Kutsal Mavi

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
374 gösterim
1890 yılının temmuz ayında Vincent van Gogh mısır tarlasında gezinirken tabancayı çekip kendini vurur. Ardından iki kilometre uzaklıktaki doktorun evine dek yürüyüp yardım ister. Yaratıcılığın zirvesindeki bir sanatçı neden kendini öldürmek ister ki? Vincent'ın iddiasına göre Fransa'nın dörtbir yanında hiç peşinden ayrılmayan kısa boylu "boya satıcısı" da kimdir? Ve Van Gogh neden kutsal maviden ölesiye kaçmaktadır.
Vincent'ın yakın dostları Lucien Lessard ve eğlence düşkünü Henri Toulouse-Lautrec'in bu sorular aklını karıştırır ve Vincent'ın ölümünün ardındaki sır perdesini aralamaya karar verirler. Araştırmaları onları on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Paris'in sefahat ve sanatla iç içe geçmiş dünyasından gerçekdışı bir dünyaya çıkarır.

Kutsal Mavi, dansçı kızların, bayat ekmeklerin ve kaliteli Fransız konyaklarının su gibi aktığı; entrika, şehvet ve sanat tarihinin birbirine karıştığı sürprizlerle dolu bir roman.

Christopher Moore eşsiz zekâsı ile yepyeni bir eser yaratmış.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752116436
 • Orijinal Adı:
  Sacré Bleu
 • Çeviri:
  Esat Ören
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:

Harika bir kitaptı. Öyle çok da hakettiği değeri görmediğini bile düşündüm hatta. Vincent van Gogh ile başlayıp 19. yy. ressamları arasında harika bir yolculuğa çıkıyoruz kitapla. Hikayemizin merkezi ise Mavi. Şiirlere, şarkılara, romanlara ve tabii ki resimlere malzeme olmuş bu büyülü renk, ilhama yakışacak yegane renkti belki de ve yazar da bunu çok güzel kullanmış. Anlatımı gayet akıcı ve güzel, insanı bağlayan bir tarzı var. Mizahi yönü de bir o kadar güzeldi. Hikayede biraz içkiyi ve müstehcenliği ele alan bölümler olsa da, dönemin yaşam tarzı buymuş yani, yazar bunları da bence uçarı olmayacak şekilde aktarmış. Usta ressamlara selam çakan kitap, bazılarının eserlerini de son sayfalarda bize sunuyor. Bu yönüyle de görsel bir keyif veriyor. Benim favorilerimden biri oldu bu kitap, sanat ve edebiyatı iç içe hissetmek isteyen okuyuculara öneririm.