitabın yazarı genç bir kadın.kadınları bu kadar ezen bir kitabı okumak işkence gibiydi Afedersiniz ama bir erkek ağzına sıçsa Ya Rabbi şükür diyecek bir kızın hikâyesini okudum.
511 syf.
·23 günde·Beğendi·8/10
Yalanlar Ve Onlara İnananlar Çaresiz Kaderine Dayananlar Cahil Bir Yer Değil Ki Bu Dünya Genelde Kaybederler Bu Şehir Benim Cehennemim Hayallerimde Saklı Cennetim Büyümek Buysa Kendi Kollarımda Öldüğümü Gördüm Demin...
"Beni sevecek kadar aptalsın," dedi sonra küçümser gibi. Ah! Senin küçümsemen önemli değil, bay düşüncesiz. Üzerine toprak attığım gururum, beni yeterince küçümsüyor zaten. Onunla başa çıkıp, seni hâlâ önemseyebiliyorsam, seninle de başa çıkabilirim."
“Siyah koca bir kağıdın üstünde küçük, minik, ufak beyaz bir noktanın seni rahatsız edeceğini söyleyecek kadar sınırlı olamazsın herhalde. Sınırları olmayan sanatçılar kusursuz eserler verir."
"Biz ayrılmıştık. Hem de onu ben terk etmiştim. Kötünün iyisi olsun diye. Kendimi yatağın üstüne bırakmış MENA Otel'in 438 numaralı odasının tavanını izlerken kendime ayrılığımızı ve nedenini hatırlatma ihtiyacı duyuyordum. Çünkü... Hiçbir şey yapmasa da yatağın diğer tarafındaki ağırlığı beni heyecanlandırmaya yetiyordu. "Biz ayrıldık." diye mırıldandım kendi kendime. Meriç "Eee?"dediğinde kendi yüzleşmeme onun da dahil olduğunu kabul ettim. "Hatırlatıyorum." "Hım. Sıra bende."dediğinde başımı yan çevirip onun kahverengi gözlerine, küçük yuvarlak burnuna ve bir kalbi andıran dudaklarına sırasıyla baktım. Dudağımdan tanımadığım seste bir soru döküldü. "Ne için?" Meriç Tuna parıldayan kahverengi mucizeleriyle bana bakarken kim olduğumu unutturuyordu. "Siyah benim rengim Kayla. Çiçekli elbiselerine ne oldu?" "Değişiklik yaptım." Meriç içini çektikten sonra başını yastığa doğru biraz daha bastırdı. "Ayrıldık demiştin değil mi?" Ses çıkarmadan ona bakmaya devam ettim. Meriç bir kez daha içini çekti. "Ne saçmalıyoruz biz?"dedikten yarım saniye sonra üstümdeydi. Bu ani yer değiştirmesiyle bedenim ona doğru kıvrıldı. Derin bir nefes alıp onu bekledim. Konuşmadan önce diliyle dudağını ıslattığında göğüs kafesimin altında bir sarsıntı yaşanıyordu. O'nun sarsıntısı. "Hatırlatayım. Sen benimsin, baş belası."
Korkuyorum. Lanet olsun. Senin için ağlamaktan nefret ediyorum. Sensiz de yapabilirim tamam mı? Ben o güçsüz kızlardan değilim. Sen gitsen kendimi öldürmeye falan çalışmam. Belki bir süre ölüden farkım olmadan yaşarım ama yaşarım. Sonra toparlarım. Ama istemiyorum. Bunların hiçbirini istemiyorum. Sadece seninle mutlu olmak istiyorum. Ve bu mutluluğu kaybetmekten korkuyorum.”


“Korkmaman için yapman gerekeni söylememi ister misin? Sev beni. Sevgini göster bana.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kötü Çocuk
Alt başlık:
Kötü Çocuk #1
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
511
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055358822
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Kötü Çocuk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Siyahın içindeki beyaz noktanın başlangıç hikâyesi…

Kayla, on yedi yaşına girdiğinde, ilk kez gördüğü babasıyla, yabancı bir şehre taşınır. Bu yeni şehirde yaşadığı zorluklar karşısında, hiç beklemediği bir çocuk hep yanında olur.

Meriç, etrafına ördüğü sağlam duvarlar arasında yaşayan, yalnızlığı seçmiş bir çocuktur.

Kayla ilk kez bir erkeğe güvenir.

Meriç'in sırlarla dolu hayatı onu düştüğü karanlığın derinliklerinden yukarıya çekerken, yanlışlar doğru gözükür.

Ta ki Kayla, isminin anlamına yakışır bir şekilde yaşamadığını fark edinceye dek…


"Güvendeydim! Güvende olduğuma inanamıyordum ama güvendeydim işte. Bu kolların arasında kimsenin bana zarar veremeyeceğini biliyordum. Sigaranın gömleğine sinen yoğun kokusunu alırken, hızla uzaklaşan ayak seslerini duydum. Sonunda sadece fırtınanın sesi duyulmaya başladığında, belimdeki eller dirseklerimi tuttu. Beni kendinden uzaklaştıracağını anlayıp ona sıkıca sarıldım ve tutmakta olduğum gözyaşlarımı serbest bıraktım. Hamlem işe yaradı. Dirseklerimden vazgeçip, ellerini tekrar belime doladı. 'Korkma artık. İyisin,' diye fısıldadı bir süre sonra. Beni rahatlamak ister gibiydi. Korkmuyordum. Ona neden güvendiğimi bilmiyordum ama onun yanında korkmuyordum."

Kitabı okuyanlar 1.439 okur

  • Özge koç
  • sümeyye sena çetin
  • Sude Naz Kureyş
  • Yıkık kraliçe
  • Kıvırcık
  • yeşim
  • Kardelen Özgüven
  • Betüşş
  • Fatma Nur Çakmakçı
  • Beyzanur Demirtaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%50
18-24 Yaş
%30.9
25-34 Yaş
%6.6
35-44 Yaş
%4.8
45-54 Yaş
%0.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.8
Erkek
%4.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.2 (234)
9
%6.3 (42)
8
%5.9 (39)
7
%4.7 (31)
6
%5.6 (37)
5
%5.4 (36)
4
%6.3 (42)
3
%5.6 (37)
2
%4.2 (28)
1
%20.8 (138)

Kitabın sıralamaları