Edebiyat Kuramı

10,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
452 gösterim
Edebiyat kuramı, nükleer fizik kadar anlaşılmaz bi şey midir? Sadece edebiyat metinlerini içeren ve sadece onlara uygulanabilen bir edebiyat kuramından söz etmek mümkün müdür?

Ealeton,edebiyat çalışmalarının neden nükleer fizikten farklı olduğunu, edebiyatın herkese ulaşabilecek "sıradan" bir dile sahip oluşuyla açıklıyor; işçi, avukat, antroplog, öğrenci yani herkes edebiyatı okuyabilir, anlayabilir ve zevk alabilir. Ama bu, demokratik bir yaklaşımı benimseyen, belirli bir tarihsel dönemde ortaya çıkmış belirli bir edebiyat kuramının tezidir.
Eagleton, edebiyat kuramı'ında temel olarak, kendinden menkul edebiyat kuramı diye bir şeyin olmadığını ve olamayacağını; bu kuramın, kimi insani bilim alanlarından çıkıp onlarla sürekli flört halinde hayatına devam ettiğini söylüyor. Yazar, "Edebiyat Nedir?" gibi temel ama cevaplandırması da bir o kadar zor soruyla yola çıkıyor. Bu soru ve çevresinde konumlanan "kuramca", "hayal gücü" ," edebi dil", "edebi aygıt" gibi kavramlara dairr sorulara, Marksist ve tarihsel bir yaklaşımla, kimi zaman çok sevimli ve hınzırca denebilecek örneklerle cevap arıyor.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789755394121
 • Orijinal Adı:
  Literary Theory: An Introduction
 • Çeviri:
  Tuncay Birkan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

"Matbaa harfleri, bütün o soğuk gayri şahsiliğiyle, hantal cüssesini yazar ile bizim aramıza yerleştirir. Ah Cervantes'le doğrudan konuşabilseydik ne güzel olurdu!"

Edebiyat Kuramı, Terry Eagleton (Sayfa 131)Edebiyat Kuramı, Terry Eagleton (Sayfa 131)
Gökçe Öztürk 
23 Tem 15:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz aslanın aslan terbiyecisinden daha kuvvetli olduğunu biliyoruz, aslan terbiyecisi de biliyor. Sorun, bunu aslanın bilmiyor olması. Edebiyatın ölümü, aslanın uyanmasına yardımcı olabilir; bu belki o kadar uzak bir ihtimal değildir.

Edebiyat Kuramı, Terry EagletonEdebiyat Kuramı, Terry Eagleton

"Şiirde gösterileni belirleyen, gösterenin doğasıdır, sayfa üzerindeki işaretlerin oluşturduğu​ ritim ve ses kalıplarıdır. Şiirsel metin anlamsal açıdan doymuştur."

Edebiyat Kuramı, Terry Eagleton (Sayfa 113 - Ayrıntı)Edebiyat Kuramı, Terry Eagleton (Sayfa 113 - Ayrıntı)