Kırık Kalpler Terzihanesi

Ali Teoman

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
140 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Bu sene daha önce adını duyduğum ama hiç okumadığım yazarları okuyorum. Bunlardan biri de Ali Teoman. Yazar Kırık Kalpler Terzihanesi isimli öykü kitabını üç bölümden oluşturmuş ve bu kitap yazar öldükten sonra yayınlanmış. Ya da yayınevi belki üçe böldü, bilemiyorum. Gizli Öyküler, Romanesk Öyküler ve Grotesk Öyküler bölümlerin ismi. Ancak ilk
Kırık Kalpler Terzihanesi
Kırık Kalpler TerzihanesiAli Teoman · Yapı Kredi Yayınları · 2012129 okunma
Reklam
140 syf.
·
Puan vermedi
Merhaba dostlar . İlk kez Ali Teoman okudum ve onun sihirli kalemiyle tanıştığım için çok mutluyum. . Üç bölüm ve on yedi öyküden oluşan bir kitap bu. İlk bölüm Gizemli Öyküler başlığını taşıyor. Doğrusu ilk karşılaşma biraz ürküttü beni. Yazarla anlaşamayacağımızı düşündüm. Sonraki Romanesk Öyküler bölümü, aynı kişinin etrafında dönen öykülerden oluşuyor. Yazarın kelimeleri kullanılışına bu bölümde hayran oldum. Son bölüm Grotesk Öyküler'e geldiğimde kalemine alıştığım için sanırım, ne anlattığına çok takılmayıp nasıl anlattığına odaklanabildim. . Yazarın anlatım gücü ve dile hakimiyeti inanılmaz. Her kelimesi, her cümlesi bambaşka şeyler barındırıyor.Kim bilir neler kaçırmışımdır. Bir daha okumalı... Bu konuda bilgili değilim ama sanırım farklı yazım teknikleri kullanmış. Ve her öyküde mutlaka gerçek dışı unsurlar var. Hayal mi gerçek mi rüya mı bilemiyorsunuz. . Bu kitabı okumaya niyetlenirseniz ilk öykülerdeki şaşkınlığa ve belki hayal kırıklığına yenilmeyin, devam edin. Ve olayların değil kelimelerin, cümlelerin izini sürün. . İnsan ömrü bu kadar kısa olmasaydı, algı da bu kadar uçucu olmazdı. . Üzerimizde silinmez lekeler bırakan sancılı bir süreçtir yaşam. . Mutlu olmanın gizli formülü "-mış gibi" yapmaktır. . Sevgiyle kalın . .
Kırık Kalpler Terzihanesi
Kırık Kalpler TerzihanesiAli Teoman · Yapı Kredi Yayınları · 2012129 okunma
140 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
İlk kez Ali Teoman okudum. Kitap üç bölüm ve on yedi öyküden oluşuyor. İlk bölüm Gizemli Öyküler başlığını taşıyor. İlk öyküler biraz şıktı beni ve yazarın üslubuna alışamayacağımı düşündüm. Sonraki Romanesk Öyküler bölümü, Bahtiyar Bahtıkara’nın etrafında dönen öykülerden oluşuyor. Yazarın bu bölümdeki “İşlekte” ve “Panayırda” öykülerine hayran oldum. Son bölüm Grotesk Öyküler'e geldiğimde ne anlattığına çok takılmayıp nasıl anlattığına odaklanmaya çalıştım. Yazarın üslubunun, kelimelerle yaptığı oyunların ilk okumada değerinin anlaşılacağını düşünmüyorum. Bir daha okumalı... Her öyküde gerçek dışı unsurlar var. Hayal mi gerçek mi rüya mı bilemiyorsunuz. Bu kitabı okumaya niyetlenenlere tavsiye ilk öykülerdeki anlaşılmazlığa takılıp kitabı bırakmayıp devam etsinler ve olayların değil üslubun cümlelerin izini sürsünler.
Kırık Kalpler Terzihanesi
Kırık Kalpler TerzihanesiAli Teoman · Yapı Kredi Yayınları · 2012129 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.