Müzikofili Müzik Ve Beyin Öyküleri

9,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
764 gösterim
Müzikofili nörolog-yazar Oliver Sacks’ın meslek hayatında karşılaştığı vaka öykülerinin bir derlemesi. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kitapta biraraya getirilen vakaların ortak noktası, geçirdikleri hastalık veya kazalar sonrasında müziğe karşı geliştirdikleri hassasiyetleri.Bir sabah, zihninde bitmek bilmeyen son derece “gerçek” bir melodiyle uyanan bir kadın... Yıldırım çarpmasından sonra piyano çalmaya karşı tutkulu bir ilgi geliştiren bir doktor...Nörolojik hasarlar ve bunlarla baş etme süreçleri yeni “algı kapıları” ile özgül ve sıradışı deneyimlerin önünü açabilir. Sacks digger kitaplarında olduğu gibi Müzikofili’de de hekim ve insan kimliğini öne çıkararak sosyal bilimlere ve edebiyata yaptığı göndermelerle okura, üzerinde hiç düşünülmeyen bambaşka bir dünyayı, beyin denilen gizemli organın dünyasını anlatıyor.
Hacer 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgilerime bilgi katan bir kitap daha buldum. Her bölümde yeni bir şey öğrendim. Kitabın içeriği kısaca şöyle: Geçirilen ciddi bir rahatsızlık sonucu müziğe karşı olan duyarlılıklar ve müzikle gelen rahatsızlıklar. En ilgi çekici bölüm benim için müzikal nöbetlerdi. Mesela Sicilyalı bir kadın Napoli şarkılarını çok seviyor ama ne zaman Napoli şarkısı duysa nöbet geçiriyor. Bir de müzikal halüsinasyonlar. Bu da bir melodi duyduğunu sanıp, onu tanıyamama ve sonunda geçirilen nöbetler.
Her bölüm ayrı ilgi çekiciydi.

Kitaptan 5 Alıntı

AYŞE ŞİMŞEK 
 13 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim
Ama geçmiş nedir? Geçmişin kesinliği bir yanılsamadan ibaret olamaz mı? Geçmiş, bir çiçek dürbünü, aniden çıkan her meltemle kımıldanan bir imgeler düzeni, bir kahkaha, bir düşünce olabilir mi? Ve kımıldanma, salınma, değişim her yerdeyse, nasıl bilebiliriz ?

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
Hacer 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir frekans gibi, radyo bandı gibi. Kendimi açarsam bana geliyor. Mozart gibi, 'Cennetten geliyor' diye tarif etmek istiyorum onu.

Müzikofili, Oliver SacksMüzikofili, Oliver Sacks
Duygu Kr 
 26 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzik çalıyor kafamın içinde
Tekrar tekrar yeniden
..Asla sonu gelmeden..

Müzikofili, Oliver Sacks (Sayfa 53 - Carole King)Müzikofili, Oliver Sacks (Sayfa 53 - Carole King)

Kitapla ilgili 1 Haber

Epilepsiyi Tetikleyen Yoksa O Şarkı Mı?
Epilepsiyi Tetikleyen Yoksa O Şarkı Mı? Oliver Sacks, hastalarının beyinlerinde aniden ya da birtakım kazalar sonucu oluşan, beyinlerini ele geçiren, kimi zaman sağır edercesine içinde patlayan müzikal deneyimlerini dinliyor...