Adı:
Öteki Einstein
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059915533
Kitabın türü:
Çeviri:
Nesligül Alptekin, Ozan Yoleri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kanes Yayınları
20. yüzyıl dâhisi Einstein’ın karısı olmak bir lütuf mu, yoksa bir lanet mi?
Dünya tarihinin en ünlü bilim insanlarından biriyle evlenmiş ve birlikte çalışmış sıra dışı bir kadının hayat hikâyesi…

Mileva Mitza Marić, üç çocuk sahibi fedakar bir anneden çok daha fazlasıydı. O aynı zamanda çevresindekileri zekâsına hayran bıraktıran bir fizikçiydi. Zürih’in en seçkin okuluna girmeye hak kazanmış sayılı kadınlardandı ve sınıf arkadaşı Albert Einstein’la orada tanışmıştı. Ona sonsuz bir aşkla bağlı olmasına rağmen Albert’ın gittikçe artan ünü Mileva’yı gölgede bırakabilirdi.
Geçtiğimiz yüzyılı derinden sarsan Genel Görelilik Kuramı Einstein dehâsının bir ürünü müydü, yoksa yalnızca ona mı mal edilmişti? Einstein’a ilham veren ve onun çalışmalarını üstün matematik yeteneğiyle destekleyen kişinin Mileva olduğu, ancak Albert tarafından gölgede bırakıldığı hâlâ bir merak ve araştırma konusu.

Öteki Einstein, sürükleyici anlatımıyla çeşitli ihtimallere yer veriyor ve tarihin tozlu raflarında unutulmuş bu dehanın hayatına ışık tutuyor.

“Muhteşem! Einstein’in gölgesinde kaybolan ilk karısının hikâyesi.”
-Sue Monk Kidd NEW YORK TIMES Çoksatar Yazarı-


“Birçoğunuz Benedict’in feminist görüşlerinin tadını çıkaracak ve neredeyse tarihin içinde kaybolmuş bir kadının yaşamından etkilenecek.”
-Romantic Times Book Rewiev-Güçlü,
Etkili,
Merak Uyandıran,
Değerli bir tarihi portre
-POBLISHERS WEEKLY-
384 syf.
Baya uzun olabilir. Üşenmeyin, hadi okuyun. Kahveler benden ^_^
Spoi uyarısı !!
Acaba bilime aşk karıştırılabilir mi? Peki aşka engel olunabilir mi?
Einstein'ın ilk karısının unutulmuş hayatı.
O da bir fizikçiydi ve çığır açan bilime önemli ölçüde katkıda bulunduğuna dair kanıtlar var.
Bu da beyefendinin sadakatsizlik teorisi;
https://www.natgeotv.com/...adakatsizlik-teorisi

• Hikaye Mileva'nın üniversiteye kabul edilişini ve devamında gelişen olayları ele alıyor. Şu an için üniversiteye kabul edilme düşüncesi normal olsa da 1896’lı yıllarda durum hiç parlak değilmiş.
Sınıf arkadaşı Einstein ile tanışınca zekası onu baştan çıkarıyor. Projeler yapılıyor, bilgi alışverişinin sonu gelmiyor.
• Albert, mektuplarında Mileva’ya şöyle diyordu:
"Birlikte yaptığımız işler ve ortaya koyduğumuz çalışmalar beni çok mutlu ediyor."
• 1900 yılında, o işlerden birisi hayata geçti: İlk ortaklaşa makalelerini yazdılar. Ancak yazar olarak yalnızca Albert’in adı yer aldı. Bunun ardında 2 sebep olabilir: Mileva sevgilisinin adı duyulsun, böylece bir fizikçi olarak iş bulabilsin istemiş olabilir. Zira iş bulamazsa evlenemeyeceklerdi. İkinci sebep de şu olabilir: Makalede bir kadının ismi geçerse, yayınlanmayabileceğini düşünmüş olabilir. Kitap içinde feministlik var tabikii.
• 1905 yılı, Albert Einstein’ın kariyerinde “mucize yıl” olarak tabir edilir. O yıl 5 akademik çalışma yayınlamıştır.
- Foto elektrik efekti (1921'de bu makalesiyle Nobel aldı)
- Brownian motion (bu konuda 2 makale yazdı)
- Özel görelilik teorisi
- E=mc2
Bunların yanında 21 makaleye yorum yazdı. Aynı zamanda molekül boyutları hakkındaki tezini de sundu. Başarısında Mileva’nın katkısı olduğu muhakkak, ama Mileva’ya hiçbir atıf yok.

• Albert 1912'de kuzeni Elsa’ya aşık oldu. 1919'da Mileva ve Albert boşandı. Mileva’nın tek bir talebi oldu: Günün birinde Albert Nobel’i kazanırsa, ödül parasını Mileva’ya verecekti. Albert bunu kabul etmesine rağmen, 1921 yılında Nobel’i kazanınca, Mileva’ya parasını hemen ödemedi. Bu paranın 2 oğullarının hakkı olduğunu belirtti. O güne dek hep geri planda kalmayı tercih eden Mileva ise, parayı kendisine vermesini, yoksa tüm çalışmalarını beraber yaptıklarını söylemekle Albert’i tehdit etti.

Albert ona cevaben yazdığı mektupta şunları söyledi: “Yazdıklarınla beni güldürdün. Hakkında konuştuğun adam bu kadar başarılı olmuşken, kimse senin söylediklerine ilgi gösterir mi sanıyorsun? Eğer bir insan önemsiz ise, kimseye bir şey söylemeden, sessizce kalması gerekir. Sana da bunu tavsiye ederim.”
Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ve her güçlü erkeğin arkasında bir kadın olduğunu düşünüyorum ama iyi ama kötü bir şekilde etkilemiştir mutlaka.
Kitabı beğendim tabiki bazı yazım hataları var ama göze batmıyor o kadar.
Keyifli okumalar. :)
384 syf.
·280 günde·9/10
Herkese Merhaba kitap dostlarım. Bugün sizlere etkinlik kapsamında okumuş olduğum #ÖtekiEınsteın kitabımızın değerlendirmesini yapacağım. Kitabımı bitireli 2 gün oldu. Fakat kitap bitince üzerinde düşünme ve analiz etme süreci bıraktım kendime. Aslında kitapla ilgili yorum yazmak beni oldukça zorladı. Çünkü o kadar farklı açılardan değerlendirebilecek bir kitap ki ben acaba daha çok hangi kısımdan ele alsam veya hangi kısma daha ağırlık versem endişesini yaşadım. Öncelikle bu güzel kitabı okumamıza vesile olan başta yayın evimiz #KanesYayınları ve tüm ekibine yürekten teşekkür ederim. Uzun zamandan beri bu kadar etkilendiğim bir kitap olmamıştı.
Kitabımızın ana karakteri olan Mitza, Albert Eınsteın 'ın ilk eşidir. Aslında ilk eşi olmaktan ziyade onun en büyük özelliği zekaca kocasının bir tık üzerinde olan bir kadındır. Ama bu durum onun için maalesef eş durumundan hayatı boyunca yaşayacağı bir pişmanlık olarak tarihin sayfalarında yer alacak. Çünkü Mitza çocukluğundan beri süregelen sakatlığından kaynaklı bir eziklik ve psikolojik baskı neticesinde bu durumu lehine kullanamıyor. Kitabı okuyan herkesin yorumlarında Albert Eınsteın'a karşı bir nefret duygusu belirdiğini gördüm. Evet bende zaman zaman her ne kadar kızmış olsam da asıl benim kızdığım kişi Mitza oldu. Düşünün şimdi bir kadınsınız hemde sakat bir kadınsınız ama sizin elinizde kimsede olmayan büyük bir yetenek var. Buda üstün zekanız. Belki bilim dünyasının tarihine adınızı altın harflerle yazdıracak kadar dahiyane bir zekaya sahipsiniz. Ve siz bütün engelleri aşarak, en iyi bilim okullarında öğrenim görüp, hayatınızı çok farklı bir yönde çizmeye başlayacağınız sırada her şeyi bir aşk uğruna alt üst ediyorsunuz. İşte bu kısım benim Mitza'ya en çok sinirlendiğim yer oldu. Bir taraftan şunu da düşünmeden edemedim kendi kendime. Sanırım yılların vermiş olduğu duygu yoksunluğunu hayatında ilk kez gördüğü ilgi karşısında açığa çıkararak, böyle bir karar vermiş olabilir mi? Zira biz kadınların en zayıf noktasıdır AŞK... Demek ki ne kadar zeki ve güçlü olursa olsun bir insan, karşı taraf onu zayıf noktasından yakaladığı anda o güç ve zekanın hiç bir önemi kalmıyor. Kitabın içindeki karakterlerin psikolojik tahlillerini kendimce analiz etmeye çalıştım. Vardığım sonuç ise; Evet Mitza bilim konusunda Eınsteın'dan bir adım ileride idi. Ama bu noktada da Esınsteın zekasını kullanarak onu kendine aşık etti. Çünkü daha en başından beri karşısındaki kadının kendinden bir adım önde olduğunu hissetmişti. Ve bilim alanında yapacağı çalışmalar için bu dahiyane kadının zekasından faydalanmak onun çok işine yarayacaktı. Zira kendisi fizik konusunda çok iyiydi ama matematik konusunda zayıf kaldığı yerler vardı ve bu açığı Mitza ile kapatabilirdi. Ve bu anlamda onun zayıf noktasını yakalayarak hedefine ilerlemeye başladı. En başından beri Eınsteın'ın Mitza' ya olan aşkına inanmadım ve beni bu konuda yanıltmadı. Zaten kitabı okuduktan sonra sizde bunun farkına varacaksınız. Mitza ise , yıllarca anne ve babası arasındaki kendi hayatına dair çatışmalardan etkilenerek, (Annesi onun sıradan bir ev kızı olmasından yana iken, babası onun zekasının farkına varıp, bu anlamda eğitim görmesinden yana idi. Asıl sorun ise her ikisinin ortak fikri yaşadıkları çevre ve inanışa göre Mitza'nın asla evlenip, anne olabileceği ihtimalinin olmaması idi. ) Tüm bunların neticesinde Mitza anne ve babasının onun üzerindeki tüm fikirlerini alt üst ederek, bambaşka bir hayatın kollarına kendisini bırakır. Peki kazanan kim oldu ?
Sonuç olarak kitabın ana teması dahi derecesinde zeki bir kadın olan Mitza, belki bilim dünyası için çok farklı teorileriyle yepyeni ufuklar açmak yerine, kalbinin sesini dinleyerek aşkın peşinden gitti. Ve alışılagelmiş bir finalle, hayalleri sekteye uğramış, emekleri elinden alınarak, yıllarını verdiği bilim alanındaki hayatından koparılan bir kadın olarak tarihin sayfalarında yer aldı. Ben kitabı genel anlamda çok çok beğendim. Okumak isteyen, okumayı düşünen herkese tavsiye ederim. Emin olun bu kitapta kazanımlarınız çok fazla olacak. Okuyacak olan herkese şimdiden keyifli okumalar dilerken, bir kez daha böyle bir güzel kitapla bizi buluşturan #KanesYayınları na yürekten teşekkür ederim. Bir başka bir kitabın yorumunda görüşmek dileğiyle, kitapla ve sevgiyle kalın dostlar.
384 syf.
·51 günde·Beğendi·10/10
Albert Einstein'ın ilk karısı Mileva Maric'in hayatına ışık tutan bir kitap... Daha önce adını hiç duymamama rağmen kendisinin bir bilim insanı olduğunu bu kitap sayesinde öğrendim. Kitap çok sürükleyici olduğu gibi, hiç bilinmeyen gerçeklere de ışık tutuyor. Marie Curie gibi Nobel ödülü alabilecek bir kadının hayatının böylesine harcanmış olması beni üzdü... Mutlaka okunması gereken bir kitap.
384 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Einstein ilk eşi olan "Mitza" Maric Einstein 'ın acınası yaşam öyküsü. Eşinin gölgesinde kalan fizik dehası bir kadının bile aşk için neleri feda ettiği acınası bir dille hikayeleştirilmiş.
384 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bitti !!!

‍ Einstein’in gölgesinde kaybolan ilk karısının hikayesi.
‍ Mileva Mitza Maric, üç çocuk sahibi fedakar bir kadın. Hatta aşkı İçin hayatından, kariyerinden vazgeçmiş bir kadın. Albert Einstein’a sonsuz bir aşkla bağlıydı. Acaba Einstein’da ona o kadar aşık mıydı ya da sadık kalabilmiş miydi ?
‍ Genel Görelilik Kavramı, acaba gerçekten Einstein’ın bir ürünü müydü, yoksa ona mı mal edilmişti ?

‍‍ Gerçekten uzun zamandan beri bu kadar güzel ve etkileyici bir kitap okumamıştım. Çok etkilendim. Okurken tüylerim diken diken oldu. Sinirden ağlamak Bile geldi içimden. Ne yazık ki bu kitaptan sonra Albert Einstein’dan nefret ettim

10/10
384 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Albert Einstein denilince ilk aklınıza gelenler nelerdir? Hepinizin ortak cevabını duyabiliyorum. Kara tahtaya tebeşirle sayısal işlem yazarken dil çıkararak poz veren fizikçi...Modern fiziğin kuramlarının oluşmasında katkıları olan bilim adamı...Nobel fizik ödülü sabihi ...Bunlar bildiğimiz klasik cevaplar. Peki ya Einstein hakkında bilmediklerimiz yada yanlış bildiklerimiz...İşte bu soruların hepsinin cevabı Kanes Yayınları'ndan #otekieinstein kitabında gizli.

Kitap, Einstein'in ilk karısı ve 3 çocuğunun annesi Mileva Maric'in hayat hikayesini anlatıyor. 1800 yılların sonuna doğru Sırbistan'dan İsviçre / Zürih'e, Federal Teknoloji Enstitüsü'nde matematik ve fizik okumak için gelen Mitza'nin öyküsü...Babası ile birlikte buraya gelirken tek hayali Avrupa'nın sayılı kadın fizik profesörlerinden biri olmaktı. Bir kadının da bilim insanı olabileceğini herkese kanıtlamak istiyordu. Amacı, hayatını evrenin gizemlerini çözmeye adayarak onunla aynı tutkuya sahip diğer kadınlarında bunu başarabileceğini onlara göstermekti. Fakat sinif arkadaşı Einstein ile tanışmasi onun kaderini ve kurduğu hayallerin yönünü tamamen değiştirdi. 20. yüzyılın dahisi ile evli olmak ona bir lütuftan çok külfet olarak geri döndü.

Kitabı okuyunca bazı önemli konuları ayrıntılı olarak araştırmadan ve yalan yanlış öğrendiğimizi farkettim. Genel bir bilgi olarak Einstein'in karısı olduğunu biliyordum ama bu kitapta okuduklarım fazlasıyla ilgi çekiciydi. Mileva'nin da müthiş bir zekaya sahip olup, İsviçre'nin en seçkin okuluna girmeyi hak eden sayılı kadınlardan biri olması, bazı bilimsel konularda Einstein'i zekâsını bile geçecek kapasitede olması, kocası ile ortak ve belki de daha fazla emek ve bilgi sahibi olmasına rağmen adının bu kadar silik anılması beni gerçekten çok şaşırttı ve aynı zamanda çok sinirlendirdi.

Bir kadın olarak aşk için tüm mesleki hayallerinizden vazgeçebilir misiniz? Söz konusu çocuklarınız bile olsa eşiniz için ne kadar fedakarlık yapabilirsiniz? Sizin bilgi birikimizini kullanarak ve umursamaz bir tavırla ezip geçerek tarifsiz başarılar elde etmesine sessiz kalabilir misiniz?

Tüm bu sorulara nasıl cevap verirsiniz bilmiyorum ama Einstein'in gölgesinde kalan kadın deha Mileva Mitza Maric'in hayatını okumanızı tavsiye ederim.
384 syf.
·8/10
Kitabın kalitesine lafım yok ama yarım bırakmamak için bir savaş vermem gerekti. Bazı noktalarda gerçekten çok etkilendim ve bu kadar olmaz dedim. Yapılan haksızlıklar bana yapılıyor gibiydi, bununla baş edebilmekse epey zordu.
384 syf.
·Puan vermedi
Baya uzun olabilir. Üşenmeyin, hadi okuyun. Kahveler benden ^_^
Spoi uyarısı !!
Acaba bilime aşk karıştırılabilir mi? Peki aşka engel olunabilir mi?
Einstein'ın ilk karısının unutulmuş hayatı.
O da bir fizikçiydi ve çığır açan bilime önemli ölçüde katkıda bulunduğuna dair kanıtlar var.
Bu da beyefendinin sadakatsizlik teorisi;
https://www.natgeotv.com/...adakatsizlik-teorisi

• Hikaye Mileva'nın üniversiteye kabul edilişini ve devamında gelişen olayları ele alıyor. Şu an için üniversiteye kabul edilme düşüncesi normal olsa da 1896’lı yıllarda durum hiç parlak değilmiş.
Sınıf arkadaşı Einstein ile tanışınca zekası onu baştan çıkarıyor. Projeler yapılıyor, bilgi alışverişinin sonu gelmiyor.
• Albert, mektuplarında Mileva’ya şöyle diyordu:
"Birlikte yaptığımız işler ve ortaya koyduğumuz çalışmalar beni çok mutlu ediyor."
• 1900 yılında, o işlerden birisi hayata geçti: İlk ortaklaşa makalelerini yazdılar. Ancak yazar olarak yalnızca Albert’in adı yer aldı. Bunun ardında 2 sebep olabilir: Mileva sevgilisinin adı duyulsun, böylece bir fizikçi olarak iş bulabilsin istemiş olabilir. Zira iş bulamazsa evlenemeyeceklerdi. İkinci sebep de şu olabilir: Makalede bir kadının ismi geçerse, yayınlanmayabileceğini düşünmüş olabilir. Kitap içinde feministlik var tabikii.
• 1905 yılı, Albert Einstein’ın kariyerinde “mucize yıl” olarak tabir edilir. O yıl 5 akademik çalışma yayınlamıştır.
- Foto elektrik efekti (1921'de bu makalesiyle Nobel aldı)
- Brownian motion (bu konuda 2 makale yazdı)
- Özel görelilik teorisi
- E=mc2
Bunların yanında 21 makaleye yorum yazdı. Aynı zamanda molekül boyutları hakkındaki tezini de sundu. Başarısında Mileva’nın katkısı olduğu muhakkak, ama Mileva’ya hiçbir atıf yok.

• Albert 1912'de kuzeni Elsa’ya aşık oldu. 1919'da Mileva ve Albert boşandı. Mileva’nın tek bir talebi oldu: Günün birinde Albert Nobel’i kazanırsa, ödül parasını Mileva’ya verecekti. Albert bunu kabul etmesine rağmen, 1921 yılında Nobel’i kazanınca, Mileva’ya parasını hemen ödemedi. Bu paranın 2 oğullarının hakkı olduğunu belirtti. O güne dek hep geri planda kalmayı tercih eden Mileva ise, parayı kendisine vermesini, yoksa tüm çalışmalarını beraber yaptıklarını söylemekle Albert’i tehdit etti.

Albert ona cevaben yazdığı mektupta şunları söyledi: “Yazdıklarınla beni güldürdün. Hakkında konuştuğun adam bu kadar başarılı olmuşken, kimse senin söylediklerine ilgi gösterir mi sanıyorsun? Eğer bir insan önemsiz ise, kimseye bir şey söylemeden, sessizce kalması gerekir. Sana da bunu tavsiye ederim.”
Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ve her güçlü erkeğin arkasında bir kadın olduğunu düşünüyorum ama iyi ama kötü bir şekilde etkilemiştir mutlaka.
Kitabı beğendim tabiki bazı yazım hataları var ama göze batmıyor o kadar.
Keyifli okumalar. :)
384 syf.
·Puan vermedi
Bir fizikçi olarak bir kadının fizik ve matematik okuyup diploma alamadığı için kocasının ve tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş olması canımı çok yaktı... düşünsenize belkide görelilik teorisi bir kadının adıyla anılacaktı... einstaine hep mesafeli yaklaşmıştım evet bir kurgu kitabı belki fakat einstainin kişiliği öyle gerçekçi yazan bir yazar milevayı araştırmaları eşliğinde olabildiğince gerçekçi yazmaya çalışmış ki bence başarılı da olmuş. Herkesler okumalı bence bir kadının hemde başarılı olabilecek bir kadının üstünün kapatılması üzücü. Tarih şimdi olduğu gibi hep kadına acımasız

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öteki Einstein
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059915533
Kitabın türü:
Çeviri:
Nesligül Alptekin, Ozan Yoleri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kanes Yayınları
20. yüzyıl dâhisi Einstein’ın karısı olmak bir lütuf mu, yoksa bir lanet mi?
Dünya tarihinin en ünlü bilim insanlarından biriyle evlenmiş ve birlikte çalışmış sıra dışı bir kadının hayat hikâyesi…

Mileva Mitza Marić, üç çocuk sahibi fedakar bir anneden çok daha fazlasıydı. O aynı zamanda çevresindekileri zekâsına hayran bıraktıran bir fizikçiydi. Zürih’in en seçkin okuluna girmeye hak kazanmış sayılı kadınlardandı ve sınıf arkadaşı Albert Einstein’la orada tanışmıştı. Ona sonsuz bir aşkla bağlı olmasına rağmen Albert’ın gittikçe artan ünü Mileva’yı gölgede bırakabilirdi.
Geçtiğimiz yüzyılı derinden sarsan Genel Görelilik Kuramı Einstein dehâsının bir ürünü müydü, yoksa yalnızca ona mı mal edilmişti? Einstein’a ilham veren ve onun çalışmalarını üstün matematik yeteneğiyle destekleyen kişinin Mileva olduğu, ancak Albert tarafından gölgede bırakıldığı hâlâ bir merak ve araştırma konusu.

Öteki Einstein, sürükleyici anlatımıyla çeşitli ihtimallere yer veriyor ve tarihin tozlu raflarında unutulmuş bu dehanın hayatına ışık tutuyor.

“Muhteşem! Einstein’in gölgesinde kaybolan ilk karısının hikâyesi.”
-Sue Monk Kidd NEW YORK TIMES Çoksatar Yazarı-


“Birçoğunuz Benedict’in feminist görüşlerinin tadını çıkaracak ve neredeyse tarihin içinde kaybolmuş bir kadının yaşamından etkilenecek.”
-Romantic Times Book Rewiev-Güçlü,
Etkili,
Merak Uyandıran,
Değerli bir tarihi portre
-POBLISHERS WEEKLY-

Kitabı okuyanlar 34 okur

  • Fatma incekara
  • hasretGS1905
  • Ufuk Çakır
  • Semra Kabadayı
  • Beyhan Kara
  • Sedanur erbaş
  • Buse ARAL
  • Ebru Şahin
  • Mavi gölge
  • Gülay Demirdal Okay

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.2 (6)
9
%30.8 (4)
8
%23.1 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0