Rana Râna

7,2/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
572 gösterim
Yapıtlarını iki ayrı dilde kaleme alan nadir yazarlardan olan Osman Necmi Gürmen, uzun bir aradan sonra edebiyat dünyasına, Kanat Yayınları'ndan çıkan Râna kitabı ile geri döndü.

Çok sarsıcı bir dönem kitabı olan Râna, yazar Osman Necmi Gürmen'in kaleme aldığı 3. eseri. 1905-1928 yılları arasındaki dönemi akıcı bir dille ve çarpıcı olaylarla aktaran Osman Necmi, "hassas ve akıllı" Râna'ya bu iki meziyetin fayda değil nasıl zarar verdiğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Hep sorgulayan Râna ile, okurun da kendisini, çevresini, dönemi, kadını ve inancı sorgulamasını istiyor. Osman Necmi, okurun önce kalbine dokunuyor, kalbine yerleşiyor. Ünlü Fransız edebiyat dergisi Études'in yazdığı gibi, "Osman Necmi Gürmen'in romanlarında hep şiirin müziği var..."

Osman Necmi, parçalanan imparatorluğun altüst olmuş tutucu dünyasında büyüyen, her şeyiyle yeniliğe gebe bir toplumun doğum sancılarında kıvranan, iki dünya arasında Râna ile, okurunu yakın tarihimize olağanüstü bir çekicilikle yolculuğa çıkartıyor.

1927'de İstanbul'da doğan Osman Necmi Gürmen, Paris-İstanbul-Bodrum üçgeninde yaşıyor. O, 3 şehirli, 2 dilli bir yazar.

Fransızca kaleme aldığı ilk romanı L'echarpe d'iris 1976 yılında Paris'te Gallimard tarafından basıldı, 1977 yılında Hürriyet Yayınları tarafından Ebem Kuşağı adıyla yayımlandı. 2003 yılında Menler Yayınları, eseri Delibozuklar Çiftliği adıyla yeniden yayımladı.

Osman Necmi'nin Türkçe olarak kaleme aldığı ikinci romanı Kılıç Uykuda Vurulur, 1978'de Hürriyet Yayınlarınca basıldı, 1979'da Fransızca'ya çevrilip L'espadon adıyla Gallimard tarafından yayımlandı, 1981'de Norveççe'ye çevrilerek Oslo'daki Aschehoug Yayınevi tarafından Sverdfisken adıyla basıldı. 2003 yılında Menler Yayınları Kılıç Uykuda Vurulur'un yeni baskısını yaptı.

Kitapseverlere, Râna'nın yazarı Osman Necmi Gürmen ile ilgili olarak Francoise Xenakis'den bir alıntı yapalım: "Osman Necmi Gürmen'in yazısı konuşuyor, patlıyor, dokunuyor!"
(Tanıtım Yazısından)

"İçinde ters tepen biri, ters tepene gem vurmaya çalışan diğeri. Kendi kendisiyle hesaplaşır olmuş."

"Yaz küçükhanım, yaz, kölen olayım! Sevenlere çektirilen cefayı anlat. Gazeteye verelim, duyuralım, kör gözleri açalım."

Parçalanan imparatorluğun altüst olmuş tutucu dünyasında büyüyen isyankâr ve hassas bir çocuk. Her şeyiyle yeniliğe gebe bir toplumun doğum sancılarında kıvranan gen bir kadın:

İki dünya arasında Râna.

"Râna fazlasıyla akıllı, akıllı olduğu kadar da hassas. Yaşadığı şartlarda bu iki meziyet ona fayda değil zarar verir korkarım."

Osman Necmi Gürmen'in kaleminden, yakın tarihimizin en çalkantılı yıllarını konu alan bir dönem romanı.

"Osman Necmi Gürmen'in yazısı konuşuyor, patlıyor, dokunuyor, geleneksel Asya-Afrika ozanlarınıın şarkı sözü..."
- Françoise Xenakis

"Kelimelerin ağırlığını bilen bir şair, kurgu ustası bir romancı ve aynı zamanda bir filozof."
- Etudes
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  458
 • ISBN:
  9789758859351
 • Yayınevi:
  Kanat Kitap
 • Kitabın Türü:
Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 24 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rana Osmanlı döneminde yaşayan solak olan bir kız çocuğu,solak olmasını vurguluyorum çünkü ailesi dini düşüncelerinden dolayı Rana'yı sağ elini kullanması konusunda uyarıyor,okuma yazmayı öğrenmeye çok meraklı.Özendiği bir çok şey var ama en belirgin özelliklerinden birisi de her şeyi sorgulaması,kız olarak dünyaya gelmiş olması bile onun için bir sorgulama sebebi.Ara ara sıkılır gibi olabilirsiniz ama okunmaya değer ve merak uyandıran bir kitap,akıcı bir dille anlatılmış ve sizi sıkmayacak şekilde tarihi bilgiler de verilmiş.