Müzikofili Müzik Ve Beyin Öyküleri

7,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
837 gösterim
Müzikofili nörolog-yazar Oliver Sacks’ın meslek hayatında karşılaştığı vaka öykülerinin bir derlemesi. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kitapta biraraya getirilen vakaların ortak noktası, geçirdikleri hastalık veya kazalar sonrasında müziğe karşı geliştirdikleri hassasiyetleri.Bir sabah, zihninde bitmek bilmeyen son derece “gerçek” bir melodiyle uyanan bir kadın... Yıldırım çarpmasından sonra piyano çalmaya karşı tutkulu bir ilgi geliştiren bir doktor...Nörolojik hasarlar ve bunlarla baş etme süreçleri yeni “algı kapıları” ile özgül ve sıradışı deneyimlerin önünü açabilir. Sacks digger kitaplarında olduğu gibi Müzikofili’de de hekim ve insan kimliğini öne çıkararak sosyal bilimlere ve edebiyata yaptığı göndermelerle okura, üzerinde hiç düşünülmeyen bambaşka bir dünyayı, beyin denilen gizemli organın dünyasını anlatıyor.
tori 
23 Ağu 23:16 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

https://m.youtube.com/watch?v=3jvXLKQfVPE

Kitabı okuduktan sonra aklıma gelen ilk parça bu oldu.
Nöroloji, beyin, sinirbilim, nöropsikoloji alanında bilginiz yoksa tavsiye etmiyorum.
Akademik bir dille 29 tane vaka anlatılmış.
Okurken zorlandığım ilk kitap oldu.

Oliver sacks adını fazlasıyla hakeden bir nörolog.*

Hacer 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgilerime bilgi katan bir kitap daha buldum. Her bölümde yeni bir şey öğrendim. Kitabın içeriği kısaca şöyle: Geçirilen ciddi bir rahatsızlık sonucu müziğe karşı olan duyarlılıklar ve müzikle gelen rahatsızlıklar. En ilgi çekici bölüm benim için müzikal nöbetlerdi. Mesela Sicilyalı bir kadın Napoli şarkılarını çok seviyor ama ne zaman Napoli şarkısı duysa nöbet geçiriyor. Bir de müzikal halüsinasyonlar. Bu da bir melodi duyduğunu sanıp, onu tanıyamama ve sonunda geçirilen nöbetler.
Her bölüm ayrı ilgi çekiciydi.

Kitaptan 19 Alıntı

tori 
23 Ağu 22:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Tanrılar peşinize düştüğü zaman,” dedi, “darbeyi nereye indireceklerini bilirler.”

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
tori 
23 Ağu 20:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Müziğin gücü bin yıldır biliniyor olsa da, müzik terapi resmen 1940'larda başladı. II. Dünya Savaşı'ndan travmatik beyin hasarı ya da (1. Dünya Savaşı'nda “savaş sonrası nevrozu” denen, bugün “travma sonrası stres bozukluğu” sınıfında değerlendirdiğimiz) “harp yorgunluğuyla” dönen çok sayıda askerin tedavisinde kullanılınca yaygınlaştı."

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
tori 
23 Ağu 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Galileo'nun eğimli yüzeylerden aşağı yuvarlanan nesnelerin iniş hızını ölçmek için müzikten faydalandığı bilinir. O dönemde duyarlı kronometre veya saatler olmadığından, her denemede kendi kendine bir ezgi mırıldanır, bu şekilde en hatasız sonuçlara ulaşırdı."

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
AYŞE ŞİMŞEK 
 13 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim
Ama geçmiş nedir? Geçmişin kesinliği bir yanılsamadan ibaret olamaz mı? Geçmiş, bir çiçek dürbünü, aniden çıkan her meltemle kımıldanan bir imgeler düzeni, bir kahkaha, bir düşünce olabilir mi? Ve kımıldanma, salınma, değişim her yerdeyse, nasıl bilebiliriz ?

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
Hacer 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir frekans gibi, radyo bandı gibi. Kendimi açarsam bana geliyor. Mozart gibi, 'Cennetten geliyor' diye tarif etmek istiyorum onu.

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
tori 
23 Ağu 11:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Nörologlar, beynin baskın (genellikle sol) frontal lobunun premotor bölgesindeki bir “konuşma alanına” sık sık atıfta bulunurlar. Fransız nörolog Paul Broca tarafından 1862'de tanımlanan bu bölgenin dejeneratif hastalıklar, felç, beyin hasarı gibi nedenlerle zarar görmesi, sözel ifade afazisine, yani konuşma yitimine neden olabilir. "

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
tori 
20 Ağu 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Frontotemporal demans tanısı konan, yani beyinlerinin ön kısmı hasar görmüş olan hastaların soyutlama ve dil yetilerini kaybettiği, bu hastalarda kimi zaman müzik konusunda şaşırtıcı bir yeteneğin ortaya çıktığı ya da serbest kaldığı biliniyor."

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
Duygu Kr 
 26 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzik çalıyor kafamın içinde
Tekrar tekrar yeniden
..Asla sonu gelmeden..

Müzikofili, Oliver Sacks (Sayfa 53 - Carole King)Müzikofili, Oliver Sacks (Sayfa 53 - Carole King)
tori 
20 Ağu 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Alzheimer hastası veya demans kaynaklı yaygın kortikal sorunları olan, dil veya hareket yitimi, amnezi, frontal lob sendromları gibi spesifik kortikal bozuklukları olan kişiler müzik terapiden faydalanabilir. Zekâ özürlü, otistik bireyler, parkinsonizm veya benzer hareket bozuklukları olan kişiler ve başka birçok nöroloji kaynaklı rahatsızlıktan mustarip hastalar, müziğe tepki verebilir, müzik terapisinden fayda görebilirler."

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber