Lügatli Tefsirî Meal (Kur'an'ın Anlaşılmasına Doğru)

·
Okunma
·
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Lügatli Tefsirî Meal
Alt başlık:
Kur'an'ın Anlaşılmasına Doğru
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
686
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944457095
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelam Yayınları
Kitabımız Kuran-ı Kerim'in Türkçe çevirisi, bir şey demeye gerek yok. Bu kitabın özel oluşu bir lugat yani sözlük içeriyor olması. Ayrıca isminden anlaşılacağı gibi Tefsir-i Meal. Bir dilin başka bir dile %100 çevrilemeyeceğni, kelimelerin tam karşılıklarının, tek bir kelimede bulunmadığını araştırıp bulabilirsiniz. Yazarın iddiası, ''böyle çok anlamlı kelimeler ile dolu Kuran'ı çevirmek için iyi Arapça ve Türkçe biliyor olmalısınız, Kuran'nın da tamamına hakim olmalısınız.'' Meal tam çözüm değil anlamak için, ya da birden fazla meal ile çalışmak lazım. Ama Lugatlı Tefsir-i Meal ile anlama daha çok yaklaşabilirsiniz. Araştırmacılar, Akademisyen ve öğrenciler için bulunmaz bir nimet.
Dillerinizin, kendinizin uydurduğu yalanlara dayanarak:
“Bu helâldir, meşrûdur, şu haramdır” demeyin, Allah adına yalan uydurmuş olursunuz. Allah adına yalan uyduranlar kesinlikle, kurtuluşa, ebedî nimetlerle mutluluğa eremezler.


http://www.kuranmeali.com/...sure=16&ayet=116
Cum’a Suresi 9. Ayet
Ey iman edenler, Cuma günü namaza çağırıldığı zaman, hemen Allah'ı zikre, namaza, Allah'ın övünç kaynağı kelâmıyla ilgili açıklamaları dinlemeye, Allah'a şükretmeye koşun. Çarşılardaki, pazarlardaki, alışverişi, ticarî faaliyeti bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.


http://www.kuranmeali.com/...p;sure=62&ayet=9
Allah, Cennete kavuşma karşılığında, mü'minlerin İslâm uğrunda canlarını, mallarını, servetlerini ortaya koymalarına, feday-ı can etmelerine talip olmuştur. Allah yolunda, İslâm uğrunda savaşacaklar, şehit edileceklerini bilerek düşmana can ve mal zayiatı verdirmeye devam edecekler. Savaş ve cihad karşılığında mü'minleri cennetle mükâfatlandırması, yazılı ve şifahî bilgileri, sünneti içeren Tevrat'ta, İncil'de, Kur'ân'da, Allah'ın kendisini sorumlu tuttuğunu bildirdiği ilâhî, hak bir vaattir. Allah'tan daha çok ahdine, sözüne riâyet edecek kim var? O halde, onunla yaptığınız biatlerden, peygamberiyle yaptığınız sosyal ve siyasî sözleşmelerden, tek tek açıkça reylerinizi belirtmenizden dolayı, birbirinizi müjdeleyip sevinin. İşte bu büyük bir mutluluktur.
(Tevbe - 111)
Ahmet Tekin Meali


http://www.kuranmeali.com/...;sure=9&ayet=111
فَاَيْنَ تَذْهَبُونَۜ
Fe-eyne teżhebûn(e)
SİZ NEREYE GİDİYORSUNUZ?
(Hal böyleyken, uçuruma giden yola girerek)


http://www.kuranmeali.com/...;sure=81&ayet=26
Ahmet Tekin Meali
Fâtiha Suresi 1.-7. Ayetler

Sınırsız rahmeti ve engin merhameti ile hayat veren, yaşatan, koruyan, rahmetine, merhametine, lütfuna, ihsanına ve hayırlara mazhar eden, Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın izni ve yardımıyla, Allah'ın adıyla…
Herkesin, vahyedilen dinin, şeriatın, İslâmî sorumluluğun hesabını vereceği, yalnız ilâhî mevzuatın yürürlükte olduğu günün sahibi, hâkimi - sultanı Allah'a hamdolsun. Allahım, yalnız seni ilâh tanıyor, candan müslümanlar olarak sana teslim oluyor, saygıyla sana kulluk ve ibadet ediyor, yalnız senin şeriatına bağlanıyor, sana boyun eğiyoruz. Gayretimizin, sabırla mücadeleye devamımızın başarıya ulaşması için sadece senden medet umuyor, bize arka çıkmanı istiyoruz. Allahım, bizi doğru, muhkem, güvenli yolda, İslâmî hayatta büyük hedeflere, hayırlara, büyük mükâfatlara ulaştır, önümüzü aydınlatan bilgilerle donat, bizi sebat ettir. Dine, kitaba ve şeriata kavuşturduğun, nimetlerine ve lütuflarına mazhar ettiğin kullarının, peygamberlerin, samimiyetlerini isbat edenlerin, İslâm önderlerinin, sâlih kimselerin, şehitlerin yolunda başarılı eyle. Gazabına uğrayan zâlimlerin, âsilerin, dinine, Kur'ân'ına düşmanlık edenlerin, zalimleri, yahudilerin; başlarına buyruk hareket ederek hak yoldan uzaklaşıp dalâleti, bozuk düzeni, helâki tercih denlerin, cahillerin, hristiyanların doğruluğu, muhkemliği, güvenliği olmayan yolundan bizi uzak tut Allahım.
Ahmet Tekin
Sayfa 1 - Kelam Yayınları
Hoşunuza gitmediği, sıkıntılı ve zor olduğu halde savaş, size farz kılındı, yazılı kanun haline getirildi.
Bazı şeyler hakkınızda hayırlı olduğu halde hoşunuza gitmeyebilir. Bazı şeyler de hakkınızda hayırlı olmadığı, şer olduğu halde hoşunuza gidebilir. Bunları Allah bilir, siz bilmezsiniz.
Eğer onlar senin peygamberliğine imandan yüz çevirirler, güç ve iktidarlarını kullanarak halkı yönlendirmeye devam ederlerse:
“Allah bana yeter. Hak ilâh yalnızca O'dur. Ona dayanıp, güvendim, işlerimi O'na havale ettim. O, yüce arşın, sınırsız kudret ve iktidar makamının Rabbidir” de.

(Tevbe - 129)


http://www.kuranmeali.com/...;sure=9&ayet=129

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lügatli Tefsirî Meal
Alt başlık:
Kur'an'ın Anlaşılmasına Doğru
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
686
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944457095
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelam Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Eren
  • laz cuk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0