Ali Teoman

7.8/10
430 Kişi
1.358
Okunma
79
Beğeni
8bin
Görüntülenme

Hakkında

Ali Teoman (d. 7 Temmuz 1962 - ö. 23 Mart 2011), Türk yazar. Asıl adı Ali Tataroğlu'dur. İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi, MSÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Bir süre iş ve öğrenim nedeniyle yurtdışında bulunduktan sonra 1993'de İstanbul’a döndü ve yazmaya daha fazla zaman ayırmak için mimarlığı bırakarak çeşitli üniversitelerde İngilizce okutmanı olarak çalıştı. Bir süre sokak müzisyenliği yaptı. 1980'li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Ali Teoman'ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı, ortaya çıktığında edebiyat dünyasını çok şaşırtmıştı. 1991'de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı: "Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim." "Uykuda Çocuk Ölümleri" başta olmak üzere tüm yapıtları edebiyat çevrelerinde etki yaratmakla birlikte Ali Teoman çok satan bir yazar olmadı. Çok satan yazar olmak isteyip istemediği de tartışmalıdır. Ali Teoman, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 23 Mart 2011 sabahı hayata veda etmiştir.
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 7 Temmuz 1962
Ölüm:
23 Mart 2011

Okurlar

79 okur beğendi.
1.358 okur okudu.
23 okur okuyor.
795 okur okuyacak.
26 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Velâkin bu kedi aşkı âdeta bir hastalıktır. Ne yapsalar, yine de severim kerataları."
Sayfa 12 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Hiçbir zaman tek kişi olamayacağımızı bilmek beni çıldırtıyordu.
Sayfa 19 - Yky
Reklam
Yine de çığlık atmak istediğinde sesinin çıkmadığını görürsen eğer, eğer artık sana kimse inanmıyorsa, beni her zamanki numaramdan arayabilirsin.
Sayfa 15 - Yky
Adımlarım adımı her adımda siliyor, siliyorum, siliyorlar.
Sayfa 9 - AdımKitabı okudu
Kimi zaman herşeyden tiksiniyorsun, herşeyi olduğu gibi bı­rakmak ve kaçıp gitmek istiyorsun uzaklara. İnsanlar canını sıkıyor, sevgileriyle, sevgisizlikleriyle seni boğuyorlar.
Sayfa 51 - Tabula RasaKitabı okudu
"Dokundukları yerde silinmesi olanaksız izler bırakır, hiçbir zaman yok olup gitmez kimi şeyler." 🌾
Ali Teoman
Ali Teoman
"Ama uzun zaman oldu, inan. Uzun, çok uzun zaman oldu. Belki bir ömür kadar uzun bir zaman... Ama zaten ömür dediğin nedir ki?"
İnsansız Konağın İkonu
İnsansız Konağın İkonu
...🍀
Reklam
“Herkesin anlatacak bir öyküsü vardır, dinleyecek birini bulabilmektir önemli olan.”🌱
Ali Teoman
Ali Teoman

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
104 syf.
5/10 puan verdi
Hikâyelerden oluşan bir kitap öncelikle. Adını aldığı ve aynı zamanda son hikâye olan “İnsansız Konağın İkonu” aralarında en etkileyicisi ve farklı bakış açıları kazandıranı oldu benim için ama Ali Teoman’ın kitaplarını ilk defa okumaya başlayacaksanız beklentinizi düşük tutarak bu kitabı okuyun derim. Umarım başka bir kitabını okuduğumda da böyle hissetmem. İyi okumalar :)
İnsansız Konağın İkonu
İnsansız Konağın İkonuAli Teoman · Yapı Kredi Yayınları · 2016128 okunma
64 syf.
·
Puan vermedi
·
4 saatte okudu
2022/4. Kitap: Öykü Uçları Ali Teoman'dan okuduğum ilk kitap... Öykü Uçları; 45 çok kısa öyküden oluşan 64 sayfalık ince bir kitap....
Öykü Uçları
Öykü UçlarıAli Teoman · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
140 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Bu sene daha önce adını duyduğum ama hiç okumadığım yazarları okuyorum. Bunlardan biri de Ali Teoman. Yazar Kırık Kalpler Terzihanesi isimli öykü kitabını üç bölümden oluşturmuş ve bu kitap yazar öldükten sonra yayınlanmış. Ya da yayınevi belki üçe böldü, bilemiyorum. Gizli Öyküler, Romanesk Öyküler ve Grotesk Öyküler bölümlerin ismi. Ancak ilk
Kırık Kalpler Terzihanesi
Kırık Kalpler TerzihanesiAli Teoman · Yapı Kredi Yayınları · 2012119 okunma