Morenga

6,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
379 gösterim
1904 yılında Almanya'nın Güneybatı Afrika'daki sömürgesinde, işgalci Almanlar ile yerli Herero ve Hotantolar arasında kıyasıya bir savaş başlar. Ön saflarda, halkının özgürlüğü için savaşan eski bir maden işçisi vardır: Jakob Morenga.

Uwe Timm, savaşın simge ismi Morenga'ya ve onun temsil ettiği onurlu, Almanlara göre "isyancı" Afrika insanına saygı duruşu niteliğinde bir kitap yazmış; gerçek ile kurguyu ustaca iç içe geçirerek, bugünün bağımsız Namibyasında o gün yaşananlardan olağanüstü bir roman çıkarmış. Tarihin sert gerçeklerini beklenmedik mizahi unsurlarla harmanlayarak okuru şaşırtmayı ve merakını hep diri tutmayı başarıyor; bu sürükleyici kitabı okumak başlı başına bir serüvene dönüşüyor.
Morenga, hem Almanya hem de Namibya'nın tarihine edebiyat penceresinden ışık tutmakla kalmıyor, bugünün "özgürlüğüne kavuşturulmuş" ülkelerinde hâlâ süren gerilla savaşlarına da başka bir açıdan bakmamızı sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9789750711619
 • Çeviri:
  Rasin Güçhan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Kısaca, ne merkezileştirilmiş devletin ezip parçalayan gücü ne de karşılıklı nefreti ve acımasız savaşmayı öğreten, bilimin onayını almış, işgüzar filozoflar ve sosyologlar tarafından taşınan doktrinler, insanlar arasındaki dayanışma duygusunu yok edebildi, çünkü insanların bilincinde ve kalbinde derin kökler salan bu dayanışma ruhu, şimdiye kadarki evrimimizin bütünü tarafından yetiştirilip büyütüldü.

Morenga, Uwe Timm (Sayfa 345)Morenga, Uwe Timm (Sayfa 345)