Osmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
41 gösterim
Mevlana olmasaydı, Diyar-ı Rum çok kısa bir sürede Diyar-ı İslam olmazdı.
Mevlana olmasaydı, Osmanlı Devletiyle tecessüm eden Türk-İslam mayası böylesine güçlü tutmazdı. Anadoludan yükselen bu ışık yetmiş iki milleti aynı çatı altında toplayamazdı. Anadolu insanı gönüllerin paslı kilidini bu kadar kolay açamaz, gönüllere de sultan olamazdı. Şar-İslam medeniyetinin sevgi ve hoşgörü yüzü bu kadar kesin bir dille vurgulanamazdı.
Mevlana ve Mevlana gibi düşünenler olamasaydı, bu medeniyeti kin, nefret ve terörizmle beraber göstermeye çalışanların planları alt üst edilemezdi. Sevgiyi böylesine öne çıkaran, dinine Sevgi Dini, peygamberine Sevgi Peygamberi diyen, varlığın mayasının sevgi olduğunu düşünen bu medeniyet Düşmanlık Medeniyeti olarak gösterilecekti.
Peki Mevlananın yanması, pişmesi ve kemale ermesi nasıl gerçekleşti?
Belhli Celaleddin nereden beslenerek ve ilhamını kimden alarak Şarkın ve Garbın Konyalı Mevlanası oldu?
Mevlanayı evrenselleştiren; din, dil, ırk ve kültür farkı olmaksızın tüm insanlığı hayran bırakan özellikleri nelerdi?
Hem Türkün, Farsın, Arapın, Hintlinin; hem tekkenin, caminin, medresenin, köy kahvesinin; hem de Sünninin, Şianın ve her çeşit tasavvufi cereyanın itibar ettiği bir bilge, bir hakem ve birleştirici bir isim olmasının temelinde neler vardı?
Bu ve benzeri daha pek çok soruya cevap bulabileceğiniz Osmanlının Müjdecisi Mevlana kitabını okurken, Mevlanayı ve onun öğretilerini tanıyacaksınız.
zeliha kalay 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 17 günde

Kitap çok daha kısa sürede okunabilir ama ben bu aralar derslere daha fazla vakit ayırdığım için pek vakit bulamadım. Kitap mevlanayı anlamanıza yeter mi bilmem ama bu yolda size yardımcı olacaktır. Kitaptan bir sürü alıntı yapmak istedim ama dediğim gibi vakit bulamadım vakit buldukça altını çizdiğim yerleri paylaşmaya devam edeceğim. Kitapta önce mevlananın yaşadığı devir ve hayatı var ki diğer kısımları anlamanıza çok yardımcı oluyor, bu bölümden sonra mevlananın kitaplarından alıntılar beytler bulmak mümkün. Sonuna doğru mevlananın kıssalarına ve en beğendiğim bölüm olan sözlerine geçiyor. Kitabı uzun sürede okuduğuma aldanmayın evet akıcılığı çok değil ama 4-5 günde okunulabilecek bir kitap, şimdiden iyi okumalar dilerim.

Kitaptan 24 Alıntı

Hiçbir kafiri hor görmeyin. Olur ya müslüman ölebilir. Ömrünün sonundan ne haberin var ki ondan tamamıyla yüz çeviriyorsun? - mevlana

Osmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf ÇetindağOsmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf Çetindağ

Put kırmak kolaydır hem de iyi kolaydır. Ancak nefs kırmayı kolay görmek büyük bir cehalettir (mevlana)

Osmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf ÇetindağOsmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf Çetindağ

Mevlana'daki sevgi, Allah hesabına olan bir sevgidir. Yoksa insanı Allahtan kopararak ve merkeze koyarak duyulan yapay, gerekçesiz ve dayanaksız bir sevgi değildir. Bu sevgi şekil olarak batılıların hümanizmine benzesede, bu benzerlik özde ve gayede değil, sadece şekille sınırlı olan bir benzerliktir.

Osmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf ÇetindağOsmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf Çetindağ

Şu üç şey hakkında sırrını hiç kimseye söyleme gittiğin yol, paran ve mezhebin zira bu 3 şeyin pusuda bekleyen bir çok düşmanı vardır (mevlana)

Osmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf ÇetindağOsmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf Çetindağ

Bugün mevlana denince akla gelen ve adeta onunla özdeşleşen konulardan birisi gel ne olursan ol yine gel ifadesinij altında yatan felsefedir. Fakat son araştırmalar bu sözün Ebu Saidi ebil hayr a yada mevlanadan önce yaşayan başka bir şaire ait olduğu bilinmektedir

Osmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf ÇetindağOsmanlı'yı Müjdeleyen Mevlana, Yusuf Çetindağ
3 /