Kur'an-ı Kerim ve Muhtasar Meali

·
Okunma
·
Beğeni
·
12048
Gösterim
Adı:
Kur'an-ı Kerim ve Muhtasar Meali
Yazar:
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
696
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055432539
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayrat Neşriyat
Baskılar:
Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
Kuran-ı Kerim ve Açıklamalı Meali
Kur
Kur
633 syf.
“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak”dan yarattı.” (Alak, 96/1-2)

Oku diye emreden Okudun mu diye sormaz mı?

Yaratıcımızın akıl edip düşünelim diye bize Kutlu Nebi(s.a.v) aracılığıyla indirdiği o Yüce Kitap, Kuran-ı Kerim. Ölümü biliyoruz ama hiç oralı olmuyoruz... Fanilikten ebedîliğe geçişte bize klavuzluk yapacak işte O değerli Kitap. Öyle bir sınavdayız ki, kitap açıp bakmak serbest. Bize sadece hep ertelediğimiz o okumak kalıyor. Unutmayalım ki Bu bağlamda Peygamberimizin (asm) “Yarıncılar helak oldu...” buyurması ne kadar manidardır.

Bir gün gelecek, bizim için o günün yarını olmayacak... Gün, bugündür...

“Andolsun biz Kur'an'ı düşünüp öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mu?”  (Kamer, 54/22)
634 syf.
·276 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğumuz kitapların yaşantılarımızın her türlü açıklaması kuranı kerimin mealinde mevcuttur. Mutlaka herkesin okuması gerekir. kadar çok kitap okudum ama bütün aradıklarım bildiklerimi Kuran-ı Kerimin mealinde buldum. Eğer İslamiyet'i tanımak bilmek yaşmak istiyorsan , birkaç yazarın açıklamalı meali okumak gerekiyor. Anlaşılmayan konularda tefsirlere bakmak lazım. İnsan olarak toplum olarak Kuran'ın yol göstermesine ışığına ihtiyacımız var. Bir kez okudum ikinci kez de yarıya kadar okudum. Ve özellikle altını çizerek okuyorum. Demokrasiyi laikliği kuranda bulacaksınız. Allah diyor ki size akıl verdim aklınızı kullanmazsanız üzerinize pislik yağdıracağım. Üzerimize o Allah'ın zulmü yağmaya başladı. Aklı başında olan ,sağduyulu insanların bütün dinlerin kitabını ve doktrinlerini okuduğunda içeriğin aynı ama metotların ibadet ediliş şekillerinin farklı olduğunu görecektir. Bu kıyımlar zulümler ve emperyalizmin oynadığı oyunlar insanları kandıramayacaktır. Din tacirleri iflas edecektir. Tek çaremiz okumak, okumak, başka yol yok .Okuya okuya doğru yolu bulacağız insanları seveceğiz .Herkesin inancına ve kutsal değerlerine saygı duyacağız. .O zaman cennete gitmek için ahreti beklemeyeceğiz, dünya da cenneti yaşayacağız yaşatacağız. Çok mu zor aklını zekanı kullanman, vücudun kadar ruhunu da beslemek. Tek sorunumuz sevgi eksikliği maneviyattan uzaklaşmamız.
633 syf.
·154 günde·Beğendi·10/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda "Bismillah" kelimesinin ne anlama geldiğini yorumladım: https://youtu.be/ibiReooXi6M

Sadece mealini değil Arapçasını da tekrar tekrar okuyorum. Allah'ım sana inanıyorum ve bizi uyarmak için, bizi aydınlatmak için, bize yol göstermek için göndermiş olduğun kitabına da inanıyorum. Zira bu sözlerin "Yeryüzünde bulunan ağaçlar kalem olsa, yedi denizle desteklenen bir deniz de mürekkep olsa, yine de allah'ın sözleri yazmakla bitmezdi. Doğrusu allah, güçlüdür; hikmet sahibidir." sahibi sensin. Sen en merhametlisisin. sen en güzel kitabın sahibisin. Evrenin en güzel kitabı. Benim için tartışmasız.
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” Bakara-286
604 syf.
Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Tabi yüce kıtabımız Kur’an-ı Kerim’i anlatmaya ne bilgimiz ne haddimiz yeter.

Sözün en güzeli O’na ait.

Bizler ancak O’nu tasdik eder ve inanırız. Ve onun hükümlerini hayatımıza tatbik etmeye çalışırız.

Sözler biraya gelmiyor onun için bir ayet ile son vermek istiyorum.

Asr Suresi

Yemin olsun ki Asr’a
İnsan, kesin bir zarardadır.
Ancak o kimseler müstesna ki, inanıp iyi işler yaptılar ve hep birbirlerine hakkı tavsiye ettiler ve hep birbirlerine sabrı vasiyet ettiler...

Biz insanoğlu olarak dünya kurulmuş kurulalı zarardayız ve bu o mutlak gün gelinceye kadar devam edecek...

Hak ve Batıl’ın devam eden savaşı gibi...

Uyanırmıyız bir gün???🤔 İnşaALLAH 🤲

Uyanabilmek ve Hak olana uyabilmek o yolda ilerleyebilmek duasıyla...
Selam ve dua ile...

Okunmalı ve okumalısınız dememe gerek olduğunu düşünmüyorum zira herkes okunması gerektiğini biliyor zaten...
634 syf.
·145 günde·Beğendi·10/10
Rabbim herkese okumayı nasip etsin.İnsanlara gönderilen bu mesajı yaymak hepimizin görevi.Arapçasını olduğu kadar mealini de okumak gerek.Anlamamız ve uygulamamız için.

İnsan alışkanlık haline getirince zor olmuyor okuması.Hergün 4 sayfa veya 2 ya da yarım sayfa nasıl isterseniz o şekilde okuyun.Çünkü bir yerden sonra bitiyor ve aramaya başlıyorsunız bu kitabın yerini.Tabi yerini dolduracak başka kitap bulmanız mümkün değil.Ancak anlamanıza yardımcı olacak konularına göre çok da ağır olmayan bir kitap önerebilirim size:"Kalplerin Keşfi(İmam Gazali".Hayata bakışınızı oldukça değiştirecek ve ufkunuzu genişletecektir.Keyifli okumalar değerli dostlar :)
634 syf.
·7/10
Piyasada tavsiye edebileceğim meallerin başında gelmektedir.Titizlikle ve doyurucu bir şekilde hazırlanmış.Emeği geçenlerden ALLAH razı olsun...
634 syf.
·814 günde·Beğendi·10/10
Osmanlı devleti Kuran ı Kerimin hükümlerini uygulayarak 600 küsür yıl egemenligini sürdürmüş. Bizi yaradan Allahın ilk emri 'oku' iken biz Kuran ı kaç kez okuduk acaba bir kere açıp Kuran da ne denmiş ne uygulanmiş dedik mi?
Allah her mümine Kuranın mealini (tefsiriyle birlikte) okumayı nasip etsin.
634 syf.
565 okuma görünce ne kadar üzüldüğümü anlatamam size.. Her zaman en çok okunanların en çok satanların arasında olması gereken bizim kullanma kılavuzumuz olan Furkan sadece 565 kere okunmuş. Ama sadece içinden 5 6 ayet alınarak yazılan kitaplar en çok satanlar listesini hiç boş bırakmıyorken asıl kaynağımız sadece bu kadar okunmuş. Üzücü..
İncelememde Kur'an'ın mühteşem edebi yönünden bahsedip güzel çeviri yapamayan yayınlardan bahsetmeyi düşünmüştüm. Kuran peygamberimizin en büyük mucizesidir. Çünkü cahiliye toplumunda şiir ön plandaydı. Bakarsanız Kur'an'ın muhteşem bir şiir tarafı vardır hele Arapça'sını okurken insan eşsiz bir duyguya kapanıyor. Nitekim cahiliye döneminde de Müşrikler Kur'an'ı duymamak için kulaklarını kaparlarmış. Ya da gizliden dinlemeye girerlermiş. Çünkü Kur'an'ın böyle muhteşem bir hissiyatı var. Ama maalesef ki çeviriler o kadar yavan ki bir edebiyatı çeviriyor gibi değil de bir kitap, edebiyattan yoksun bir makale çeviriyor gibi. Kur'an'ın kendi içinde uyumu vardır en basitinden Nas suresini söylerken vesveseden bahsettiği için sürekli s sesi çıkartılır. Sıradan bir makaleyi çevirmiyorsunuz sayın yazarlar. İnsanın kalbine işleyecek cümlleri barındıran sanatla dolu bir din kitabını çeviriyorsunuz. Lütfen daha edebi daha vurucu cümlelerle çevirmeye özen gösterin. Bunu istiyorum sizden. Mehmet Akif'in çevirisinin yanınlamasını bu yüzden çok isterdim.
633 syf.
·93 günde·10/10
23 yılda indirilen Yüce Kur'an-ı Kerim'in Türkçe açıklamalı mealini 93 günde bitirdim elhamdülillah. Tefsir kadar açıklayıcı olmasa da bence bir meal olarak yeterince bilgi vericiydi. Yazandan, açıklayandan Allah razı olsun.
634 syf.
·235 günde·10/10
Bu kadar çok kitap okuyup, ilk okumamız gereken kitabın mealini neden bu kadar geç okuduğuma dair kendime kızsamda; zararın neresinden dönülürse kardır diyerekten ilk kez bitirebilmem nasip oldu, çok şükür.

Bir kereyle kalmayacağı ve okuduğum okuyacağım en güzel kitap olduğu şüphesiz.. Umarım orada bir yerde , her neredeysen, sen geç kalmazsın benim kadar..

( Eklemek isterim ki;okuduğum meal Feyzü'l Furkan- Dr. Hasan Tahsin Feyizli, çok sevdiğim ve bu konularda benden daha daha ilgili bilgili bir arkadaşım önermişti bu yayınını ve günde 1-2 sayfa okuyarak başladım sonrasında neden bu kadar az okuyorum ki dedim ve zamanla günde yarım meal ve iş yogunluk vs durumlarına göre günde 2-3 meal okuya okuya bitirdim. Bundan sonra ki niyetim arapça okuduktan sonra ardından aynı cüzün surenin mealini okuyarak bitirmek daha çok anlamak kavramak, inşAllah.. Paylaşmak istedim- nereden nasıl başlayayım diye düşünenler benim gibi gözünde büyütenler için.. )
634 syf.
·10/10
Dünyanın en çok okunan kitabı olmasına rağmen belki de halen çözülemeyen tek kitabıdır. Kitabı çözmek için bile bir çok kaynağa başvurmak gerekiyor. Yaratıcının insanoğluna son gönderdiği kitap olarak bilinen Kur'an-ı anlayarak okuyabilene mutlu.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an-ı Kerim ve Muhtasar Meali
Yazar:
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
696
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055432539
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayrat Neşriyat
Baskılar:
Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
Kuran-ı Kerim ve Açıklamalı Meali
Kur
Kur

Kitabı okuyanlar 872 okur

  • Ekremツ
  • İlkay Erdem
  • Ahmet

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları