Kudüs Tarihi

7,6/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
480 gösterim
Tarihe göz atan herkes "Kudüs'ün İslam ümmetinin gücünün veya zayıflığının kıstası" olduğunu görür. Kutsal şehrin işgali, ümmetin zayıflığının ve dağılmışlığının sonucudur. Yukarıda söylediğimiz gibi Kudüs'ün yönetimini elinde bulundurmak güç göstergesidir. İslam ümmetinin güçlü olduğu her dönemde Kudüs, Müslümanların yönetimine girmiş; ümmetin zayıfladığı zamanlarda yabancılar bu şehre göz dikmişlerdir. Kutsal şehir eskiden olduğu gibi günümüzde de pek çok kimsenin arzuyla sahip olmak istediği bir yerdir. Tarih boyunca şehri Romalılar işgal etmiş, sonra Hz. Ömer zamanında Müslümanlar şehri fethetmişler, İslam ümmetinin zayıflamasıyla Haçlılar şehri iki asır boyunca işgal etmişlerdir. Ardından Müslümanlar güçlerini tazelemişler ve büyük komutan Salahaddin Eyyubi, Müslüman kuvvetlerini toplamayı ve onlarda cihat ruhunu canlandırmayı başarmış ve Kudüs'ü Haçlıların elinden kurtarmıştır. Kudüs şehrine eski azametini, güzelliğini iade etmiş ve şan ve şeref sembolü olan minberi Mescid-i Aksa'ya getirmiştir.
Sehertan 
05 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kudüs topraklarında en eski yaşadığı bilinen Kenanlılar'dan günümüze kadar hangi uygarlıkların geçtiğini ve bu milletler tarafından inşa edilen eserler, şehrin dinler tarihi açısından önemi
kronolojik olarak gayet açık ve net olarak anlatılmış. Kudüs'ün tarihiyle ve yapılarıyla ilgili genel bir bilgi sahibi olmak isteyenler için tavsiye edilebilecek bir eser.