Kutsal Şemsiye Dinin Sosyolojik Teorisinin Ana Unsurları

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
448 gösterim
Çağdaş sosyologlardan Peter L. Berger, Kutsal Şemsiye olarak bilinen eserinin elinizdeki çevirisiyle Türk okuyucusunun ilgi alanlarından birinde daha önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Yazarın elinizdeki bu çalışmayı tamamlayıcı nitelikte olmak üzere kaleme aldığı Meleklerin Fısıltısı kitabının mütercim tarafından tanıtıldığı sunuşla birlikte kitap daha bir bütünlük kazanmıştır. Fenomenolojik bir sosyoloji teorisini dine uygulayan yazar, söz konusu bakış açısının eksik bıraktığı noktayı gidermek amacıyla ikinci kitabında Anceleolojik bir bakış açısını uygulamaya koyarak, "olağan bilimlerden" sosyolojiye daha aşkın bir boyut kazandırmak istemiştir.

Bu çalışmada, toplumsal dünya dahil, insanın dünya-kurma ve kurduğu bu dünyayı koruma çabasında genel olarak dinin yeri, ilahi adalet, yabancılaşma, modernleşme ve dünyevileşme gibi konuların usta bir kalem tarafından nasıl incelendiğini göreceksiniz.

Berger'in bu kitabı sosyoloji ve teoloji arasında olası düşünce geçişleri için vazgeçilmez bir başucu kitabı niteliğindedin.
(Arka Kapak)