1000Kitap Logosu
Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur

Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.7
19 Kişi
47
Okunma
22
Beğeni
427
Gösterim
152 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 18 dk.
Adı
Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur
Basım
Türkçe · Türkiye · Kırmızı Kedi Yayınevi · Eylül 2020 (İlk yayınlanma: 28 Kasım 2019) · Karton kapak · 9786052987070
Diğer baskılar
Libya Türkiye'nin Denizden Komşusudur
Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur
Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın, kaleme aldığı "Libya Türkiye'nin Deniz'den Komşusudur" kitabının birinci basımı Yunan basınında ciddi tepki topladı. Şimdi Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle kitabın ikinci baskısı okuyucuyla buluşuyor. Doğu Akdeniz meselesi tırmanma eğilimi taşıyan bir sorun olarak güncelliğini korumaktadır. Bu açıdan bakıldığında dış politika çalışmaları yapan kişilerin Libya’ya gerekli önemi vermesi öncelik taşımaktadır. Libya ile yapılan deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşması ile Türkiye’nin eli güçlendi. Bu kitapla, yakın dönemde Doğu Akdeniz’de meydana gelen gelişmeler, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatleri, bu hakların hukuki temelleri okuyucuya sunulmaktadır.
Ali Buğra Akbulut
Libya Türkiye'nin Denizden Komşusudur'u inceledi.
150 syf.
·
Puan vermedi
Gayet basit bir dille yazılmış olup amacının anlaşılmak olması okuma yaparken sizi sıkmıyor. Kitahı okurken bir şeyler öğrendiğimi düşünüyorum fakat ilerleyen sayfalarda bakış açısına göre doğrudan yandaş cümleler gördüm, bu durum da öğrendiğim bilgilerin yanlış olanileceğinin ihtimalini aklıma getirdi.
Libya Türkiye'nin Denizden Komşusudur
Okuyacaklarıma Ekle
Deniz Kuvvetleri unsurlarınca 14 yılda 14 geminin ikaz edilmesi/ engellenmesi faaliyetine karşılık sadece son bir yıl içerisinde ise deniz yetki alanımızda izinsiz araştırma faaliyetlerinde bulunmaya çalışan farklı ülkelere ait 6 araştırma gemisi uyarılmış ve belki de en önemlisi sondaj yapmak üzere gelen bir gemi fiilen engellenmiştir. 2018 yılında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştirilen bu fiili devlet uygulaması Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir sondaj faaliyetinin engellenmesi olarak tarihe geçmiştir.
4
Umut Yaman
Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur'u inceledi.
152 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur İncelemesi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin okuması şart olan bir kitaptır. Emekli Tümamiral Cihat Yaycı bu kitapta Doğu Akdeniz’de yapılması gerekenleri, Yunanistan’ın ve GKRY’nin tehlikeli oyunlarından Türkiye’nin uğrayacağı zararları ve vb. Konuları anlatmıştır. Kitapta İsrail, Mısır ve Lübnan gibi ülkeler ile denizden sınır komşusu olduğumuzu belirtmiş; bu ülkeler ile birlikte yapılacak olan olası MEB anlaşmarı ülkemizin ve Doğu Akdeniz’e kıyıdaş ülkelerin yararına olacağından bahsetmiştir. Kitap 4 bölümden oluşmaktadır. Her satırda altını çizecek bir çok cümleler olucak. Doğu Akdeniz ile daha bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazarın diğer kitaplarını da okumalısınız. Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur Cihat Yaycı
Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur
Okuyacaklarıma Ekle
Umut Yaman
bir alıntı ekledi.
TÜRKİYE LİBYA MEB ANTLAŞMASI
Yunan- Libya - GKRY - Mısır MEB Anlaşması olsaydı; Türkiye Sevilla haritasına mahkum bırakılacak. Türkiye sadece 40 km2 alan bırakacaktılar. Libya ise “ortay hattı” esas alan MEB’de daha zararlı çıkacaktı. Yunan -GKRY yine çok karlı çıkacaktı. Türkiye’nin Libya ile antlaşma yapması Libya’ya Girit adalarına kadar toprak sağladı. Yunanistan’ın adaları katıp MEB ilan edilmesine engel olundu. Böylece 189.000 km2 alana sahip oldu Türkiye ve Sevilla haritasının ciddi platformlarda, kurum ve kuruluşlarda zemin kaybına uğrattı.
3