Namaz ve Karakter Gelişimi

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
325 gösterim
Bireye kendi davranış ve dürtülerini kontrol etme imkânı veren namaz, kul ile Allah arasında bir bağ ve buluşmadır. Namaz kalbin kuvvet aldığı; ruhun Allah'a bağlılığını hissettiği; nefsin dünya hayatının değerlerinden daha üstün değerler bulduğu bir râbıtadır. İslâm inanışında namaz, bir itâat davranışıdır. İtaat ve ibadetin amacı ise sevaptan ziyade Allah'ın sevgi ve yakınlığını kazanmaktır. Bu bağlamda ibadetten ve bir anlamda ibadetlerin özü ve sentezi olan namazdan amaç ihlâstır. Yani kişinin samimiyet, taat, sevgi ve minnet duygularını Allah'a yöneltmesidir. Kur'ân-ı Kerim'de, mü'minlere, gündüzün başında ve sonunda, bir de gecenin erken saatlerinde namazı dosdoğru kılıp devamlı olmaları emredilerek, bu ayetin nüzul gerekçesi kabul edilebilecek bir ifade ile, "Çünkü iyi eylemler kötü eylemleri giderir" denilmektedir. Yani namazın, hata ve günahların olumsuz etkilerini silerek, bireyi olumlu eylemlere yönlendireceği vurgulanmaktadır. 

Bu kitap, mü'minin miracı olarak kabul edilen namaz ibadetini birçok açıdan ele alarak, namazın, ahlâkî yapının oluşumundaki etkisini ayrıntılı bir şekilde izah etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9799755744369
 • Yayınevi:
  İnsan
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Emine Vargılı 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Namazını gereği gibi yerine getirmeyen Allah'tan uzaklığını artırmaktan başka bir şey yapmış olmaz. Çünkü namazın özünde açık ve gizli bütün kötülüklerden men ve alıkoyma yüceliği bulunmaktadır.Bu nedenle Allah'ın huzurunda namaza durdukları halde namazın özünü benimsemeyen, bilinçle namaz kılmayanlar, dolayısıyla namaz sonucu güzel ahlaka bürünmeyenler, özellikle kibir ve gösterişten temizlenemeyenler, Allah tarafından sert bir şekilde eleştirilmektedir.

Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 178)Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 178)
Emine Vargılı 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Namaz ibadeti abdest ve yıkanmayı ön şart kabul etmekle beden temizliğine;namaz, oruç, hac özellikle insanın ruhi temizliğine; zekat, özellikle insanın malının temizliğine birer vasıtadır. Bu bakımdan, namaz ibadeti başta olmak üzere bütün ibadetleri birer terapi olarak tarif etmek mümkündür.

Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 37)Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 37)
Emine Vargılı 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Afüvv (Çok affeden): Rabbim 'Afüvv' isminin hürmetine, gönlümüzü kin, nefret, öfke ve buğzun karanlıklarından kurtar! Gönlümüzü af, bağışlayıcılık, merhamet,sevgi ve fedakarlığın aydınlığıyla doldur!

Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 101)Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 101)
Emine Vargılı 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Gelişim psikolojisi açısından çocuklarda 7 yaşındaki ahlaki soruların yön bulması ve olayların değerlendirilmeye başlaması başlar. Çocukta artık yaptığı işin iyi ya da kötü olması ile ilgili birtakım yargılar oluşur; yapılan işin iyi veya kötü olmasıyla ilgili zihninde problemler belirmeye başlar. Yani 7-12 yaş dönemi, ahlaki eğitim açısından büyük önem taşır. Yetişkin birey, bu dönemdeki çocuklara uygun davranışlar göstermelidir. Eğitmen ve aileler bu dönemde duyarlılık göstermelidirler. Çünkü çocuğun ahlaki yönünün ileride gelişeceğini düşünmek onu ihmal etmektir.

Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 27)Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 27)
Emine Vargılı 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Karşılıklı güven duygusunu namaz esnasında tecrübe eden birey, her türlü güvenlik arayışına olumlu cevap bulacaktır.

Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 241)Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 241)
Emine Vargılı 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Alfred Adler'e göre, hayatın meseleleri karşısında, bir insanın ruhunda meydana gelen çeşitli ifade şekillerine onun "karakteri" diyoruz.

Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 20)Namaz ve Karakter Gelişimi, Esma Sayın (Sayfa 20)