Küfür Romanları

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
485 gösterim
Cumhuriyete ve sol düşünceye küfrün bir tarihi var mı? Cumhuriyete Karşı Küfür Romanları bu soruya bir yanıt niteliğindedir.
Yalçın Küçük'ün bu son kitabı, 1960'lardan bugüne, ilerlemeye açılan tüm yollara düşman küfürbazların edebi bir tarihidir. Tam da bu yüzden Milan Kundera, Kemal Tahir, İdris Küçükömer, Ahmet Altan ve Orhan Pamuk kitabımızın baş aktörlerindendir. Rolleri ve replikleri kitaptadır; öyleyse, politika ve edebiyatın içiçeliğinde, küfrü yaşayan ve çoğaltanlar Cumhuriyete Karşı Küfür Romanları'nın menzilindedir.
Kitap, Milan Kundera'yla açılmakta ve Cumhuriyet Savaşı bölümüyle sona ermektedir. Uvertür ve savaş biraradadır. Bir ilandır, tüm kaleleri fethedilmiş bir ülkenin şafağında Yalçın Küçük bayrak açmaktadır. Küfür romanları var ise, küfre cephe alan bir roman ve roman teorisi de olmalıdır. Cumhuriyete Karşı Küfür Romanları teorik bir yanıttır. Cephede silahsız kalmış Sol'a ve Cumhuriyet'e cephane taşımaktadır. O halde, bir kurtuluş öncüsü ve öyküsüdür. Bir savaşı anlatmakta; bir savaşa katılmaktadır. Tüm yurtaşların Cumhuriyet adına mücadeleye çağrıldığı cephenin içinden yazılmıştır
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786054339099
 • Yayınevi:
  Mızrak Yayınevi
 • Kitabın Türü: