7,0/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
472 gösterim
2020'li yıllarda İslam Ulusu Kaliforniya'da bir iç savaş başlatmaya çalışırken, Çin Dünya'nın en büyük gücü haline gelmiş, kendi nükleer programının kurbanı olan İsrail ise Orta Doğu ile Güney Avrupa'yı beraberinde haritadan silmiştir.

1994 Los Angeles depremi, henüz küçük bir çocukken Lewis Crane'in ailesini yok ederek onu tek başına bırakmış ve hayatını paramparça etmiştir.

Aradan 30 sene geçer; Crane dünyanın en önde gelen sismoloğu olmuş, depremlere duyduğu öfkesi ise hiç dinmemiştir. Yaşadıklarının bir daha kimsenin başına gelmesini istemeyen Crane, deprem tahmini konusunda eşsiz bir teori geliştirir. Ancak Çinli şirketler tarafından yönetilen bir dünyada; ırk ve din ayrımıyla radikal bir bölünmeye sürüklenmiş Amerika'da, onun bu konuda başarılı olmasını istemeyen güçler bulunmaktadır.

Ardından bir felaket yaşanır: Richter ölçeği ile 8.5 büyüklüğünde devasa bir yer sarsıntısı.
Çok daha kötüsünün yaklaşmakta olduğunu ise sadece Crane bilmektedir: hayal edilemeyecek ve gezegenin yüzünü değiştirecek büyüklükte bir Richter 10.

Nerede olacağını biliyordu. Ne zaman olacağını biliyordu. Hatta nasıl durdurulacağını da biliyordu. Ama ona inanan -inanabilecek- birileri çıkacak mıydı?

"...sürükleyici, müthiş fikirlerle dolu bir roman"
New York Times

"Klasik Arthur C. Clarke yeni fikirler ve yakın gelecek öngörüleri ile dolu yüksek tempolu bir roman. McQuay'in gerçekçi karakterizasyonu ve dahiyane kurgusu ile..."
Goodreads
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9781565924796
 • Çeviri:
  Ali Seval, Emre Yerlikhan
 • Yayınevi:
  Resif Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

1 okunma mı ??? 22 bin kişilik sitede sadece 1 mi hadi 10 bin i görmemiş olsun geriye kalan 10 bin *???? kitabı çok uzun süre önce okumama rağmen sanki kitabı okumuş gibi değilde filmini izlemişim gibi çoğu sahnesi aklımda...sürükleyici olduğu şüphesiz hele ki 1.bölümdeki depremi-- yaşamış biri olarak-- bir kez daha yaşadım... kitap okunurken kelimeler eriyor kitap sinema sahnesine dönüşüyor ...nasıl anlatacağımı bilmiyorum buraya bir şeyler yazdıkça aklıma geliyor...tarifsiz...

Kitaptan 2 Alıntı

C. 
 27 Tem 13:44 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Hayata ve depremlere çok uyan bir deyiş vardır: değirmen yavaş ama fazlasıyla iyi öğütür. Toprak Ana'nın dev değirmeni ile onun devasa hareketleri bugün bu adayı öğütecek ve tüm kudretini kullansa da insanoğlunun onu durdurmak için yapabileceği hiçbir şey yok.

Richter 10, Arthur C. Clarke (Sayfa 24)Richter 10, Arthur C. Clarke (Sayfa 24)