Yazma Büyüsü

8,3/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
757 gösterim
"Sevgili Okur,

Senin herkese açık bir mektubun alıcısı olabileceğinden kuşku duyuyorum. Çünkü aramızda her zaman çok daha özel bir ilişki oldu. Yakınlığımız basılı kâğıtlardan ibaret değil. Ben gözlerinin gezindiği sayfalarda yaşayan biriyim ve sana sözcükler aracılığıyla sesleniyorum. Bu yüzden sevgine olduğu kadar yargılamana da açığım.

Kim olduğunu hem biliyorum hem de bilmiyorum. Hem bilmek hem de bilmemek istiyorum. Sesimin sana nasıl, ne kadar uzanabildiğini elbette merak ediyorum. Çünkü ben seni sarsmak, eğlendirmek, unutmuş olduklarını hatırlatmak ve aşındırdığın soruları yeniden canlandırmak için yazıyorum.

Ben yalnızca yaşama ayak uydurma güçsüzlüğüm taşıyamayacağım kadar ağırlaştığında kaleme sarılıyorum. O zaman gerçeği kurmacanın ve yanılsamanın araçlarıyla kendimce yeniden tanımlamaya uğraşıyorum. Bunu yapmaya çalışırken kapıldığım umutsuzluğu sana anlatamam. Yazma tutkumun vazgeçilmezliği belki de bunu yenmeye yöneliktir, özü budur."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786055340056
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 29 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önem bakılan şeyde değil, nasıl baktığınızdadır.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)
Meyrem KARADENİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fazla söze gerek yoktur, roman çözüm önermez, soruları çoğaltır.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)
Meyrem KARADENİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazma yeteneği okuma birikimi ve sağlam bir dünya görüşüyle dengelenip gelişir.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 38 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 38 - Kırmızı Kedi)
Meyrem KARADENİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Değer - değersizlik kavramlarını sorgularken ya da dünyayı ve yeni çevrelerini tanıyıp anlamaya uğraşırken, çözümsüz kaldıkları noktada, genel geçer büyük kent ahlakına ve anlayışlarına teslim olmayı seçenler de vardır aralarında. Ama bunlar vicdan azabından tükenmeseler bile, çoğunlukla acemilikleri yüzünden ayak sürür ya da yarı yolda kalırlar. Şizofrenik yarılmalara uğrayabilirler, kimliklerini tanımlamada güçlükler yaşarlar ya da uçlar arasında gezinirler.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 159 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 159 - Kırmızı Kedi)
Meyrem KARADENİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sözcüklerin genişlik ve çok anlamlılığını, geçişliliğini, yan yana gelerek görüntüler oluşturma gücünü yaza yaza keşfeder, sözün çok farklı biçim ve seslerle ifade edilebileceğini sezeriz.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 38 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 38 - Kırmızı Kedi)
Meyrem KARADENİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazmaksa bize sunulanlarla yetinmeme, duyguları, düşünceleri en yüksek derecede estetik ölçütlerle ve etkileyici bir dille ifade edebilme cesaret ve girişimidir.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 32 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 32 - Kırmızı Kedi)
kuzeyk2304 
19 Şub 12:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

&büyük, hıcbirzaman dolmayacak bir boşluk taşıyorum icimde. Belki de beni hep yeniden yazmaya çeken, bu narkotik bağımlılıgına benzer aşırılık halidir. Benim hiç bitmeyecek endişem başkaları ne derse desin, kendimi bir türlü kendime kanıtlayamamış ve artık ne yaparsam yapayım bunu başaramayacak olmamdır. &belki de beni asıl besleyen düş kırıķlıklarımdır. &yazarken heyecanlıyım, zamanlar arasında gezinirken zamanı unutuyor, geçici bir şizofreniye düşüyorum. &çünkü yazmak çıplak kalmaktır. &bazı yalnızlıklar üretkendir, insanı besler. Bazıları da öldürür. &benim sevgi nesnesi olmaktan çok üretmek için yalnızlığa ihtiyacım var. Fiziksel ve ruhsal yalnızlığa ve sessizliğe. Yazar yalnızlığı bu ve ben onu yalnızca yazmakla dolduruyorum. &yazar uyanıkken düş gören insandır. &annesiyle ilişkileri sorunludur. Kendini bildiği andan başlayarak ondan çılgınca bir kaçış içinde olur. &oysa okumak düşünme ve hayal etme zenginliğidir. &belki de uyuştuk, uyuşturulduk. Her gece kayıtsız bir bitkinlikle gözümüzü aptallara seslenen televizyonlara dikip çok naklen felaket haberleri bekliyoruz. Aşınan merhametimizle savaş ve sefalet resimlerine baķıyoruz. &çengelköy adının, kıyının içeri doğru kıvrılmış bu koy yüzünden verildiğini düşünmüştüm önce, ama sonra Bizans döneminde burada gemi çengelleri yapıldığını öğrendim. &bazı dostluklar o kadar derindir ki seyrek görüşmenin özlemden başka sıkıntısı olamaz.

Yazma Büyüsü, İnci AralYazma Büyüsü, İnci Aral

Yazmanın hayatıma taşıyacağı sıkıntıları ben zaten kırk yıl önce göze almıştım. Dünyaya kafa tutmak, onunla eğlenmek, özgürleşmek, daha derin hissetmek pahasına her türlü olumsuzluğu bağrıma basmam o kadar da zor olmadı.

Yazma Büyüsü, İnci AralYazma Büyüsü, İnci Aral
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

‘Yazmak bir yıkım ve ardından gelen devrimdir.’
‘Yazmak bir yıkım ve ardından gelen devrimdir.’ ‘Yazma Büyüsü’, 2005-2010 yılları arasında dergilerde yayımlanmış yazıları, yaptığı konuşmaları ve yaratıcı yazarlık hakkında verdiği derslerin notlarından derlenmiş bir kitap. Büyük bir yazarın, yazı dünyasını, ona yazdıran hayat işaretlerini paylaştığı kitapları okumak, okura büyük haz verir. Hem o yazarın sevdiğiniz yanlarını size yeniden hatırlatır, hem de onunla ‘kişisel’ bağınızı güçlendirir. Bu kitap da bunu yapıyor. Çünkü İnci Aral, ‘ben seni sarsmak, eğlendirmek, unutmuş olduklarını hatırlatmak ve aşındırdığın soruları yeniden canlandırmak için yazıyorum’ diyor…