Öfkelenin!

7,6/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
610 gösterim
21. yüzyılın özgürlük manifestosu! Fransa'da 2 milyon sattı.
Avrupa'da aylarca listebaşı oldu. Şimdi Türkçe...

"Aydınlanma Kitaplığı"nın ikinci kitabı Öfkelenin'in yazarı Stéphane Hessel 94 yaşının baharını süren genç yürekli bir bilge. Aynı zamanda pilot, diplomat, arabulucu, danışman, eğitimci, filozof ve sosyalist olan Hessel İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Direniş Hareketi'ne katılmış, nazizme karşı mücadele etmiş, faşistler tarafından işkenceye uğramış, toplama kamplarında asılmanın eşiğinden dönmüş, savaşın sonlanmasıyla Birleşmiş Milletler bünyesinde İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin yazılması çalışmalarına katılmış, Cezayir'in bağımsızlığını savunmuş, diplomatik pasaporta sahip bir arabulucu olarak Filistinlilere destek vermiş, Aydınlanma'nın değerlerini savunan bir yazar.

İnsanlık onuru için bir 21. yüzyıl manifestosu niteliğindeki kitapçığında Hessel, özellikle gençleri, uygar bireyleri, haksızlık ve sorunlara kayıtsız kalmayarak neo-liberal masallara kanmamaya, çevreye duyarlı olmaya, sosyal adaletsizliğe, tekelci sermayenin diktatörlüğüne karşı çıkarak, öfkelerini barışçıl yollarla dile getirmeye çağırıyor.

Fransa'da satışı 2 milyonu aşan ve 25 dile çevrilen kitabının gelirini uluslararası alanda mücadele veren sivil toplum kuruluşlarına bırakan Stéphane Hessel, 2011 Nobel Barış Ödülü'ne de aday gösterilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9786055525620
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:

ÖFKELENİN...!!! İnsanlık Onuru İçin Manifesto..!!
Dünyada yaşanan onca acıya karşı öfkelenin. İşçilerin hayatta kalma savaşına katılın ve öfkelenin. İnsanları yerlerinden yurtlarından eden savaşlara karşı öfkelenin. Mültecilerin yaşadığı ve karşılaştığı onca ahlaksızlık ve sömürüye karşı öfkelenin. Dincilerin insanların üzerine karabasan gibi düştükleri yobazlığa karşı öfkelenin. Sermayenin ezebildiği kadar, koparabildiği kadar anlayışına karşı öfkelenin. Sermayenin diktatörlüğüne hayır diyerek mücadeleye katılın. Liberal masallara kanmayın ve öfke duyun. İnsanı putlaştıran, sömüren paraya karşı isyan edin! Bankaların zulmüne karşı öfkelenin. Köleleştirmeye son hızla ilerleyen despotik yönetimlere karşı öfkelenin. Kutsallıkları sorgulayın. Akıl ve bilimin önderliğinde gidilen yolda gidin. İnsanlık onurunuza ve haysiyetinize dokunanlara karşı tepki, infial duyun, öfkelenin! Öfkelenme zamanı bu zaman değilse hiçbir zaman gelmeyecektir.

Arap baharı yalanı altında doğuyu, doğunun değerlerini ayaklar altına alan küresel güçlere karşı öfkelenin. Filistin'de ölen onca mazlum insanın sesini sesinize katıp öfkelenin, bağırın! Derinden derine isyan kabarıyor, isyana katılın! İnsanın doğuştan sahip olduğu haklar için öfkelenin. Bu hakların bütün dünyada uygulanması için eyleme geçin!!!

Basının oruspulaşmasına, yalanlarına, sahtekarlıklarına, uyutma eylemine baş kaldırın. En kötü tavır kayıtsızlık ve ilgisizliktir.

Yaratmak direnmektir. Direnmek yaratmaktır... Emperyalizme, kapitalizme karşı öfkelenin ve eyleme geçin... Her şeyimize dokundular.

Silahlı mücadeleye değil! Akıl ve bilim mücadelesine katılın. Ey dindarlar! Kutsal ve saf dinden geriye ne kaldı? Öfkelenin!
Dört yılda bir kullandığınız oyunuzu gelecek kuşakları düşünerek kullanın. Daha değerli, daha özgürlükçü, daha maneviyatlı bir dünya için öfkelenin ve eyleme geçin.

Ali Ünal 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin yazımında bulunmuş bir yazardan dünyanın adaletsizliklerine karşı umutlu bir öfkelenme sorumluluğu taşıdığımızı belirten bir cep manifestosu.

Muzaffar Pashazade 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kısa bir kitap. Öfkelenmemiz gerektiğini, bir anda öfkenin tüm dünyanı nasıl sara bileceğini anlatan bir kitap. Kime karşı, neden ? Tek çıkar yolu öfkelen meliyiz mi?

Kitaptan 3 Alıntı

Doğru Zaman, Doğru Yer
Ben hayatım boyunca sosyalist oldum. Öyle öleceğim. Ama öncelikle mutlu bir insanım. Bu mutluluğumu kadınlara, başta anneme borçluyum. Annem, daima her koşulda mutlu olmayı bileceksin, mutluluk bulaşıcıdır, sen mutlu olursan etrafındakiler de mutlu olur, bu da yine senin mutluluğunu arttırır, derdi. Hep annemin sözünü tuttum.

Öfkelenin!, Stephane Hessel (Sayfa 27 - Cumhuriyet Kitapları, Aydınlanma Kitaplığı)Öfkelenin!, Stephane Hessel (Sayfa 27 - Cumhuriyet Kitapları, Aydınlanma Kitaplığı)
mehmet 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kayıtsızlık: En Kötü Tavır.

Doğrudur, öfkelenme nedenleri bugün o kadar açık seçik olmayabilir ya da dünya çok karmaşıktır. Kim emir veriyor? Kim karar veriyor? Bizi yöneten akımlar arasında ayrım yapmak her zaman kolay değildir. Faaliyetlerini açık seçik biçimde anladığımız küçük bir seçkin topluluk yok artık karşımızda. Büyük bir dünyada yaşıyoruz ve böyle bir dünyada artık her şeyin birbirine bağımlı olduğunu hissediyoruz. Bugüne dek görülmemiş bir karşılıklı bağımlılık içinde yaşıyoruz. Ama bu dünyada katlanılması mümkün olmayan şeyler var. Bunları görmek için iyi bakmak, aramak gerekir.

Gençlere sesleniyorum: Biraz arayın, bulacaksınız. En kötü tavır kayıtsızlık, ilgisizliktir, “Bir şey yapamam, elimden bir şey gelmez, ben kendi işime bakarım,” demektir. Böyle davrandığınızda insanlığı oluşturan temel değerlerden birini, öfkelenme yeteneğini ve bunun sonucu olan siyasal ve toplumsal bir davaya hizmet etme çabasını yitirirsiniz…

Öfkelenin!, Stephane Hessel (Sayfa 39)Öfkelenin!, Stephane Hessel (Sayfa 39)
mehmet 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Genç kuşaklara hedef olarak sadece kitlesel tüketimi, zayıfları ve kültürü küçümsemeyi, genel bir hafıza kaybını ve herkesin herkese karşı amansız rekabetini gösteren'' kitle iletişim araçlarına karşı gerçek bir pasif direnmeye çağrı yapıyoruz her zaman.
21. yüzyılı inşa edecek olanlara karşı büyük bir heyecanla şunu söylüyoruz:

''YARATMAK, DİRENMEKTİR.
DİRENMEK YARATMAKTIR.''

Öfkelenin!, Stephane Hessel (Sayfa 49)Öfkelenin!, Stephane Hessel (Sayfa 49)