1000Kitap Logosu
Ali Teoman

Ali Teoman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
332 Kişi
811
Okunma
58
Beğeni
3.701
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
İstanbul, Türkiye, 7 Temmuz 1962
Ölüm
23 Mart 2011
Yaşamı
Ali Teoman (d. 7 Temmuz 1962 - ö. 23 Mart 2011), Türk yazar. Asıl adı Ali Tataroğlu'dur. İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi, MSÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Bir süre iş ve öğrenim nedeniyle yurtdışında bulunduktan sonra 1993'de İstanbul’a döndü ve yazmaya daha fazla zaman ayırmak için mimarlığı bırakarak çeşitli üniversitelerde İngilizce okutmanı olarak çalıştı. Bir süre sokak müzisyenliği yaptı. 1980'li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Ali Teoman'ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı, ortaya çıktığında edebiyat dünyasını çok şaşırtmıştı. 1991'de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı: "Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim." "Uykuda Çocuk Ölümleri" başta olmak üzere tüm yapıtları edebiyat çevrelerinde etki yaratmakla birlikte Ali Teoman çok satan bir yazar olmadı. Çok satan yazar olmak isteyip istemediği de tartışmalıdır. Ali Teoman, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 23 Mart 2011 sabahı hayata veda etmiştir.
Cafe Esperanza
OKUYACAKLARIMA EKLE
İnsansız Konağın İkonu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Öykü Uçları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Uykuda Çocuk Ölümleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kırık Kalpler Terzihanesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Eşikte
OKUYACAKLARIMA EKLE
Karadelik Güncesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Horasan Elyazması
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pervaneler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gecenin Atları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yazı, Yazgı, Yazmak
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aşk Yaşama Çok Uçuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
Taş Devri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Alacakaranlık Günce
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gezgin Günce
OKUYACAKLARIMA EKLE
İrem Beria Uğurlu
Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı'ı inceledi.
72 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
En az iki vakit varsa daha fazla kez okunması gereken bir modern zaman masalı. Toplam üç bölümden oluşuyor ve ilk başta bir neler olduğunu pek anlamlandıramıyorsunuz. Ama kitabın son sayfasını çevirip kapağı kapattığınız zaman ince mistik bir sisin ardına geçtiğinizi fark ediyorsunuz.
Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı
Okuyacaklarıma Ekle
8
Ebru li
Bir Garip Cindi Zümrüdüanka'yı inceledi.
148 syf.
·
24 günde
·
5/10 puan
İlgi çekici ismi, güzel kapak tasarımı ve arka kapak yazısıyla hayli ilgimi çeken bir kitaptı. Ali Teoman’ın kalemini ise ilk okuyuşumdu. Daha ilk sayfalarda okuduğum argo ve apaçık sözler başta şaşırtsa da beni okudukça alışıyorsunuz. Çocukluk arkadaşı olan Mürüvvet, İsmail ve Hamza’nın daha sonradan nasıl insanlara dönüştüklerini anlatan, devrim, cinayet ve çatışmaların da yer aldığı farklı bir kitaptı benim için. Ben sevemedim ama yeraltı romanı seviyorsanız şans verebilirsiniz Tamam Bir Garip Cindi Zümrüdüanka Ali Teoman
Bir Garip Cindi Zümrüdüanka
Okuyacaklarıma Ekle
11
Gizem
Bir Garip Cindi Zümrüdüanka'yı inceledi.
148 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Bir Garip Cindi Zümrüdüanka, Ali Teoman ile tanışma kitabım oldu.. Kısa ve aksiyonlu bir yeraltı romanı diye tanımlanmış arka kapak yazısında. Gerçekten de benim daha önce aşina olmadığım bir anlatım tarzı ve üslupla yazılmış kitap. Anlatıcımız İsmail'in ağzından onun hayatına ortak oluyor, girip çıktığı yerlerde biz de dolaşıyor, hissettiklerini biz de hissediyoruz. Belki de yazar bunu hedeflediği için romanın dili bu bodoslama girdiğimiz hayata uygun şekilde argo, yer yer küfür ve mahalle ağzı konuşması şeklinde.. Bu tarz üslupla yazılmış kitapları sevmeyenleriniz olabilir. Kitabın başında alışmakta zorlanabilirsiniz ama kitap akıcı ilerliyor ve tarzına çabuk alıştırıyor diyebilirim.. Dediğim gibi benim daha önce böyle bir kitap okuma deneyimim olmamıştı. Yazarın diğer kitapları nasıldır bir bilgim yok. İlgisini çekenler bir şans verebilir.
Bir Garip Cindi Zümrüdüanka
Okuyacaklarıma Ekle
8