1000Kitap Logosu
Vahdettin Engin
Vahdettin Engin
Vahdettin Engin

Vahdettin Engin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
222 Kişi
655
Okunma
39
Beğeni
2.078
Gösterim
Unvan
Tarih profesörü
Doğum
Kocaeli, 1956
Yaşamı
Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye'de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli’nin Yarımca ilçesinde doğdu.İlköğrenimini Yarımca’da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü'ne layık görülmüştür. Son dönemde Dr. Theodor Herzl'in II. Abdülhamit ile Filistin'de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarıdır.
Oğuzhan AFACAN
Pazarlık'ı inceledi.
232 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Prof. Dr. Vahdettin Engin Sultan II. Abdulhamid konusunda Türkiye'de ki en yetkin müverrihlerden birisidir. Müşarünileyh muharririn "Pazarlık" adlı neşriyatı, II. Abdülhamid ile Dr. Theodore Herzl arasında cereyan eden münasebetleri aktarmaktadır. Abdülhamid ve yahudilerle ilgili oldukça fazla ve ilginç bilgiler bulunmaktadır. Müellifin istifade ettiği kaynaklar, eserin ekler kısmında gösterilmiş olup, el yazması irade-i seniyyeler, mektuplar, telgraflar mevcuttur. Meraklılarına mutlaka okumalarını tavsiye ederim.
Pazarlık
8.3/10
· 363 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Meyus Okur
Bir Devrin Son Sultanı 2. Abdülhamid'i inceledi.
376 syf.
·
8/10 puan
Bundan yıllar evvel başımızda pandemi denilen şeyin esamesi yokken gittiğim o güzel TÜYAP günlerinden birinde aldığım bu kitabı okumak şimdinin nasibiymiş. Eh ne demişler; her nasip vaktinin esiridir. Ben de ‘Bir Devrin Son Sultanı’ kitabını şimdi okuduğum için memnunum. Zira yaş ilerledikçe okuduklarımızdan anladıklarımız daha derinleşiyor. Elbette hakkında en çok konuşulan, seveni kadar sevmeyeni hatta nefret edeni de bolca bulunan merhum Sultan hakkında yazılmış pek fazla şey varken bunların arasından en tarafsızını seçip okumak gibi bir lüksümüz yok sevgili Meyus Okur. Çünkü tarafsız tarih yazımı diye bir şey yok. İnsan elinden çıkan her şey taraflıdır. Ancak ne oraya ne buraya, ne sağa ne sola, ne önüne ne de arkasına sayıp sövmeden; olanı, olmuş olanı, geçip gitmiş olanı kaynaklar eşliğinde belli bir tertip içinde ve kronolojiye ihtimam gösterilmiş olarak okumak isterseniz bir de “ya lütfen ağır bir dili olmasın, akıp gitsin. Zaten ağır bir dönem” diyorsanız, bu kitap size göre olabilir. Ben okurken kitaptan gayet keyif aldım. Konuya ilgili olanların da, dönem hakkında hiçbir bilgisi olmasa da merak edip araştırmak isteyenlerin de rahatlıkla okuyabileceği bir eser. Kitapta ne anlatıldığına gelirsek… gelmeyelim, malum tarihten spoiler verilmez.
Bir Devrin Son Sultanı 2. Abdülhamid
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
232 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Sultan Abdülhamit bu aralar TRT-1'de yayınlanan Payitaht Abdülhamit isimli diziden dolayı oldukça revaçta. Prof. Dr. Vahdettin Engin'in Pazarlık isimli kitabı da diziyi konu almakta aslında. Kitapta dizinin de konusunu oluşturan Dr. Theodore Herzl isimli siyonistin dönemin Osmanlı toprakları üzerindeki amaçları, bu konuda yaptıklarını ve Sultan Abdülhamit'in bu yapılanlara karşı neler yaptığı anlatılıyor. Dizide bu durum izlenme oranını artırmak için biraz farklı lanse edilmiş. Kitap bu yönden diziden bir miktar ayrılıyor. Mesela Dr. Theodore Herzl Filistin'e Yahudileri yerleştirmek için Sultan Abdülhamit ve çevresi ile ilişki kurmaya çalışmakta. O dönem mevcut olan Osmanlı borçlarının yapılandırılması veya silinmesi karşılığında Filistin'e Yahudi yerleştirilmesi teklif edilmiş. Zira o zamanlar Yahudiler dünyada ve özellikle Rusya'da istenmeyen millet ilan edilmiş. Dr. Theodore Herzl isimli şahısta hem Yahudilere toprak bulmak hem de Siyonistlerin nihai hedefi olan Filistin'e yerleşmek için çalışmalar yapmış. Ancak Sultan Abdülhamit'in keskin zekası ile bu amacına tamamen ulaşamamış. Tamamen ulaşamamış diyorum zira Sultan'ın kesin emri(irade) olmasına rağmen dönemin yöneticilerinin çeşitli çıkarlarından dolayı Filistin'e kısmen yerleşim sağlanmış. Kitabı okurken dikkatimi çeken şu oldu. Mesela dizide Dr. Theodore Herzl Sultan Abdülhamit'e karşı çok düşmanca bir tavır sergilemiş gibi gösterilmiş. Ancak kitapta bu düşmanlığın birebir olmadığı görülmekte. Kitaptan,Dr. Theodore Herzl Sultan Abdülhamit'e bağlılığını bildirmiş altında yatan düşmanlık böylelikle gizlenmeye çalışılmış gibi bir durum anlaşılıyor. Netice de Dr. Theodore Herzl emellerine ulaşmak için Sultan Abdülhamit'in kaba tabirle suyuna gitmeye çalışmış ancak Sultan bu oyunu bozmuş. Bu durum Sultan Abdülhamit'e olan hayranlığımı bir kez daha artırmıştır. Kitap 213 sayfa ancak 148 sayfasında yazarın anlatımı mevcut. Kalan kısım çeşitli tarihi belgelerden oluşmakta. Tavsiye ettiğim ve güncel durumdan ötürü okunması gereken bir kitaptır. İyi okumalar. Diğer kitap incelemelerim için okunmuskutuphane.blogspot.com
Pazarlık
8.3/10
· 363 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
12