Pazarlık

8,0/10  (24 Oy) · 
62 okunma  · 
18 beğeni  · 
775 gösterim
1890'lı yıllarda Yahudiler, Rusya başta olmak üzere Romanya ve Yunanistan'da uğradıkları baskılar yüzünden bu ülkeleri terk etmek zorunda kaldılar. Sığındıkları ilk ülke ise Osmanlı Devleti oldu. Dönemin Padişahı II. Abdülhamid, başlangıçta insani nedenlerle Yahudilerin Filistin dışındaki Osmanlı vilayetlerine yerleşmelerine izin verdi. Fakat Yahudiler 'vaad edilmiş topraklar' olarak kabul ettikleri Filistin'e yerleşmek istiyorlardı. II. Abdülhamid'in saltanatı süresince bu konuda yoğun çabalar harcadılar. Özellikle Rotschild ve Baron Hirsch gibi zengin Yahudiler, Filistin'de toprak satın alarak buralara göçmen yerleştirmeye çalıştılar.1896 yılından itibaren ise sahneye Theodore Herzl çıktı. Herzl Filistin'de Yahudiler için özerk bir devlet oluşturma peşinde idi ve bunun yolunun II. Abdülhamid'i ikna etmekten geçtiğini düşünüyordu. Bu uğurda beş defa İstanbul'a geldi. Bir defasında Padişah'la görüşme imkânı buldu. Herzl'in kafasında, Osmanlı Devleti'ne bazı mali imkânlar sağlayarak hedefine ulaşmayı sağlayacak izni koparmak vardı. II. Abdülhamid ise Herzl'in şahsında, Avrupalı alacaklıları Osmanlı dış borçlarının indirilmesine ikna edecek bir destek bulmuştu. Bütün bu ilişkiler ağının ne şekilde örülüp nasıl sonuçlandığını elinizdeki kitabı okuduğunuzda öğrenebileceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786054052400
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:
mefkure 
08 Ağu 2015 · 8/10 puan

Abdulhamit Han'ın Osmanlı'nın dağılmasını 30 yıl ötelemiş olmasının belgelerle anlatılmış şeklidir diye düşünüyorum...Theodor Herlz ile ilişkilerin, belgelerin gölgesinde nasıl akış sergilediği tarihe ışık tutacak şekilde irdeleniyor. Borç batağındaki imparatorluğun bu sarmaldan kurtulabilmesi için yapılan planlar ve ilişkiler vurgulanıyor...

Eren BİÇER 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siyonizmin kurucusu, İsraillilerin büyük kahramanı Teodor Herzl'in Filistin topraklarını alabilmek için 2. Abdülhamit ile yaptığı görüşmeler belgelere dayandırılarak kitap haline getirilmiş. 2. Abdülhamit'in baskıcı da olsa vatansever bir padişah olduğunu kitabı okuyunca daha iyi anlıyorsunuz.

Şefik Eraslan 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bilgi bakımından faydalanılacak bir kitap başka birşey beklememek gerek, zaten 150 sayfalık bir okuma bölümü bununda bir kısmı belgelerin çevirisi ile oluşuyor ama gerçekleri anlattığına şüphe duymamak gerek.Okurken sıkabilir konu bakımından ilgisi olanların okuması daha iyi olur okuyan açısından.

Yusuf 
27 Nis 20:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ortadoğu'nun bağrında ne pahasına olursa olsun (masumların kanı dahil) bir devlet kurmak isteyen Yahudiler ve onlara karşı amansız, akıl ve yürek dolu mücadelesiyle Sultan 2. Abdulhamid... okudukça iyiki Abdulhamid var dediğim kitap.

A.Yasiiiin Altun 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Belgelerin dili işte. Bütün tarih kitapları belge ile yazılsa geleceğimiz çok daha aydınlık olurdu.

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
2. Abdülhamit döneminde başlayan Filistin üzerindeki Yahudi oyunları ile ilgili olarak hazırlanmış detaylı bir araştırma eseri. Diğer kitaplarda okuduğumuz bazı bilgilerin hurafe olduğunu ispatlıyor. Abdülhamit'in aslında ne kadar zeki bir adam olduğunu, Theodore Herzl'in isteklerini nasıl savuşturduğunu anlatıyor. O dönemde Avrupa'nın Yahudileri sürmesini, iltica edenlere hoşgörü ile davranmasını ancak Filistin civarında mülk edinmesini engellemesini, bu yasayı delmeye çalışanları, Osmanlının Suudiler, Yemen vb konularda İngilizlere karşı ne tür bir politik izlediğini belgeleri ile detaylı bir biçimde anlatıyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Akın ÖZER 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Abdülhamid Han daha iyi tanımak için okunması gerek bir kitap.Siyonizm temel taşlarını öğrenmek için büyük fırsat.Yahudilerin oyunlarını nasıl başına doladığını öğrenmek için biçilmiş kaptan.

Sami DAŞCI 
13 Haz 16:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Tarihin kurgu değil de bilgi olarak okunmasından hoşlananlar için güzel bir kitap 2.Abdülhamit dönemini okumak her zaman keyif vermiştir ona dönemi bir nebze yaşamak...

Kitaptan 3 Alıntı

Sabırlı Firuze 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kapitülasyonlar
II. Abdülhamid kapitülasyonları kaldırmanın en gerçekçi yolunun dış borçların ödenmesinden geçtiğini düşünmüş olmalıdır.

Pazarlık, Vahdettin Engin (Sayfa 103)Pazarlık, Vahdettin Engin (Sayfa 103)
Sabırlı Firuze 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Flistin
İşte gerek yerli halkın bir kısmının elindeki araziyi satma eğiliminde olması, gerekse aldıkları rüşvetlerle her türlü usulsüzlüğü yapabilen yerel görevliler, Osmanlı devlet' Inin yahudilerin Flistin'e yerleşmesini engellemek için sarf ettiği büyük çabayı baltalamış oluyorlardı.

Pazarlık, Vahdettin Engin (Sayfa 56)Pazarlık, Vahdettin Engin (Sayfa 56)
Sabırlı Firuze 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Oyalama
İkili görüşmelerde her ülke" diğeri razı olursa ben de olurum" şeklinde bir argüman ortaya koyuyor, fakat hiçbir zaman hep birlikte harekete geçme ihtiyacı hissetmiyorlardı.

Pazarlık, Vahdettin Engin (Sayfa 103)Pazarlık, Vahdettin Engin (Sayfa 103)