Kütulamâre Zaferi

4,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
65 gösterim
1916 yılında Irak cephesinde kazanılan Kûtulamâre Zaferi, Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'nda Türk tarihinin en şanlı sayfalarının yazıldığı Çanakkale Zaferi’nden sonra kazanmış olduğu ikinci büyük ve anlamlı zaferdir. Irak Cephesi’nde 4,5 aylık bir kuşatma sonucunda, 29 Nisan 1916’da Kûtulamâre’de bulunan 5'i general 481 subay ve 13.300 kişilik İngiliz ordusu esir alınmıştı.

Önemi ve büyüklüğü şüphesiz olmakla birlikte Kûtülamâre’de kazanılan zafer, aradan geçen 100 yıl boyunca maalesef tarihin tozlu sayfaları arasında unutulup gitmiştir.

Bu kitap, tarih kitaplarında birkaç satırla geçiştirilen bu önemli tarihi olayı, bütün yönleriyle ayrıntılı olarak ele alınarak, Kûtulamâre kahramanlarını lâyık olduğu şekilde hatırlatmak gayesiyle hazırlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786059787789
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mustafa YETER 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaynak niteliğinde bir eser. Konuyu oldukça geniş almış, verilmemiş bilgi bırakmamış gibi.
Kutulamare zaferi Çanakkaleden sonra kazandığımız büyük zaferlerden biridir. Aslımda savaş birçok askeri hatalarla dolu bir savaştır. Enver Paşanın birazda mecburi olarak yalnız bıraktığı(çanakkale savaşı nedeniyle) bir avuç askerin kazandığı bir zaferdir. Ne yazık ki burada da Çanakkale benzeri bir hata yapılmış ve bir alman general ordunun komutanlığına getirilmiş ve savaş esnasında Türk subayları ile alman komutan arasında çatışmalar yaşanmıştır. Burda kabahatı Enver paşada buluyorum.
Tabii Türk subaylarıda savaşın başından itibaren biraz romantik davranmış ve ağır kayıplar verilmesine sebep olmuştur. Şükür ki gerçekler erken farkedilip ona göre davranılmıştır.