Kürtler Nereye?

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
567 gösterim
Kürtlerin binlerce yıldır üzerinde yaşadığı cografya, Ortadoğu ve İslam dünyasının kalbini teşkil eder. Türkiye, Suriye. Irak ve İran'a -Avrupa, Asya ve Amerika'da yaşayan irili ufaklı Kürtleri hesaba katmıyoruz- yayılmış ve yaklaşık nüfusu 25 milyonu bulan bu halk, hemen hemen her ülkede birtakım sorunlar yaşamaktadır. Sorun hem Irak ve İran'da hem Türkiye'de uzun süreli ve yaygın çatışmalara yol açmış, bu çatışmalarda onbinlerce insan hayatını kaybetmiştir. Suriye'deki Kürtlerin de büyük sıkıntılar yaşadığı sır değil. 1984-2010 yılları arasında sadece Türkiye'de yaklaşık 50 bin insanın hayatını kaybetmiş olması, ne denli ağır bir sorunla karşı karşıya bulunduğumuzu göstermeye yetmektedir. Harcanan milyarlarca dolar, çekön iktisadive beşeri coğrafya, demografik alt-üstler oluşlar bunun cabası.

Sorun bundan ibaret de değildir. Türkiye'de çatışmalar devam edip kalıcı bir çözüm bulunmadıkça sivil siyaset askeri vesayetten, anti demokratik müdahalelerden kurtulamıyor. Kürt sorunu siyaset dışı güçlerin sivil siyasete müdahale etmelerinin en kullanışlı aracı, etkili enstrümanı olarak fonksiyon görmektedir. Zaman zaman silahlar susmuyor değil. Mesela 1999-2004 yılları arasında çatışma olmadı, silahlar sustu, ama soruna kalıcı bir çözüm bulunmadı, bulmak isteyenler adeta engellendi.

Sorun, genelde İslam dünyasını ve özelde bölge haklarının kendi ben idraklerinde köklü bir değişimin meydana gelmesi ve yeni bir dünyaya adım atarken, zamanın herkesi ortak bir bilinç ve ortak bir ideal etrafında birleştirmeye mecbur etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, dipteki büyük bir dalganın dışa vurumu Kürt sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Küresel düzeyde olduğu kadar bölgesel düzeyde de derin bir dönüşüm yaşanıyor. Eğer Türkler ve Kürtler, Araplar ve İranlılar, Çerkezler, ve Arnavutlar-Boşnaklar, Berberiler ve Peştunlar vd.. bu dönüşümün mahiyetini doğru anlayabilirlerse, tarihin sahnesinde kurucu özneler olarak yeniden yerlerini alacaklardır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  9786353183300
 • Yayınevi:
  Çıra Yayınları
 • Kitabın Türü: