Nil'den Tuna'ya Osmanlı

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
413 gösterim
Osmanlı bir cihan devleti, Osmanlı coğrafyası uçsuz bucaksız bir coğrafya. Kaç milyon kilometrekare olduğu, bugün içinde kaç bağımsız devleti barındırdığı tam olarak belli değil. Aşağı yukarı yirmi milyon kilometrekareden fazla bir memleket ve otuz civarında devlet…
Bunların hepsini görmek, Osmanlı sonrası Osmanlı'yı aramak güç, yorucu fakat zevkli bir heves, keyifli bir uğraş. Kudüs'ten Kahire'sine, Mekke'den Medine'sine kadar Ortadoğu'yu; Vardar boylarında Üsküp'ten Kosova'ya, Elbasan'dan Tiran'a, Selânik'ten Yanya'ya, İstanköy'den Rodos'a, Estergon'dan nazlı Budin'e ve Tuna boyunun Rusçuk'undan Silistre'sine, Deliorman'ların Razgrad'ından Koca Balkanlar'daki Hüseyin Raci Efendi'nin Eski Zağra'sına, Dobruca'nın Köstencesi'ne, Mecidiyesi'ne ve sonra Eflâk'tan başlayıp ta Kara Boğdan'a Prut kıyılarına, Dinyeper'e, Dinyester'e, Akkerman'a kadar gittiği her yerde Haluk Dursun Osmanlı diyarlarını gitti, gördü ve mavi Nil'den Yeşil Tuna'ya kadar kültür tarihimiz açısından değerlendirdi.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786051140339
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Hollanda'daki Somali Müslümanları "Tarihte bize ilk camiyi yapan Osmanlı Türkleriydi. Şimdi Avrupa'daki ilk camimize de Cumhuriyet Türkleri verdiler.Bu bizler için ne önemli bir hadisedir"

Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 243 - TİMAŞ)Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 243 - TİMAŞ)

Şeyhül İslam Ebussuud Efendi bir fetvasında "mutlaka diyar-ı Şam'iye arz-ı mukaddes derler" şeklinde cevap verir.

Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 209 - TİMAŞ)Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 209 - TİMAŞ)

Suriye Türkmenlerine göre ben Lozan'dan yeni gelmiş bir murahhas ,diplomattım ve benden kendilerini niçin anavatan dışında bıraktığımızın hesabını soruyorlardı.

Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 223 - TİMAŞ)Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 223 - TİMAŞ)

Hollanda'nın Lahey şehrinde cemaati olmadığı için Yahudilerin belediyeye devr ettikleri daha sonra da müslümanlar tarafından sinagogtan camiye çevrilen bir Mescid-i Aksa daha bulunmaktadır

Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 242 - TİMAŞ)Nil'den Tuna'ya Osmanlı, Ahmet Haluk Dursun (Sayfa 242 - TİMAŞ)