Küresel Adalet

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
521 gösterim
İspanyolca aslından yapılan çevrisiyle yayımlanan Küresel Adalet’te Che Guevara bir kez daha emperyalist saldırı ve sömürünün yerini insanların birlik ve beraberliğinin aldığı farklı bir dünyaya devrimci bir kapı açıyor.

“Yo uzun ve güçlüklerle doludur. Kimi zaman yanlış yola sapıldığı için geri dönmek gerekir. Bazen de çok hızlı yüründüğü için yığınlardan koparız. Ağır yürüdüğü durumlarda da bizi adım adım izleyenlerin soluğunu ensemizde hissederiz. Devrimci tutkumuzla yollar açarak olabildiğince hızlı yürümeye çalışıyoruz. Ama yığınlarla beslenmek zorunda olduğumuzu, yığınların da ancak kendimizi örnek gösterip yüreklendirebilirsek daha hızlı ilerleyebileceklerini biliyoruz.” Ernesto Che Guevara
Tarihsel Maddeci 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Che Guevra hep gerilla önderliği yönü ile tanınıyor. Ancak yaptığı okumalar doğrultusunda sosyalizmin sorunlarına çözüm önerileri sunan bir önder. Bu çok kısa kitapta da bunu gerçekleştiriyor. Bununla birlikte çeviri açısından pek tatmin olmadım. Anlamak adına tekrar tekrar döndüğüm noktalar oldu, hem Guevara'nın önerilerini düşünmek, hem de çeviriden dolayı anlamadığım noktaları gözden geçirmek için. Diğer yandan, "İki, Üç... Daha fazla Vietnam" makalesini Eriş Yayınları'ndan da bulabilirsiniz.