Lazzaro, Dışarı Çık

6,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
439 gösterim
İtalya kara edebiyatının günümüzdeki en tanınmış yazarlarından Andrea G. Pinketts 1961 yılında Milano'da doğdu. Kahramanı Lazzaro gibi gazetecilik ve yazarlıkla uğraştı. Renkli kişiliği ile öne çıkan Pinketts polis soruşturmaları sonucunda hakikate ulaşma temasını araştıran "Kabadayılar Okul"u adlı edebiyat akımının kurucusudur. Pek çok dile çevrilen, Scerbanenco ve Mystfest ödüllerini kazanan Pinketts'in diğer kitapları arasında:
Il vizio dell'agnello (1994), Il senso della frase (1995, Courmayeur Festivalinde Polisiye Kitap Ödülü), Io, non io, neanche lui (1996) ve Lazzaro, vieni fuori (1997) yer alır.

Lazzaro, Dışarı Çık romanının tuhaf kahramanı Lazarus Santandrea, Andreas G.Pinketts'i andırıyor. Aralarındaki en önemli fark Lazzaro'nun hiçbir zaman çocukluğunu yaşayamaması ve belki de hiç yaşlanmayacak olması. Okuyacağınız bu ilk macera dolu öyküsünde bile yetişkin biri o. Tatil yapmak için geldiği bir dağ kasabasında geçmişte işlenen bir çocuk cinayetinin izini sürüyor, aslında kötülüğün izini... İyiliğin ve Kötülüğün "iyi ve kötü" ile yüz yüze gelip yenik düştüğü bir mücadele . Köpekler hırladığı ve domuzlar havladığında, cücelerle devler küçük bir kasabada buluştuğunda, sahneye çıkma sırası Lazzaro'ya gelecektir....

"Grotesk" ve "noir" arasında bir denge yakalayan, kendine özgü "küstah" bir dil geliştiren Andrea G. Pinketts'in romanlarında Peter Pan ve Floransa canavarı, Mary Poppins ve Mary Riley, sübyancılar ve sinema fanatikleri, Swift ve Swing gibi karakterler orijinal bir üslupla dans ediyorlar...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755396170
 • Orijinal Adı:
  Lazzaro Vieni Fuori
 • Çeviri:
  Nilgün Onart
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap Prous'un Kayıp Zamanın İzinde'sine göndermelerle başlayıp, pek çok alt kültürü falan alttan alttan tanıtıyor hikaye içinde ki bunu sevdim. Ana karakterimiz bir parça entellektüel bolca çapkın bir tip. Anasını arayıp kim sordu beni dediğinde kadın hangi sırayla sayayım diyor o derece. Bu karakterin tanıştığı iki kızla hikayesi sürerken bir taraftan da bir çocuk cinayeti olayı devam ediyor ama polisiye kitap olarak düşünüp almamanızı öneririm. Hayal kırıklığı olur. Onun dışında hızlı okunan güzel bir vakit geçirmelik kitap.

Kitaptan 4 Alıntı