Komisyon

Komisyon

YazarÇevirmenTasarımcı
9.1/10
991 Kişi
·
3.002
Okunma
·
43
Beğeni
·
3.675
Gösterim
Adı:
Komisyon
Unvan:
Yazarlar Topluluğu
1. Güneş, dürüldüğü zaman,
2. Yıldızlar, bulanıp söndüğü zaman,
3. Dağlar, yürütüldüğü zaman,
4. Gebe develer salıverildiği zaman.
5. Yaban hayatı yaşayan (irili ufaklı) tüm canlılar toplandığı zaman,
6. Denizler kaynatıldığı zaman,
7. Ruhlar (bedenlerle) eşleştirildiği zaman.
8,9. Diri diri gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman,
10. Amel defterleri açıldığı zaman,
11. Gökyüzü (yerinden) sıyrılıp koparıldığı zaman,
12. Cehennem alevlendirildiği zaman,
13. Cennet yaklaştırıldığı zaman,
14. Herkes önceden hazırlayıp getirdiği şeyleri bilecektir.
15,16. Andolsun, bir görünüp bir sinenlere, akıp gidip kaybolanlara,
17. Andolsun, yöneldiği zaman geceye,
18. Andolsun, aydınlandığı zaman sabaha ki,
19,20,21. O (Kur'an), şüphesiz değerli, güçlü ve Arş'ın sahibi katında itibarlı, orada (meleklerce) itaat edilen, güvenilir bir elçinin (Cebrail'in) getirdiği sözdür.
22. (Ey Kureyşliler!) Sizin arkadaşınız (Muhammed) bir deli değildir.
23. Andolsun o, Cebrâil'i apaçık ufukta gördü.
24. O, gayb hakkında cimri değildir.
25. Kur'an, kovulmuş şeytanın sözü değildir.
26. (Hâl böyle iken) nereye gidiyorsunuz?
27,28. O, âlemler için, içinizden dürüst olmak isteyenler için, ancak bir öğüttür.
29. Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.
Komisyon
Tekvir Suresi Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
Allah' ın bilgisi yaratıkların bilgisine benzemez artmaz, eksilmez. O her şeyi ezelî ilmiyle bilir. Allah her şeyi olacağı için bilir. Yoksa her şey Allah bildiği için olmaz..
İmâmiyye halen İran'ın resmî mezhebi olup Irak'ta ve Azerbaycan'da yaşayan müslümanların yüzde altmışı da bu mezhebe mensuptur.
633 syf.
·154 günde·Beğendi·10/10 puan
YouTube kitap kanalımda "Bismillah" kelimesinin ne anlama geldiğini yorumladım: https://youtu.be/ibiReooXi6M

Sadece mealini değil Arapçasını da tekrar tekrar okuyorum. Allah'ım sana inanıyorum ve bizi uyarmak için, bizi aydınlatmak için, bize yol göstermek için göndermiş olduğun kitabına da inanıyorum. Zira bu sözlerin "Yeryüzünde bulunan ağaçlar kalem olsa, yedi denizle desteklenen bir deniz de mürekkep olsa, yine de allah'ın sözleri yazmakla bitmezdi. Doğrusu allah, güçlüdür; hikmet sahibidir." sahibi sensin. Sen en merhametlisisin. sen en güzel kitabın sahibisin. Evrenin en güzel kitabı. Benim için tartışmasız.
320 syf.
·Puan vermedi
Çiçekli Uçurtmalar

İki öğretmen, ekmekli olduktan sonra yurdumuzu gezmeye çıkarlar. Gezdikleri yerleri gördükçe doğanın ferahlığı ile karşı karşıya kalırlar. Söylenirler gezileri boyunca.. "Biz insanoğlu doğanın böyle temiz havasını solumak varken, neden kendimizi şehirdeki beton binalara hapsediyoruz ki?" diye. Yakınırlar sürekli.

Gezilerinde bir karar alırlar: Köye yerleşip minnettar oldukları çocuklar için büyük bir çiftlik kuracaklardır. Bunun için başlarlar kollarını sıvamaya..

Önce öğretmenler çiftlik için bir köy belirlerler. Sonra giderler köyün muhtarı ile konuşmaya.. Muhtardan buraya bir çiftlik kurmak için arazi satın almak istediklerini söylerler. Ve araziyi alır,  öğretmenler köye yerleşirler.

Köylülere çocuklar için yapacakları hayallerden bahsederler. Çocukların kuracakları çiflikte eğitim göreceklerinden ve göklerde doyasıya uçurtma uçurabileceklerinden ayrıca köyün bilir kişiler tarafından tarım ve hayvancılıkla kalkınacağından söz ederler.

Nitekim yetkililerin de onayı alınarak köyde emekli öğretmenler büyük bir çiftlik kurarlar. Ve başlarlar çocuklar için kurdukları hayalleri ilmek ilmek işlemeye..

Çifliğin içinde büyük bir kütüphane, tiyatro salonu, drama salonları, park, fıskıyeler, havuz, sanat atölyeleri, işlikler, aşevi, lojmanlar, hayvanlar için barınaklar, mandıra, meyve ağaçları, haberleşme ağları, güvenlik görevlileri kameralar.. Daha neler neler. Burası cennetten bir köşe sanki.. Çiflik öyle böyle değil. Görenlerinin gözlerinin ışık saçtığı muazzam bir yer.

Yeni kurulmuş çiftliğin henüz hayvanları yoktur. Birgün çiftliğe aç kalmış, üşümüş, sevimli bir köpek misafir gelir. Onunla birlikte çiftliğe hayvanlar satın almaya başlanır.

Öğretmenler bir gün  yetkililerle  sohbet ederken bir şey fark ederler. O da çiftliğe henüz bir isim koymadıkları.. Çiftliğin adı "ne olsun" diye düşünürlerken hayalleri hemen imdatlarına yetişir. Neydi hayalleri? Çocukların uçurtma uçuracağı bir çiftlik kurmak. O halde çiftliğin ismi hayallerindeki gibi olmalıydı:"Çiçekli Uçurtmalar" öylede oldu.

Gel zaman git zaman öğretmenler yeni kurulan çiftlikte bir şeyin daha eksik olduğunu fark ederler. O da çiftlikteki 16 çocuğa rehberlik edecek bir öğretmen. Bizim emekli öğretmenler bu iş için önce kendilerini düşünürler ama sonra ikisi de lise öğretmenleri oldukları için kendilerinin bu işe uygun olmadıklarına dair karar kılarlar ve bir sınıf öğretmeni bulmaları gerektiğini düşünürler. Milli eğitim müdüründen bir öğretmen bulmalarını rica ederler ve öğretmen bulunur. İsmi Dilek'tir.

Çiftlikte her şey yolunda giderken bir gün bir kargaşa ortaya çıkar. O da ne? Pamuk yok.
Pamuk çifliğin kedilerinden biridir. Çiftlik sahipleri her yerde onu aramışlardır ama bir türlü bulamamışlardır. Acaba Pamuk nerede? Evet telaş yapmadan bu sorunun cevabını daha çok çiftlikteki çocuklardan birine sormak lazım. Acaba nerede?

Sonuç olarak kitap serisi köyde panayırın kurulmasıyla bitiyor. Şahsen ben okurken çok keyif aldım. Hem çocuklara hem yetişkinlere serinin çok şey kazandırdığı kanısındayım. Bana kalırsa seriyi büyük, küçük demeden herkes okumalı. Tek kelimeyle muhteşem. Yazarın yüreğine sağlık.  .^_^.
634 syf.
·276 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğumuz kitapların yaşantılarımızın her türlü açıklaması kuranı kerimin mealinde mevcuttur. Mutlaka herkesin okuması gerekir. kadar çok kitap okudum ama bütün aradıklarım bildiklerimi Kuran-ı Kerimin mealinde buldum. Eğer İslamiyet'i tanımak bilmek yaşmak istiyorsan , birkaç yazarın açıklamalı meali okumak gerekiyor. Anlaşılmayan konularda tefsirlere bakmak lazım. İnsan olarak toplum olarak Kuran'ın yol göstermesine ışığına ihtiyacımız var. Bir kez okudum ikinci kez de yarıya kadar okudum. Ve özellikle altını çizerek okuyorum. Demokrasiyi laikliği kuranda bulacaksınız. Allah diyor ki size akıl verdim aklınızı kullanmazsanız üzerinize pislik yağdıracağım. Üzerimize o Allah'ın zulmü yağmaya başladı. Aklı başında olan ,sağduyulu insanların bütün dinlerin kitabını ve doktrinlerini okuduğunda içeriğin aynı ama metotların ibadet ediliş şekillerinin farklı olduğunu görecektir. Bu kıyımlar zulümler ve emperyalizmin oynadığı oyunlar insanları kandıramayacaktır. Din tacirleri iflas edecektir. Tek çaremiz okumak, okumak, başka yol yok .Okuya okuya doğru yolu bulacağız insanları seveceğiz .Herkesin inancına ve kutsal değerlerine saygı duyacağız. .O zaman cennete gitmek için ahreti beklemeyeceğiz, dünya da cenneti yaşayacağız yaşatacağız. Çok mu zor aklını zekanı kullanman, vücudun kadar ruhunu da beslemek. Tek sorunumuz sevgi eksikliği maneviyattan uzaklaşmamız.
196 syf.
·6 günde·6/10 puan
Tesla'yı tanıtarak başlamayacağım çünkü birçoğumuz onu tanıyoruz ya da en azından hakkında birkaç şey duymuşuzdur: Edison'la olan akım savaşlarını, kaçık bir dahi olmasını, güvercinlere olan takıntısını... Tesla, hayatını öğrendiğimden beri uğradığı haksızlıklara en üzüldüğüm bilim adamlarını başında geliyor. Onun gibi haksızlıklara maruz kalan birçok bilim insanı var özellikle kadın bilimciler ama şimdi o konuya girmeyeceğim. Tesla icatlarının parasal yönünden çok yapım, işlevselliğinden çok düşünce aşamasıyla ilgileniyordu. Ama bunun para kazandırmadığını fark ermesi uzun sürdü zamanla o da diğer çağdaşı bilim adamları gibi ticari icatlar üzerine yoğunlaşsa da diğerleri kadar başarılı olamadı. "İyi bir bilim insanı olduğu kadar berbat bir iş adamıydı. Ürünlerinin çok azını koruyabildi; birçoğunun patentlerini ya kaptırdı ya hiç alamadı ya da aldıysa da devamını getiremedi."
Bu konularda yeterince iyi olmadığı için hiçbir zaman tam olarak hak ettiği değeri göremedi, zaman zaman yıldızı parlasa da çoğu zaman kaçık bir dahi olarak görüldü.

Kitabın sonlarına doğru şu an çoğunluğu gerçekleşen kehanetlerinin olduğu bir röportaja yer veriliyor: Televizyon, akıllı telefon, elektrikle çalışan aletler, kablosuz bağlantı, kadın-erkek eşitliği ve daha birçok şey hakkındaki öngörüleri...

Kitap öncelikle Tesla'nın hayatını, zaman zaman düşüncelerini, röportajlarını içeriyor. Son kısımda ise bu konulardaki gerçekleri açıklıyor. Mesela alternatif akımın (AC) mucidinin Tesla olduğunu düşünsek de ondan önce AC kullanılmaktaydı. Tesla aslında AC'yi Amerika'ya ilk defa tanıtan ve AC'yi geliştiren kişiydi. Ya da floresan lambayı onun icat ettiği söylenir ama floresan lamba ondan daha önce kullanılmaya başlanmıştı. Ya da radyo: Radyonun Tesla tarafından icat edildiği Marconi'nin onun fikrini çaldığı söylenir. Ama detaylı araştırınca temel anlamda radyoyu ilk yapan Marconi'dir. Ama çalışmalarında Tesla'nın fikirlerini de fazlasıyla kullandığı gözardı edilemez.

Kitap başlangıçta Tesla'yı; parayı önemsemeyen, tek düşündüğü şey icatları olan, bu yüzden fakirlikten kurtulamayan bir dahi olarak yansıtırken son kısımlarda ise bambaşka bir bakış açısına geçerek bütün bunları yanlışlayıp tersini açıklamaya başladı. Madem bütün bunların uydurma ya da komplo teorisi olduğunu düşünüyorsunuz neden başta gerçekmiş gibi anlattınız? Kitap bu yönüyle biraz hatta baya saçmaydı. Tesla hakkında bilgi edinebilmek için yeterli mi bilemem ama tatmin eden bir kitap değildi.

Bitişi de Tesla'nın çok sevdiğim sözüyle yapmak istiyorum: "İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir."
250 syf.
·Puan vermedi
Fındık ile Fıstık serisi

Fındık ile Fıstık iki şaşkın sincap. Ormanda arkadaşları Tepetaklak Kirpi, Bilge Baykuş, Dişlek kunduz hep bir arada yaşamaktadırlar.

Seride 5 kitaptan oluşmakta. Fındık ile Fıstık başta olmak üzere orman sakinlerinin arasında arkadaşlık ilişkileri üzerinden ilerliyor.

İlk kitap Gece Gezgi'ni içlerinden birinin uyurgezer olması neşeli bir uslüpla anlatılmış.
İkinci kitap Korsan Ağaçkakan'ın yıllar önce bir ağaca bir yüzük saklaması ile ilgili.
Üçüncü kitap Dedektif Tepetaklak, başına bir şey düşen kirpinin kendini dedektif zannetmesi, traje komik bir uslüpla anlatılmasıyla ilgili.
Dördüncü kitap Gizli Hazine, en değerli hazinenin kitap olmasıyla..
Beşinci kitap ise Kırmızı İpin Peşinde, Arkadaşlarının ip aracılığıyla Fıstık'ın doğum gününü kutlamasıyla ilgilidir.

Açıkçası seriyi beğendim, Çocukkara zevkle, gönül rahatlığıyla okutulabilecek bir kitap serisi.. Keyifli okumalar. . ^_^.
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” Bakara-286
56 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap özgürlük sorunsalı üzerine çok aydınlatıcı. Gerçekten de hepimizin düştüğü bir hata var yalnızca kendi özgürlüğümüz peşine koşunca herşeyin hallolacagini sanıyoruz.oysaki özgürlük sorunsalı sistemseldir. Hepimiz az yada çok baskı ve kısıtlama yaşıyoruz özgürleşme istiyorsak herkes için olmali ve bu kapitalist yada devletsel yapıda olamaz.bu yikilmadikca kimse ozgurlesemez. Kendi özgürlüğünü istemek sadece bencilliktir başka şey değil. Marx eserinde o günkü baskı altındaki yahudilere eleştiri sunmuş almanlar bu sistemde özgür degil ki siz de olasınız onemli olan herkesi ozgurlestirecek sistemi kurmaktır der haklı olarak.ayni şekilde biz de yaşadığımız toplumda özgürlük hak ve demokrasiyi herkes için istemeli ve bu yönde toplumsal sistem inşa etmeliyiz...
64 syf.
·1 günde·10/10 puan
Kitap çok güzeldi. Tarihe ilginiz, merakınız varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Tarihe ilgisi olmayan fakat "bir şeyler bilsek iyi olurdu" diye düşünen insanlara çok uygun bir eser çünkü hiçbir gereksiz ayrıntı yok. Son derece sade yazılmış. Ayrıca resimlerin akılda kalıcılığı kolaylaştırdığını düşünüyorum. Bu kitap serinin birinci kitabıydı ve kitabın konusu insanların tarih sahnesine çıkışıydı.

Okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim. :)
%70 (441/634)
Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Tabi yüce kıtabımız Kur’an-ı Kerim’i anlatmaya ne bilgimiz ne haddimiz yeter.

Sözün en güzeli O’na ait.

Bizler ancak O’nu tasdik eder ve inanırız. Ve onun hükümlerini hayatımıza tatbik etmeye çalışırız.

Sözler biraya gelmiyor onun için bir ayet ile son vermek istiyorum.

Asr Suresi

Yemin olsun ki Asr’a
İnsan, kesin bir zarardadır.
Ancak o kimseler müstesna ki, inanıp iyi işler yaptılar ve hep birbirlerine hakkı tavsiye ettiler ve hep birbirlerine sabrı vasiyet ettiler...

Biz insanoğlu olarak dünya kurulmuş kurulalı zarardayız ve bu o mutlak gün gelinceye kadar devam edecek...

Hak ve Batıl’ın devam eden savaşı gibi...

Uyanırmıyız bir gün???🤔 İnşaALLAH 🤲

Uyanabilmek ve Hak olana uyabilmek o yolda ilerleyebilmek duasıyla...
Selam ve dua ile...

Okunmalı ve okumalısınız dememe gerek olduğunu düşünmüyorum zira herkes okunması gerektiğini biliyor zaten...

Yazarın biyografisi

Adı:
Komisyon
Unvan:
Yazarlar Topluluğu

Yazar istatistikleri

  • 43 okur beğendi.
  • 3.002 okur okudu.
  • 546 okur okuyor.
  • 1.351 okur okuyacak.
  • 83 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları