Mirdad Kundaktaki Ermiş

5,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
577 gösterim
Sevgi hayatın özü, nefret ise ölümün irinidir. Bilin ki sevginin özü, damarlarda hür olarak akmadıkça yaşayamaz. Bu açıdan kana çok benzer. Ne zaman kanın aktığı damarlardan birini bastırırsanız, o damarı kaçınılmaz bir tehlike ve öldürücü bir hastalıkla karşı karşıya bırakırsanız. Nefret de hem nefret eden hem de edilen için, ölümcül bir zehir haline dönüşmüş, bastırılmış bir sevgiden başka birşey değildir. Eğer hayat ağacınızdaki sarı bir yaprağı sevginizin memesinden kesmeseydiniz, o yaprak asla sararmayacaktı. Öyleyse sararmış yaprağı sakın ola kınamayınız. Eğer solan bir dala sevgi gıdanızı çok görmediyseniz, o dal asla solmayacaktı. Öyleyse solan dalı da kınamayınız. Eğer çürümüş bir meyveyi nefretinizin irininden emzirmeseydiniz, o meyve asla kokmayacaktı. Öyleyse meyveyi de kınamaya hakkınız yok.

En iyisi siz, hayatın özünü, cimri davranarak az kişiye dağıtmayı, çok kişiden de saklamayı yeğleyen ve bu şekilde de hayatın özünü, bizzat kendilerinden sakladıklarının farkında bile olmayan kör ve cimri kalplerinizi kınayın!
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789756963524
 • Orijinal Adı:
  Mirdad
 • Çeviri:
  Hüseyin Yazıcı
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
t.d. 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Arka kapak yazısından etkilenip hevesle almıştım ama kesinlikle beklentimi karşılamadığını söyleyebilirim bu kitabın. Yine de "kapı eşiği" metaforu güzeldi.

Kitaptan 40 Alıntı

Eğer görünüşte eşit olmayan eşyaların ve ölçülerin eşit olduğunu görmek istiyorsanız, parmaklarınıza bakın yeter.

Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 223)Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 223)

...dünyanız bir bilmece olursa, kendiniz bilmece olduğunuz içindir. Yine bu yüzden konuşmalarınız, karmakarışık ve anlaşılmaz olursa, siz karmakarışık ve anlaşılmaz olduğunuz içindir.

Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 45 - Kaknüs)Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 45 - Kaknüs)

...kısmet inananın ayağına nasıl gelirmiş!Şanstan ümidini kesme!

Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 21 - Kaknüs)Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 21 - Kaknüs)

Bayat ekmeğin bir parçası bile tahmin edilemeyecek bir servet getirebilir. Altın dolu bir mahzen de sahibine çok kötü bir fakirlik getirebilir.

Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 220)Mirdad, Mihail Nuayme (Sayfa 220)
4 /