1000Kitap Logosu
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine

Ruh Üzerine

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
29 Kişi
124
Okunma
51
Beğeni
3.458
Gösterim
227 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 26 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · 1 Ekim 2001 · Karton kapak · 975316310X
Diğer baskılar
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine (Peri Psykhes, de Anima) Aristoteles'in en önemli eserlerinden biridir ve klasik Psikolojinin temelidir. Hamelin'in belirttiği gibi, "Genel olarak doğal varlıkların araştırılmasında Physikhe Akroasis'in nasıl mükemmel bir rolü varsa, Peri Psykhes (Ruh Üzerine) de canlı varlıkların incelenmesinde buna benzer önemli bir rol oynar." Hem zaten de Anima'nın Fizik'e ayrılmış yazılar grubuna girdiğini düşünebiliriz. Gerçekte ruh bedenin biçimidir ve bu sıfatla Camus'nün tanımını karşılar. Physika somata'nın (doğal cisimler) biçimsel cevherlerinin maddede gerçekleşmesi gibi, ruh da duyulur olanla ilişkilidir. Böylece, bu kitabın konusunu oluşturan genel hayat teorisi, bütün tabiat felsefesinin doruk noktası gibi görünmektedir.
7 mağazanın 20 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,08

Puan ve İncelemeler

8.7
10 üzerinden
29 Puan · 5 İnceleme
272 syf.
Aristoteles'in Oluş Ve Bozuluş kitabını okuduktan sonra bu kitabını okudum. Pinhan Yayınları'ndan Allah razı olsun. Kitabın birinci bölümünde Aristoteles, kendinden önceki filozofların Ruh hakkındaki görüşlerine yer veriyor. Daha sonra 2. ve 3. bölümlerde ise kendi fikirlerini sunuyor. Ruh bedenin bir parçası mı; yoksa ondan ayrı bir şey mi, ruhun bir varlığı var mı, ruhun bedenle etkileşimi nasıl oluyor, ruh özünde nedir ve sair ilgi çeken ve hâlâ muğlak olan sorularınıza cevap verme saikiyle yazılmış bir eser. Tavsiye ederim.
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
6
P. Estarigon Septim
Ruh Üzerine'yi inceledi.
227 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Ruh Üzerine, De anima hakkında görüşlerim
Felsefeye başlamak isteyen ya da merakı olan herkesin ilk önce okuması gerektiğini düşünfdüğüm bu kitabı öneriyorum. Kitabın yazarı ise Aristo hocamız. Aristoya göre felsefe ruhta başlar. Aristo bedeni hareket ettiren şeyin ruh olduğunu, beyni yönetninde ruh oldugunu söylemekte. Ayrıca Aristo hocamıza göre hayvanları birbirinden ayıran şeyler yetileriymiş. Yani bir hayvanda 2 yeti varken bazılarında 1 yeti olabiliyormuş. Kitabı okurken Aristonun felsefi arkadaşlarını da görüyorsunuz. Yani çevresi geniş anlayacağınız :) Ancak kitabı çeviren kişi ana dilinden değilde fransızca dan çevirmiş. Zaten Aristo'yu anlamak zor, anlaması zor birisi. Birde kitabı fransızcadan çevirdiklerinde anlaması dahada zor oluyor. Bu kitabı okumak için biraz felsefe bilmeniz gerekmekte. Ben de okurken anlamadığım yerler ve "bu ne demek ya" dediğim çok oldu :) Kitabı 2-3 defa okumanız gerekecek yeniyseniz felsefe'de. Ancak size bu kitabı öneriyorum. Aristonun düşünce yapısını azda olsa anlayıp kitabı okurken onun gibi düşünüyorsunuz :)
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Lokman TOHUMCU
Ruh Üzerine'yi inceledi.
272 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Aristo'ya göre felsefe ruhta başlar nesnenin eşyanın tabiatin ve dahi hayvanatin ruhu Cisimler haraket kabiliyeti ve daha niceleri bu ruh ile özünü bulur ve kendini gerçekleştirir. Felsefi düşünce acısından oldukça zengin bir bir eser olan bu kitap her satırı icsellestirelerek okunacak bir yapıttır.
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
teu!
Ruh Üzerine'yi inceledi.
272 syf.
·
24 günde
felsefe kitaplarına yeni başlayan bir okur olarak beni zorlayan bir kitap oldu. bunun sebebi yeni başlamamın yanı sıra konunun ruh oluşu, sorular ile ilerleyişi, ruhun birçok açıdan ele alınması (felsefe ruh ile başlar düşüncesinden tutun da ruhun duyu organlarıyla ilişkisine kadar birçok inceleme bulunuyor kitapta.) ve hepsinin bir bağlantı içinde yapılmasıydı. fakat bu zorlamaya rağmen (eğer ilginiz de var ise felsefeye) kitap sizi tutuyor, bir sonraki soruyu merak ediyor ve acaba bu durumu nasıl değerlendirecek diye düşünüyorsunuz okurken. ayrıca sayfanın altındaki notlar, kullanılan ve açıklanan yunanca kelimeler ve kitabın sonunda bulunan eski yunanca - türkçe sözlükçe sayesinde çeviri ile kaybedilecek anlamların çoğu (bence) kurtarılmış ve anlama açısından okurun işini çokça kolaylaştırmış.
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
61