Hasan El Benna

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.206
Gösterim
Adı:
Hasan El Benna
Baskı tarihi:
1 Ocak 2011
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757105466
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlke Yayıncılık
Bugün İslam toplumlarının içinde bulunduğu durum incelendiğinde, onun gibi liderlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğu görülecektir.
(Tanıtım Yazısından)
144 syf.
·6 günde·8/10
Bir deha

Böyle insanları hep merak etmişimdir. Nasıl olupta bu kadar dirayetli, azimli ve bir okadar da akıllı olabiliyorlar. Bir lider. Evet sanırım içlerindeki liderlik duygusu artı iman bunun en iyi açıklaması olabilir.

Hasan el Benna Mısırlıdır.İhvân-ı Müslimîn yani Müslüman kardeşlerin kurucularındandır.
Kendisi dini topluluğu sistemleştiren ilk kişidir. Mısırın İngiliz sömürüsü ve hayat şartların zor oluşu kendisine her zaman kullandığım tabir olan " Zorluklar insana kalite katar" kendisinin bu zorluklar içerisinde sistemin empatisini, halkın acziyetinin ve ingiliz sömürüsü altında kalan halkın özgürlük ve bağımsızlık suzluğunu anlayan ender insanlardandır.

Kendisininin yaptığı tebliğ metodu ve yaklaşma biçimi belkide burda bu insandan bahsetmemizin en iyi açiklaması olabilir.

Halkın anlayacağı bir dil kullanması, yalın anlaşılır ve net olması insanları yani muhatabı olan halkı daha iyi bilinçlendirebilmiştir.

Benna gözü açık bilinçli ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu iyi bilen bir direniş abidesiydi.
İngiliz sömürüsü halkı korkutmuş ve halkın kendi vatanlarında yabancı konumunda bırakmıştır. İhvân-ı Müslimîn yani müslüman kardeşlerin kurucularından biri ingiliz askerlerinin yersiz bir şekilde onlara gülmesi sonrasi atılan tokatla bu korku yenilmiş ve halkın artık ingiliz hegemonyasına karşi direniş bilinci kazandirılmıştır.

Benna kısa sürede yaptıği konuşmalarla halkın güvenini kazanmış ve müsluman kardesler uyeleri gittikçe artmıştır. Tabi bunu yaninda düsmanda kazanan Benna hem teşkilat içinde hemde dışında onlarla mücadele etmeye başlamıştır.

Mısır çevresinde teşkilatın yayılım hızını görünce bunu Mısır dışına da taşımaya çalışmıştır. Benna politikaya da adım atmıştır ama yaptığı her adıma devlet nezdinde tepkiyle karşilanmış kendisini sürgün etmişlerdir. Mesleği olan öğretmenlikten istifa edince bu seferde hapislere atmışlardır. Teşkilatı ve Bennayı dağıtmak isteyen kişiler (İhvân-ı Müslimîn) müslüman kardeşler kurucu üyelerini tek tek hapise atmaya çalışmışlardır.
Ne kadar bitirmye çalıştıysalarda dünyaya ses veren Müslüman kardeşler teşkilatını yıkamamışlardır parlementoda büyük bir etki yaratmış. Halen üyesi ve devamlığını sağlayan teşkilat Mısıra ve bütün müslüman dünyasına belli noktalrda bilinç aşılamış ve müslümanları sessiz kalmaması için büyük ses getiren büyük aksyon adamı Hasan el Benna şehit edilmiştir.

Kendisi ne kadar burda olmasada fikirleri ve düşünceleri hala buralardadır.
Saygıyla anıyoruz.
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayatıma yön veren insanların başında gelen isimlerden biri Hasan el bennadır. Hem öğretmen, hem Mücahit hem islam ideolojisinde muhteşem bir Ufuk. Tanıyın bu insanı ve tanıtın.
144 syf.
·14 günde·Puan vermedi
İngiliz sömürüsü altında Mısır ve gitgide bozulmakta(İslâmi yoldan şaşan) olan bir toplum ve bunların karşısında olan Hasan el-Benna. Ailesinden ve okulundan aldığı eğitimin ve hocalarının da etkisiyle içinde büyüttüğü toplumu irşad bilinci henüz çocukken mektup yollayarak başlamış ve hep yetersiz kaldığını düşünerek daha fazlasını yapmaya gayret göstermiştir. Öğretmen olarak atanmış ve bunun yanında insanların kalabalık olacağı yerlere (kahvehane gibi)sürekli giderek sohbet havasında toplumu bilinçlendirmeye çalışmış, müslümanların yabancı güruha boyun eğmemeleri gerektiğini anlatmış, onlar karşısında cesur, başı dik halk oluşturmaya, çalışmıştır.Üslubunun güzelliği ve anlattıkları sayesinde kısa sürede geniş kitlelere erişmiş ve 7 arkadaşıyla birlikte "İhvân-ı Müslümin"(Müslüman Kardeşler)adı altında bir cemiyetin temellerini atmışlardır. Davetleri Mısır sınırlarını aşmış ve diğer ülkelerden de çok büyük destek görmüşlerdir. Onların çağrıları İngiliz sömürgecileri rahatsız etmiş,engellenmeye çalışılmış ve masum onca kişi İhvân'a destek verdikleri için tutuklanmıştır. Gayet mütevâzi, her zaman kendinden önce başkalarını düşünen, idealist, davetçi bir öğretmen olan Benna, biz müslümanlara aslında yaptıklarıyla yol çiziyor, "Biz vatanımızın hudutlarını inanç ve iman ile çizeriz.Onlar ise coğrafi sınırlar koyarlar. 'La ilahe illallah, Muhammed'ur- Resulullah' diyen her müslümanın bulunduğu yer bizim için hürmete layık, mukaddes, uğrunda cihad edilecek bir vatandır..." diyerek cihadın önemini bizlere anlatmıştır. Her müslüman okumalı ve bunları hayatına tatbik etmelidir.
144 syf.
·Puan vermedi
bugün İslam toplumlarının içinden geçtiği dönem,benna benzeri liderlere ihtiyacın en üst düzeye çıktığı bir zaman dilimidir. bu sebepten büyük Önder ve düşünür Hasan el benna'nın hayatının böylesine mütevazi bir eserle de olsa bir kez daha hatırlatılmasınin Benna geleneginin gelecek nesillere doğru biçimde aktarılması konusunda küçük bir katkı olmasi umulmaktadir. Bu kitap Benna'nın hayatını mücadelesini hayatındaki insanları fikirlerini ve metodolojisini ortaya koymayı hedeflemektedir.
144 syf.
·Beğendi·8/10
Müslüman kardeşlerin kurucu lideri. Tebliğde cihadda yiminci yüzyılın ilk akla gelen ismi. İlk uyanış hareketlerini kahvehanelerde yapmış. Uyananlar milyonları aşmış. İngiliz uşağı mısır hükümetine muhalefet olmuş bir hareket. Halen uyanışın adı mısırda devam etmekte.
144 syf.
·1 günde·7/10
Yirminci Yüzyıl İslami “uyanış” hareketlerinin en önemlilerinden biri hiç şüphesiz Hasan El-Benna’nın kuruculuğunu ve liderliğini yaptığı İhvan-ı Müslim’dir. Bugün hala Arap toplumları içinde en yaygın olan İslami hareket, “Müslüman Kardeşler” topluluğudur. İlk resmi kuruluş tarihi olan 1928 Mart’ından itibaren hızlı bir büyüme gerçekleştiren İhvan 1945’lere gelindiğinde Mısır’ın muhalefette ki en büyük kanadını oluşturmayı başarmış, savunduğu ilkeler gereği hızlı bir sahiplenmeye muhatap olmuş, bunun neticesi olarak ta ilk kurulduğu yıldan itibaren Mısır’da en önemli faktörler arasında kabul edilmiştir. Her ne kadar uzun yıllar yasaklı bulunsa dahi halk içinde her zaman sağlam bir taban bulundurmuş günümüze kadar varlığı ve gücünü korumayı sürdürmüştür.
Fikri oluşumu Hasan El-Benna tarafından daha öğrencilik sıralarında atılan bu cemiyet, lider Benna’nın İsmailiye şehrine atanmasından sonra gelişme göstermiş nihayet 1928 Mart’ında resmi bir hüviyete kavuşmuştur. İlk nüvelerini kahvehaneleri dolaşıp vaazlarla elde eden bu cemiyet hızlı bir tebliğ faaliyetinden sonra çevre açısından hatırı sayılır bir topluluğa ulaşmış daha ilk yıllarında dikkatleri çekmiştir. Kuruldukları yer olan İsmailiye ile sınırlı kalmayacak olan bu hareket çevre bölgelerde de temsilci şubeler açmış, bu doğrultuda da hızlı bir surette Mısır geneline yayılmıştır. 1932 yılına gelindiğinde de cemaatin merkezi başkent Kahire’ye taşınmıştır. İlk dönemler itibarıyla bu hareketin amaçları şöyle özetlenebilir; 1) Ahlakî dejenereyi durdurmak, toplum nezdinde Ahlakı yaygınlaştırmak 2) İslami bir uyanış sağlamak, İslam’a dönüşü gerçekleştirmek 3) İşgal altında bulunan tüm Müslümanların bir an önce mevcut işgalden kurtulması ve Emperyal güçlerin İslam topraklarından atılmasıdır. Uzun yıllar bu düstur uğrunda mücadele eden İhvan birçok kez kapanmış, yasallığını yitirmiştir. Birçok baskıya muhatap kalmış çeşitli suçlamalar ile lider kadrosundan birçok farklı lider farklı yıllarda idam edilmiştir. Bu süreç içinde İhvan’ın genel çizgisinde kopmalar yaşanmış, radikallik gibi başta Benna’nın ve İhvan çizgisinin tasvip etmediği fraksiyonlar çıkmıştır. Ancak her türlü olumsuzluklara karşı İhvan’ın çoğunluğu genel çizgisini korumayı başarmış silahsız vaziyette ilkeleri uğruna mücadele etmiş, kitlesini korumayı başarmıştır.
Günümüze gelindiğinde “Arap Baharı” diye nitelendirilen Arap ülkelerinde ki kalkışmalarda başı çekip dikta sistemlerden kurtulma hususunda büyük kararlılık gösteren İhvan, tüm Ortadoğu ülkelerinin diktatör yöneticilerinden kurtulmalarında büyük çabalar sarf etmiş bu bağlamda kitlesini sokağa dökmekten çekinmemiştir. Neticenin pek parlak olmadığı görülse dahi, hala önemli ve aktif bir güce sahip olduklarını göstermesi açısından önemlidir. Teşkilatın merkez üssü olan Mısır’da diktatör Hüsnü Mübarek’i devirdikten sonra güçlü bir destekle iktidara gelen İhvan hareketi makûs talihlerinin bir kez daha görünmesi sonucu darbe ile alaşağı edilmiş ve kuruluşundan itibaren gördükleri baskıyı şiddetli bir vaziyette tekrar hissetmişlerdir. Bu darbenin akabinde, ilk yıllarından itibaren ana ilkelerinden biri olan silahsız ve şiddetsiz mücadelenin en iyi örneklerinden birini sergileyen Adeviyye direnişinde, tüm amaçlarının özgür ve değerlerine sahip bir ülke olduğunu bir kez daha göstermişlerdir. Gerçekleştirdikleri “temiz” ayaklanma, “Bunlar sürüdür, ilkeldir, yobazdır. Ne anlarlar insanlıktan, medenîlikten.” diyen Batının tarihinde görülmedik surette asil ve temiz bir başkaldırı örneğidir. İstedikleri özgür ortamı sağlamak ve Mısır’ı dikta sistemden kurtarmak için kalkıştıkları bu ayaklanma neticesinde, lider kadrosunun hapislerde olduğu bir ortam ve bu harekete mensup halkın, dışarıda sindirilmiş bir vaziyette bulunduğu bir tablo ortaya çıkmıştır.
Bu minvalde bahsedeceğim kitap: Gerek lider Hasan El-Benna’nın hayat hikâyesini okumak, gerek İslami uyanış hareketlerinden olan İhvan’ın kuruluşunu öğrenmek ve gerekte Ortadoğu da ki yaşananların bir nebze de olsa kökeni bağlamında mini bir giriş kitabı mahiyetinde olacak olan; Hasan el-Benna’nın Ahmet Emin Dağ tarafından yazılmış biyografisidir.
Kitap beş ana başlıktan oluşturulmuş. İlk başlık olan “Çocukluğu ve Gençliği” bölümünde kısaca Benna’nın ve ailesinin kim olduğu, nasıl bir çocukluk yaşadığı, nasıl bir ortamda büyüdüğü, hangi okullarda eğitim gördüğü, ileri hayatına ışık tutacak hangi mücadelelerde yer aldığı görülecektir. İkinci başlık “Mücadelesi” bölümünde mesleği olan öğretmenliğe başlaması, İsmailiye de ilk çevreyi edinmesi, İhvanın ilk tohumlarını atması ve resmi olarak kurmasını, bu yolda gösterdiği gayretleri, cemiyetin nasıl büyüdüğü ve geliştiği ve nihayetinde de şahadetine varan süreci ve nasıl şehit edildiği görülecektir. Üçüncü başlık “Kişiliği”nde ise şahsiyetine, ahlaki yönüne ve yaşantısına dair bir takım anlatılar mevcuttur. Dördüncü başlık olan “Fikirleri ve Metodolojisi”nde Benna’nın davet metodu üzerine bir takım özetlemeler mevcuttur. Kitabın son başlığı olan beşinci bölüm “İslam Toplumuna Bıraktığı Miras”ta Benna’nın ölümünden sonra teşkilatın gelişimi yaşadıkları ve diğer ülkelerde de baş göstermesine değinilmiştir.
Kitaba başlanıldığında şu unutulmamalıdır ki; Bu kitap sadece bir giriş mahiyetindedir. Ciddi analizler, akademik düzeyde incelemeler mevcut değildir. Üst düzey kalitede yazılmış bir biyografide değildir. Sadece İhvan’ı merak edenlere ve Benna’nın hayatını okumak isteyenlere bir kılavuz, bir giriş niteliğindedir. Bu bağlamda kitaba getirilebilecek ana eleştiri; konu gelişiminin hızını takip edememe yani bir önceki bilgiyi sonra sonrakini önce zikretmeye ve birkaç yerde görülen tekrara düşmeye getirilebilir. Bunun haricinde sadece bu iki husus için yani Benna ve İhvan hakkında bilgilenme amaçlı okuyacak olan okurlar için başarılı ve bilgilendirici niteliğindedir.
Selametle.. İyi Okumalar..
144 syf.
·9/10
Kitap okumaya uzun zaman sonra bu eserle döndüm. Başlarken çok istekli değildim. Fakat okudukça dünyevi meşguliyete düşüp inandığım ahiretimi unuttuğumu hatırlatan bir eser oldu. Benim daha çok ne yaşadığım değilde, Hasan El-Benna'nın neler yaşadığı daha ağır basıyor. İnsanlara unuttukları inançlarını hatırlatma misyonunu kendine yüklemiş ve bu doğrultuda tabiri caizse kapı kapı hatırlatmak amaçlı dolaşmış olan bir şahsiyet. Bana göre ve yazarın arka kapak yazısında yazdığı gibi;

"Bugün, İslâm toplumlarının içinden geçtiği dönem, Benna benzeri liderlere ihtiyacın en üst düzeye çıktığı bir zaman dilimidir."

Aslında sadece bu dönem değil her dönem için bu tür lider ve şahsiyetlere ihtiyaç vardır. Sana tebliğ eden ve tebliği hatırlatan şahsiyetlere. Tebliği sanat gibi işleyen kişiliklere. Diyeceğim o ki kitabı okuduktan sonra, 130 sayfa civarlarında olmasına rağmen insanın içine bir ateş yakan, kıpır kıpır eden, iz bırakan bir önder kişi. Hangi yazar'dan okunursa okunsun okunmalı.
144 syf.
·Puan vermedi
Ön planana çıkan yönlerini ve konularını, gayet sade ve öz biçimde anlatmış. Benna'nın kitaplarını okumadan önce bu eseri okumakta fayda var. Bunun yanında DİRENİŞİN DİLİ isimli kitabı önemle tavsiye ediyorum
1. Emperyalizim(sömürgecilik)
2. Şahsi, siyasi ve mezhebi ihtilaflar
3. Faiz
4. Yabancı ortaklar( Batılılarla işbirliği)
5. Batı taklitçiliği
6. Beşeri kanunlar
7. Fikri anarşi ve inkârcılık
8. Her şeyi mübah görme ve şehevi arzular
9. Ahlâkî çöküş, ruhî faziletlerin ihmali
10. Önderliğin zayıflığı ve ilmi propagandan yoksunluk.
#42291537
1. Birlik
2. Özgürlük
3. Zekatın düzenlenmesi
4. Ulusal girişimlerin teşvik edilmesi
5. Kendimize saygılı olmak
6. İslami kanunları uygulama
7. İmanın sağlamlaştırılması
8. İslami hadlerin uygulanması
9. Ahlaki faziletlerin güçlendirilmesi
10. Muhammedî sîrete uymak.
Ahmet Emin Dağ
Sayfa 116 - Benna'ya göre
-"Beyler siz yanlış kapı çalmışsınız ve beni tanımada büyük bir yanılgıya düşmüşsünüz. Görüşme bitmiştir, hoşçakalın!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hasan El Benna
Baskı tarihi:
1 Ocak 2011
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757105466
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlke Yayıncılık
Bugün İslam toplumlarının içinde bulunduğu durum incelendiğinde, onun gibi liderlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğu görülecektir.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 140 okur

  • Muhittin
  • Musab Aybek
  • Honki Ponki
  • Ceyda Adıyaman
  • R.B
  • Faruk
  • Ayşenur Kartal
  • Hüseyin Çamtay
  • Rüvey'da.
  • İbrahim Halil Yıldırım

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.9
Erkek
%37.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (12)
9
%17.6 (6)
8
%26.5 (9)
7
%11.8 (4)
6
%5.9 (2)
5
%2.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0