Müzik ve Sessizlik

9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
492 gösterim
1629 yılında, Peter Claire adlı genç bir İngiliz müzisyen, Danimarka kralı IV. Christian'ın saray orkestrasına katıldığında, kendini tuhaf bir ortamda bulur. Orkestra sarayın altındaki soğuk mahzende çalmakta, yalnız ve mutsuz kral yukarıdaki odasında dinlemektedir. Saf güzelliğinden ötürü "kralın meleği" diye anılan Peter Claire, aydınlıkla karanlığın, iyi ile kötünün ölümüne savaştıkları bu sarayda, kocasını aldatan kraliçenin hizmetkârlarından Emilia'ya âşık olur. Göreviyle tutkusu arasında kalan genç müzisyen hem düşlerini gerçekleştirmenin hem de ruhunu kurtarmanın yolunu nasıl bulacaktır?

Günümüz İngiliz edebiyatının en usta tarihsel roman yazarlarından biri sayılan Rose Tremain, Britanya ve İrlanda Kitapçılar Birliği'nin Whitbread Ödülü'ne değer görülen Müzik ve Sessizlik adlı yapıtında, aşk ve sanatla örülmüş unutulmaz bir öykü anlatıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Ödüller: 1999 Whitbread Roman Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9789750709487
 • Çeviri:
  Emre Kuzuoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve 
 23 Mar 17:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabi bir indirim sırasında almıştım ve dolayısıyla bir beklentim yoktu kitaptan. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki beni yanıltan bir kitap oldu. Çok beğendim; hem yazarın dilini, hem konuyu, hem de çeviriyi.

Danimarka kralı 4. Christian müzik dinlemeyi çok seviyor. Fakat orkestrasının bir mahzende çalmasını istiyor. Zira ona göre bir sistem de hazırlatmış sarayına, isterse yalnızca kendi odasında dinliyor, isterse sarayda yankılanıyor müzikler. Gelen elçiler de orkestrayı göremeyip müziği duyunca şaşırıyor, bu da kralın hoşuna gidiyor. Neyse efendim, bir gün Peter Claire adında bir genç bu orkestraya katılıyor ve kral da kendisini çok seviyor. Konu ondan sonra dallanıp budaklanıyor.

Bu kitabın karakterleri hem çok ilginç, hem de çok çeşitlidir. Kral ve Peter Claire var. Kralın, eşinden ve çocuklarından nefret eden, aynı zamanda kralı aldatıp başkasından hamile kalan eşi var. Bu kraliçenin para düşkünü bir annesi var, ki o da tuhaf bir tiptir. Kraliçenin yardımcısı, aynı zamanda Peter'ın sevdiği kız var. O kızın başka bir şehirdeki ailesi ve özellikle tuhaf küçük bir erkek kardeşi var. Peter'ın yine başka şehirdeki ailesi var. Kitapta bölüm bölüm herkesin hikayesine yer veriliyor. Oradan oraya atlıyorsunuz. Başta bir kafa karışıyor, ama sonra alışıyorsunuz. Özellikle kraliçenin bölümlerini okumak bana keyif verdi. Kitap 3. şahısla yazılmış. Yalnızca kraliçenin hikayesinde günlük metoduna başvurulmuş ve olaylar birinci ağızdan anlatılmış. Kraliçe çok bencil, itici bir karakter. Kızıyorsunuz ama, nefret de etmiyorsunuz. Tuhaf bir tip.

Kitabı okuduktan sonra merak edip internette hakkında yazılmış yorumları okudum. Zaten çok fazla bir yorumla karşılaşmasam da beğeni seviyesinin düşük olduğunu gördüm ve oldukça şaşırdım. Kitap gerçekten çok akıcı ve ilginçti. Büyük bir zevkle okudum. Tavsiye de ediyorum tabi ki.