Komisyon

Komisyon

YazarÇevirmen
9.2/10
744 Kişi
·
2.085
Okunma
·
24
Beğeni
·
2792
Gösterim
Adı:
Komisyon
Unvan:
Yazarlar Topluluğu
1. Güneş, dürüldüğü zaman,
2. Yıldızlar, bulanıp söndüğü zaman,
3. Dağlar, yürütüldüğü zaman,
4. Gebe develer salıverildiği zaman.
5. Yaban hayatı yaşayan (irili ufaklı) tüm canlılar toplandığı zaman,
6. Denizler kaynatıldığı zaman,
7. Ruhlar (bedenlerle) eşleştirildiği zaman.
8,9. Diri diri gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman,
10. Amel defterleri açıldığı zaman,
11. Gökyüzü (yerinden) sıyrılıp koparıldığı zaman,
12. Cehennem alevlendirildiği zaman,
13. Cennet yaklaştırıldığı zaman,
14. Herkes önceden hazırlayıp getirdiği şeyleri bilecektir.
15,16. Andolsun, bir görünüp bir sinenlere, akıp gidip kaybolanlara,
17. Andolsun, yöneldiği zaman geceye,
18. Andolsun, aydınlandığı zaman sabaha ki,
19,20,21. O (Kur'an), şüphesiz değerli, güçlü ve Arş'ın sahibi katında itibarlı, orada (meleklerce) itaat edilen, güvenilir bir elçinin (Cebrail'in) getirdiği sözdür.
22. (Ey Kureyşliler!) Sizin arkadaşınız (Muhammed) bir deli değildir.
23. Andolsun o, Cebrâil'i apaçık ufukta gördü.
24. O, gayb hakkında cimri değildir.
25. Kur'an, kovulmuş şeytanın sözü değildir.
26. (Hâl böyle iken) nereye gidiyorsunuz?
27,28. O, âlemler için, içinizden dürüst olmak isteyenler için, ancak bir öğüttür.
29. Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.
Komisyon
Tekvir Suresi Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır.
Komisyon
Bakara Suresi - 114 . Ayet
58. Mü’min erkekleri ve mü’min kadınları işlemedikleri şeyler yüzünden incitenler, bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir.
Komisyon
Ahzab suresi 58. ayet
Sabır ve namazla Allah tan yardım isteyin. Şüphesiz o, Allah’a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir. (Bakara suresi 45. ayet)
83. İşte ahiret yurdu. Biz, onu yeryüzünde büyüklük taslamayan ve bozgunculuk çıkarmayanlara has kılarız. ...
Komisyon
Kasas suresi 83. ayet
633 syf.
·154 günde·Beğendi·10/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda "Bismillah" kelimesinin ne anlama geldiğini yorumladım: https://youtu.be/ibiReooXi6M

Sadece mealini değil Arapçasını da tekrar tekrar okuyorum. Allah'ım sana inanıyorum ve bizi uyarmak için, bizi aydınlatmak için, bize yol göstermek için göndermiş olduğun kitabına da inanıyorum. Zira bu sözlerin "Yeryüzünde bulunan ağaçlar kalem olsa, yedi denizle desteklenen bir deniz de mürekkep olsa, yine de allah'ın sözleri yazmakla bitmezdi. Doğrusu allah, güçlüdür; hikmet sahibidir." sahibi sensin. Sen en merhametlisisin. sen en güzel kitabın sahibisin. Evrenin en güzel kitabı. Benim için tartışmasız.
634 syf.
·276 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğumuz kitapların yaşantılarımızın her türlü açıklaması kuranı kerimin mealinde mevcuttur. Mutlaka herkesin okuması gerekir. kadar çok kitap okudum ama bütün aradıklarım bildiklerimi Kuran-ı Kerimin mealinde buldum. Eğer İslamiyet'i tanımak bilmek yaşmak istiyorsan , birkaç yazarın açıklamalı meali okumak gerekiyor. Anlaşılmayan konularda tefsirlere bakmak lazım. İnsan olarak toplum olarak Kuran'ın yol göstermesine ışığına ihtiyacımız var. Bir kez okudum ikinci kez de yarıya kadar okudum. Ve özellikle altını çizerek okuyorum. Demokrasiyi laikliği kuranda bulacaksınız. Allah diyor ki size akıl verdim aklınızı kullanmazsanız üzerinize pislik yağdıracağım. Üzerimize o Allah'ın zulmü yağmaya başladı. Aklı başında olan ,sağduyulu insanların bütün dinlerin kitabını ve doktrinlerini okuduğunda içeriğin aynı ama metotların ibadet ediliş şekillerinin farklı olduğunu görecektir. Bu kıyımlar zulümler ve emperyalizmin oynadığı oyunlar insanları kandıramayacaktır. Din tacirleri iflas edecektir. Tek çaremiz okumak, okumak, başka yol yok .Okuya okuya doğru yolu bulacağız insanları seveceğiz .Herkesin inancına ve kutsal değerlerine saygı duyacağız. .O zaman cennete gitmek için ahreti beklemeyeceğiz, dünya da cenneti yaşayacağız yaşatacağız. Çok mu zor aklını zekanı kullanman, vücudun kadar ruhunu da beslemek. Tek sorunumuz sevgi eksikliği maneviyattan uzaklaşmamız.
Mehmet Serhat Ercan
Mehmet Serhat Ercan Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali'yi inceledi.
@Serhatercan·22 May 2017·Kitabı okumadı
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” Bakara-286
604 syf.
Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Tabi yüce kıtabımız Kur’an-ı Kerim’i anlatmaya ne bilgimiz ne haddimiz yeter.

Sözün en güzeli O’na ait.

Bizler ancak O’nu tasdik eder ve inanırız. Ve onun hükümlerini hayatımıza tatbik etmeye çalışırız.

Sözler biraya gelmiyor onun için bir ayet ile son vermek istiyorum.

Asr Suresi

Yemin olsun ki Asr’a
İnsan, kesin bir zarardadır.
Ancak o kimseler müstesna ki, inanıp iyi işler yaptılar ve hep birbirlerine hakkı tavsiye ettiler ve hep birbirlerine sabrı vasiyet ettiler...

Biz insanoğlu olarak dünya kurulmuş kurulalı zarardayız ve bu o mutlak gün gelinceye kadar devam edecek...

Hak ve Batıl’ın devam eden savaşı gibi...

Uyanırmıyız bir gün???🤔 İnşaALLAH 🤲

Uyanabilmek ve Hak olana uyabilmek o yolda ilerleyebilmek duasıyla...
Selam ve dua ile...

Okunmalı ve okumalısınız dememe gerek olduğunu düşünmüyorum zira herkes okunması gerektiğini biliyor zaten...
56 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap özgürlük sorunsalı üzerine çok aydınlatıcı. Gerçekten de hepimizin düştüğü bir hata var yalnızca kendi özgürlüğümüz peşine koşunca herşeyin hallolacagini sanıyoruz.oysaki özgürlük sorunsalı sistemseldir. Hepimiz az yada çok baskı ve kısıtlama yaşıyoruz özgürleşme istiyorsak herkes için olmali ve bu kapitalist yada devletsel yapıda olamaz.bu yikilmadikca kimse ozgurlesemez. Kendi özgürlüğünü istemek sadece bencilliktir başka şey değil. Marx eserinde o günkü baskı altındaki yahudilere eleştiri sunmuş almanlar bu sistemde özgür degil ki siz de olasınız onemli olan herkesi ozgurlestirecek sistemi kurmaktır der haklı olarak.ayni şekilde biz de yaşadığımız toplumda özgürlük hak ve demokrasiyi herkes için istemeli ve bu yönde toplumsal sistem inşa etmeliyiz...
Sena
Sena DUA (Evrâd-ı Şerîfe) (Orta Boy Arapça + Türkçe - Mavi)'i inceledi.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın ilk incelemesini yazmak bana nasip oldu. Öncelikle kitabı hazırlayan komisyona, ön ayak olan herkese Allah razı olsun demek istiyorum. Bu incelemeye bir şekilde denk gelirseniz inşallah, ne yapıp edin bir adet kitaptan edinin isterim. Benim için yıllardır çantamdan masamdan düşmeyen bir dua kitabı. Ben ne zaman Evrad-ı Şerifeye sarılsam aklıma şu hadis geliyor hemen:

“Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır.”

Sebebini açıklayayım; uzun süren öğrencilik yıllarında bir çoğunuzun onaylayacağı şekilde her gün açıp Kuran-ı Kerim okumak nasip olmuyor. İnşallah size oluyordur ama ben maalesef sınavlardan sonra açıp okumam gereken cüzleri ardarda okuyabiliyordum ancak sınavlar yaklaştıkça bi o kadar okumalarım azalabiliyordu.

İşte böyle zamanlarda bu kitabın ne kadar gerekli olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Çünkü içinde gün gün okunacak ayetler ve hadisler düzenlenmiş. Sizin Kuran-ı Kerimden, Allah'ın ayetlerinden uzaklaşmanıza hiç bir gün fırsat vermiyor. Ayetlerle ve Efendimiz (sav)'in o güzel dilinden dökülen dualarla dua etmeye alışmamızı sağlıyor. Cep Kitap formuyla kolayca her yere taşıyabilirsiniz. Sabah namazından sonra, otobüste okula giderken, ders aralarında, gece yatmadan önce kolaylıkla okunabiliyor. Günlük olarak düzenlenmiş olmasıyla sorumluluk hissi oluşuyor ve "Bugün de Rabbimin razı olacağını bir şeyler yaptım, O'na O'nun kelamıyla dua ettim. " diye huzurlu bir şekilde uyuyabiliyorsunuz. Ek olarak ibadetlere sürekli devam edilmesinin davranışlarımızın değişmesinde çok daha etkili olduğunu farkedeceksiniz. Her gün hiç aksatılmadan okunan bir ayet bile insanı o yolda tutuyor. Rabbim ayırmasın inşallah.

İçinde yer alan hadisleri ve ayetleri devamlı okumalarda ezberlemeye başlıyorsunuz. Arapça - Türkçe olması da en sevdiğim detaylardan biri. Okuduğumuz ayetin mealini de okuyarak nasıl dua etmemiz gerektiğini öğreniyor, Kuran-ı Kerim'de emredilen şekilde hayatınızı şekillendirmeye başlıyorsunuz. Yine Hasan Tahsin Feyizli Hocanın Feyzül Furkan Mealini şiddetle öneririm.

Ben bir süre önce her gün sabah Yasin Suresini okuyarak okula giderdim. İçinde Yasin Suresi yer aldığı için kücücük kitapla her sabah okuya okuya gitmek çok kolay oluyordu.

Yine içinde Esmaü’l-Hüsna anlamlarıyla birlikte bulunuyor. Rabbim 99 ismini ezbere bilmeyi nasip eder inşallah.

Evden çıkarken okunacak dua, yeni kıyafet giyince okunacak dua, hastaya okunacak dua gibi bir çok dua yer alıyor.

Ben bu kitabı ne kadar anlatsam da hak ettiği övgüye asla yanaşamam. Benim için çok kolaylaştırıcı bir kitap oldu. Hepimizin her gün Kuran-ı Kerim okuması gerekiyor tabi ki ancak Esmaü’l-Hüsnaları hadisleri bazı günler bol bol cüz okusak da unutabiliyoruz. Bu kitapla beraber bir çok konuda ibadet yapma fırsatına sahip oldum. İnşallah devamlı olur.

Rahle boyu ve orta boyu da var ama ısrarla cep boyunu öneriyorum. Alın cebinize atın yanınızdan ayırmayın. Okumasanız bile çantanızda onu görünce son okuduğunuz ayetler hadisler aklınıza gelecektir.

Ben bir dönem sevdiğim arkadaşlarımın çoğuna hediye etmiştim. Herkesin sevdiği renge göre alıp hediye etmem de arkadaşlarımı çok memnun etmişti.
Böyle bir seçenek de güzel olmuş. :))
600 syf.
·10/10
Es Selam Dostlar!
Hepimizin idrak ettiği gibi Allahu Teala’nın bir rahmet ve hidayet rehberi olarak gönderdiği Kur’an’ı Kerim’in okunması, ezberlenmesi ,üzerinde düşünülmesi ve yaşanması en temel görevlerimiz arasında bulunmaktadır.
Allah Resulu da bu konuda bizleri;
‘’Sizlerin en hayırlınız, Kur’an-ı öğrenen ve öğretininizdir ( Buhari, Fezailü’l Kur’an;21 ) gibi Hadisi Şeriflerle bizleri kısaca ümmetini teşvik etmiştir.
Eserimiz;
Öncelikle hafızlık yapan öğrencilere yönelik hazırlanmış olsa da içeriğine baktığımızda her kesime hitap etmekte olup son yıllarda hazırlanan en güzel çalışmalardan birisi diyebilirim.

Eserimiz;
Öncelikle rahmet yüklü mesajları ile zihin ve gönül dünyamıza hitap etmekte ve böylece Kur’an-ı Kerim’in anlamına yönelik bir ilgi meydana getirmektedir.
Eser, yapısal olarak ;
seçilen bir ayet,
ayetin meali,
ayetle ilgili kısa bir açıklamanın yer verildiği ‘’Bilgi’’,
ayetten çıkarılabilecek önemli sonuçların yer aldığı ‘’Mesaj’’
bilmesinde fayda göreceğimiz kelime ve kavramların anlamlarının yer verildiği ‘’ Kelime Dağarcığı’’
bölümlerinden oluşmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’in her sayfasından ise;
genel olarak bir ayet, bazen de ihtiyaca binaen konu bütünlüğü babında birden fazla ayet seçilmiştir.

Çalışmanın temel esası ise;
-Muhatapların seviyeleri göz önünde bulundurularak bağlam gerektirmeyen,
Kolayca anlaşılan,
Bireyin ahlaki gelişimine ışık tutacak,
Manevi ve meslek hayatları boyunca istifade edebilecekleri,
SERLEVHA denilebilecek ayetler ile anlam dünyamıza zenginlik kazandırmak amaçlanmıştır.

Ayrıca ayetlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak üzere;
-Sebeb-i Nüzül
Ayet Sayısı
Sure İsimlerinin anlamları gibi kısa bilgilere de yer verilmiştir.

İlk emri ‘’OKU’’ olan bir kitabın muhatabı olarak bizlere düşen bu konuda en kısa zamanda eseri temin edip;
Lafzın Hamili Mananın Amili doğrultusunda okumak olacaktır…
Baki Selamlar...!
634 syf.
·145 günde·Beğendi·10/10
Rabbim herkese okumayı nasip etsin.İnsanlara gönderilen bu mesajı yaymak hepimizin görevi.Arapçasını olduğu kadar mealini de okumak gerek.Anlamamız ve uygulamamız için.

İnsan alışkanlık haline getirince zor olmuyor okuması.Hergün 4 sayfa veya 2 ya da yarım sayfa nasıl isterseniz o şekilde okuyun.Çünkü bir yerden sonra bitiyor ve aramaya başlıyorsunız bu kitabın yerini.Tabi yerini dolduracak başka kitap bulmanız mümkün değil.Ancak anlamanıza yardımcı olacak konularına göre çok da ağır olmayan bir kitap önerebilirim size:"Kalplerin Keşfi(İmam Gazali".Hayata bakışınızı oldukça değiştirecek ve ufkunuzu genişletecektir.Keyifli okumalar değerli dostlar :)
705 syf.
·16 günde·10/10
Bir inceleme yazmayacağım. Sadece kendimden bahsedeceğim.
"Kanımızın deli olduğu zamanlar çok günah işledim. Allah(c.c.) yasakladığı şeylerde nefsime uydum. (Rabbim affeyle beni) Mesela bir örnek; şans oyunu oynadım, namazı terk ettim... (Rabbim affeyle beni) Tabi bunlar böyle olunca sıkıntılar, belalar hiç terk etmiyor insanı. Sürekli çıkmazlarda kayboluyordum. Ta ki bir ayeti kerimeye kadar. Evet sadece bir ayet. Duha Suresi üçüncü ayet.
* Ma vedde'ake rabbüke ve ma kala.
{Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı!}
İşte bu ayetle döndüm hayata. Çok şükür şimdi eskisinden çok iyi yaşantım. Kuran-ı Kerimi daima okumamız gerekir. Hayatın şifreleri orada gizlidir. Ve bir çok iyilikler vardır.
Hemen bir örnek:
Bir zaman canımın sıkkın olduğu, bunalımda ve çıkmazların şiddetlendiği bir gün. Daha önceden youtube den telefonuma indirdiğim, Abdurrahman El Ussi hocanın okuduğu sureleri, kulaklığı taktım ve iş yerinde dinlemeye başladım. Telefonda çalma listesi rastgele modunda. İşlerimin akışındaki kötü gidişten o kadar sıkıntılı ve bunalımdayım. Bir ara İnşirah suresi okumaya başladı. Hocanın o güzel sesi. İnşirah suresi çıkınca, aklıma meali geldi.
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Senin için bağrını açmadık mı?
2- İndirmedik mi senden o yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Senin şanını yüceltmedik mi?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul!
Sure okunurken 'Ya Rabbi! Benimde içimi ferahlat.!
Sure bitince telefonum çaldı. Çok sevineceğim bir haber aldım. İşi gücü bıraktırdı bu haber bana. Ve şöyle dedim. "Alemlerin Rabbine hamd olsun" Etrafımdaki arkadaşlar ne olup bittiğini anlamadılar. Çünkü onların göremediklerini görüyordum. Meselenin içi derin, fazla anlatmayacağım.
Demek istediğim Yüce Kitabı Kuran-ı Kerimi hayatımızdan eksik etmeyelim inşallah.

Yazarın biyografisi

Adı:
Komisyon
Unvan:
Yazarlar Topluluğu

Yazar istatistikleri

  • 24 okur beğendi.
  • 2.085 okur okudu.
  • 484 okur okuyor.
  • 910 okur okuyacak.
  • 62 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları