Malcolm X (Eylemin Öteki Yüzü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.107
Gösterim
Adı:
Malcolm X
Alt başlık:
Eylemin Öteki Yüzü
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Esra Yayınları
Baskılar:
Malcolm X
Malcolm X
Malcolm X
Malcolm X
157 syf.
Ayrımcılığı ve ırkçılığı anlatan insanların rengi yüzünden ırzlarına geçildiğini (anneannesi beyaz bir adam tarafından iğfal edilerek annesi doğmuş ), kafasına arkadan vurularak tren raylarına bağlanılarak öldürüldüğü (babası bu şekilde öldürülmüş), evlerinin kundaklandığını (ailesinin evi yakılarak kundaklanıp evsiz kaldılar),beyazlar varken otobüste siyahilerin oturmaya hakkı olmadığını ve buna benzer acı olayları anlatıyor. Malcolm uyuşturucu kullanıp satmaya kadın pazarlamaya hırsızlık yapamaya kadar bir sürü suça iştirak edip hapse atıldığında İslam ile şereflenerek hayatını insan haklarını savunmaya adıyor ve bir konferansta kurşunlanarak öldürülüyor. Kitapta hep insan hakları üzerine savunduğu konusuna değinilirken islamiyet hakkındaki düşüncelerine çok az yer verildiğini düşünüyorum .Ama kitabın zaten 157 sayfasını göz önünde bulundurursak kısa bir özet niteliğinde . okumayı düşünenlere tavsiye ederim.
Malcolm X.
Amerika tarihindeki en büyük muhalif lider ya da halk önderi diyebiliriz. Irkçılıkla mücadelenin lideri. Kırmadan, dökmeden sadece insan olarak değer görmenin yollarını aramış örnek insan.
157 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Irkçılığa karşı dik duran en efsane liderlerden biri olan Malcolm X'in hayatını anlatan bu kitap,gerçekten çok ilgi çekici bir şekilde yazılmış.Beni bu kadar etkilemesinin sebebi yazarın güzel kalemimi yoksa Malcolm Xin muhteşem hayat hikayesi mi anlamadım.Belki de ikisi.
Malcolm X hakkında önemli olan çoğu şeyin verildiği bu kitap,Malcolm X ile ilgili hiçbir şey bilmeyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.
Malcolm X ölmedi,onun düşüncelerini ve davasını biz sahipleneceğiz.Malcolm X'in X soyadi bilinmeyen demekmiş,Malcolm bunu Afrikadaki bilinmeyen soyadını temsil etmesi için kullanmış.Ancak bugün o X biziz.Bütün ırkçılığa karşı insancıl bir şekilde dik duran,her renkten her dinden ve her milletten bu davayı başımızın üstünde taşıyoruz,bugün o X bizleriz ve ırkçılığın başını nerede görürsek ezeceğiz.
157 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Malcolm x benim hayatımda önemli bir yeri olan kişidir. 2018 yılında kütüphanede bu kitabı görmüştüm ama okumak nasip olmadı şimdi ki zamana kısmetmiş. Okumaya başladığım zaman ölüm tarihinden bir gün önce olması da güzel bi’ tevafuk oldu. Malcolm x’e dair her türlü kitabı okumayı seviyorum, bu kitabı da zevk alarak okudum. Kısa, öz ve basit anlatımıyla hemencecik bitebilecek bir kitap. Güzeldi.
157 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Malcolm X

Deri renkleri üzerinden insanların üstün görülüp, küçük düşürüldüğü bir dönemde dünyaya gelen bir insanın bu ayrımcılığa karşı gerçekleştiği mücadeleyi ve bu yolda kendisini ölüme götüren süreci anlatan bir biyografik eser.

Yazar olabildiğince objektif bir şekilde hayatını aktarmış. Tarafsız diyorum çünkü hayatının bir bölümünde silahlı mücadeleyi savunmuş ve siyah ırk üzerinden gerçekleştirilen nefretin aynısını, beyazlar içinde desteklemiş bir kişi Malcolm. Bu düşüncelerinin arka planında ise ailesinin beyaz insan tarafından vahşice öldürülmesi ve sürekli beyazlar tarafından ayrımcılığa maruz kalmasını unutmamak gerek.

Kendisiyle aynı dönemde yaşamış Nobel ödüllü Martin Luther King Jr. gibi önemli bir aktivist olabilecekken, yaşantısının önemli yıllarını sözde İslami bir cemaatte ve onun lideri yolunda harcayarak heba etmiştir.

Her ne kadar hac ziyareti sonrası gerçek İslamiyetle tanışmış ve düşünceleri büyük ölçüde değişmişse de, maalesef çoğu aktivist gibi o da bir suikast kurbanı olmuştur.
157 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
İnsanlar ırkçılık hastalığına kapıldığı zaman,
Sadece kendi özelliğini yitirmez.
Bu hastalık kendisine verdiği zarar dışında ,etkileşim içerisinde olduğu her canlıya zarar verir.Onun için şunu bilmenizi isterim ;Başka renkleri,kültürleri,dilleri,sanatları kabul etmediğiniz zaman ya da aşağılık gördüğünüz zaman Aşağılık olan ve bir hiç olan sadece siz olursunuz.
Çünkü bu dünya yaratılış gereği renkli ve bu renklerin bir arada olması ile güzeldir.
MalcolX in hayattaki mücadelesi ve bu uğurda ölümü sadece herkesin insan olarak aynı haklara sahip olduğunun göstergesidir.
157 syf.
·Puan vermedi
İnsan hakları savunucusu Malcolm X'i anlatan güzel bir kitap. Tabiki yazarın İslamiyet hakkında bilgisi olsa daha da güzel olabilirdi diye düşünüyorum. Ayrıntılara çok girmeden hayatı hakkında bilgi almak isteyenlere tavsiye edebilirim.
Herkesi İslam şemsiyesi altında toplayabilirsem,Amerika'da renkproblemi kökünden hallolabilir diye düşünüyordu Malcolm.
Andrew Young
Sayfa 125 - Kardelen
İşte gerçek İslam buydu.Renkleri ne olursa olsun insanların barış ve kardeşlik içinde yaşadıkları din.
Andrew Young
Sayfa 124 - Kardelen
Bir zaman gelir, insanlar bıkıp usanır.
Biz bu gece burada
Uzun süredir bizi aşağılayanlara
Artık usandığımızı söylemek için buradayız.
-Ayrı görülmekten
Ve aşağılanmaktan
Zulmün merhametsiz ayaklarıyla tekmelenmekten
Usandığımızı...
Robinsonculuk oynadığımızda
Kim Robinson Cruseo oluyordu?
Beyazlar...
Ya Cuma kim oluyordu?
Tahmin edin, kim oluyordu?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Malcolm X
Alt başlık:
Eylemin Öteki Yüzü
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Esra Yayınları
Baskılar:
Malcolm X
Malcolm X
Malcolm X
Malcolm X

Kitabı okuyanlar 147 okur

  • Derya KARANMAK
  • buşra özdemir
  • Ahmet Yahya Batar
  • Filiz Filiz
  • Tuğçe Atlı
  • Yusuf Şahin
  • Yusuf Gökcebinar
  • Lâhutî
  • ikra güvenkaya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.8 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0