Aklın Gözü

8,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
532 gösterim
Nota okuma yetisini kaybeden bir piyanist, yazdıklarını okuyamayan bir yazar, geçirdiği felç sonucu konuşma yetisini kaybeden bir kadın, çift gözle göremediği için derinlik ve mesafe algısından yoksun bir başkası ve yazarın kendi göz melanomu tedavisi sırasında tuttuğu günlük... Bu vakaları ilginç kılan, sadece az rastlanır nörolojik bozukluklardan mustarip olmaları değil, "aklın gözü" sayesinde yaratıcı çözümler ve adaptasyon yolları bularak kaybettikleri yetilerini telafiye ve hayatlarını yaşanır kılmaya çalışmaları. Sacks gelişen görüntüleme yöntemleri sayesinde hakkında gitgide daha çok şey öğrendiğimiz beyinle ilgili vaka öyküleri anlatırken insan olmanın öyküsünü de anlatıyor. Yazdıkları, her zaman canlı ve diri bir bilimsel merakın ürünü ama aynı zamanda böyle bir duyarlılıktan beslendiği için de bunca ilginç ve okunmaya değer.
(Tanıtım Bültninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750825743
 • Çeviri:
  Emre Kapkın
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DeliBilge 
 29 Oca 15:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap türüne göre oldukça ilgi çekici. Bireyin kendi hastalıklarının farkına varma, inceleme, tanı, tedavi ve oluşan hasarlara bağlı beynin kendini yeniden organize edebilme örüntüleriyle dolu gerçek hayat hikayelerini bulabileceğiniz bir araştırma kitabı. Bu kitapta hastaların yeni durumlarına karşı beynin tepkilerini okuyacak ve bir kez daha hayret edeceksiniz.
72. Sayfanın son satırında bir cümle:
"Sorunlar asla yok olmadı; ama ben onları çözmede daha zeki hale geldim." diyor Howard.
Kitaptaki hikayelerin ana teması, unutma, yüz tanıma yetisinin kaybı ve görememe biçimleri üzerine. Sinirbilim, göz ve beyin bilimi ilginizi çekiyorsa bol bol notlar alabileceğiniz bir kitap. Tavsiye edilir.Keyifli okumalar.

Kitaptan 3 Alıntı

DeliBilge 
27 Oca 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her sabah darmadağın bir dünyaya uyanıyorum, her şey başka bir şeyin üzerinde. Hiçbir yerde boşluk yok, eşyaların arasında uzay yok.

Aklın Gözü, Oliver Sacks (Sayfa 157)Aklın Gözü, Oliver Sacks (Sayfa 157)
DeliBilge 
27 Oca 19:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gör(eme)me Biçimleri
Kör için, insanlar konuşmadıkça orada değillerdir. Çoğu kez gözleri gören bir arkadaşımla konuşmayı onun orada olmadığını keşfedinceye kadar sürdürmüştüm. Bana söylemeden yürüyüp uzaklaşmış olabilirdi. Konuşmanın bittiğini düşünüp başını sallamış ya da gülümsemiş olabilirdi. Benim bakış açımdan ansızın kaybolmuştu.
Kör olduğunuz zaman bir el ansızın sizi yakalar. Bir ses ansızın size seslenir. Hiçbir öngörü ya da hazırlık yoktur... Böyle tacizler karşısında edilgenimdir.... Normal insan sokaklarda ya da pazar yerlerinde dolaşırken kiminle konuşmak istediğini seçebilir. İnsanlar onun için zaten oradadırlar; onlarla selamlaşmadan önce bir varoluşları vardır. ... Kör insan için insanlar devinim halindedir, geçicidirler, gelirler ve giderler. Hiçlikten gelir, yok olurlar.

Aklın Gözü, Oliver Sacks (Sayfa 164)Aklın Gözü, Oliver Sacks (Sayfa 164)
DeliBilge 
 26 Oca 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Görme Biçimleri
Hepimiz bir görüntüler, sesler ve başka uyaranlar dünyasıyla karşı karşıyayızdır ve sağ kalmamız bunların hızlı ve doğru biçimde değerlendirilmesine bağlıdır. Çevremizdeki dünyayı anlamlandırmak bir tür sisteme, çevreyi hızlı ve kesin bir ayrıştırma yöntemine dayanıyor olsa gerektir.
Nesneleri nesneler olarak görmeyiz; kendilerini farklı aydınlanma ya da bağlamlarda sunan, onların ya da bizim hareketimize göre değişen bir perspektif içinde biçimler, yüzeyler, kenarlar ve sınırlar görürüz.

Aklın Gözü, Oliver Sacks (Sayfa 66)Aklın Gözü, Oliver Sacks (Sayfa 66)