1000Kitap Logosu
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine

Ruh Üzerine

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
29 Kişi
124
Okunma
51
Beğeni
3.460
Gösterim
272 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Pinhan Yayıncılık · Şubat 2018 · Karton kapak · 9786059460255
Diğer baskılar
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Ruh Üzerine
Felsefe tarihinin ve biyoloji felsefesinin en önemli metinlerinden biri ilk kez Eski Yunanca aslından dilimize çevrildi: Aristoteles, Ruh Üzerine. Elinizdeki cilt, çift dilli bir basımın yanı sıra, önsöz, dipnotlar, ekler, kaynakça ve sözlükçe içeriyor. “Daha değersiz hayvanları incelemekten çocuk gibi iğrenmemek gerekiyor demek ki, ne de olsa doğal her şey harikalık barındırır. Hani Herakleitos'la tanışmak için konuklar gelince onu ocağın başında ısınırken bulunca durmuşlar da o ‘Girin girin, çekinmeyin, burada da tanrılar var’ demiş ya, işte biz de utanmayı ve sıkılmayı bırakıp hayvanın her türlüsünü incelemek için kolları sıvamalıyız, her birinde doğal ve güzel bir şeyler var çünkü.” (Aristoteles, Hayvanların Kısımları Üzerine, I, 5, 645a15-23)
7 mağazanın 20 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,08
8.7
10 üzerinden
29 Puan · 5 İnceleme
272 syf.
Aristoteles'in Oluş Ve Bozuluş kitabını okuduktan sonra bu kitabını okudum. Pinhan Yayınları'ndan Allah razı olsun. Kitabın birinci bölümünde Aristoteles, kendinden önceki filozofların Ruh hakkındaki görüşlerine yer veriyor. Daha sonra 2. ve 3. bölümlerde ise kendi fikirlerini sunuyor. Ruh bedenin bir parçası mı; yoksa ondan ayrı bir şey mi, ruhun bir varlığı var mı, ruhun bedenle etkileşimi nasıl oluyor, ruh özünde nedir ve sair ilgi çeken ve hâlâ muğlak olan sorularınıza cevap verme saikiyle yazılmış bir eser. Tavsiye ederim.
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
6
P. Estarigon Septim
Ruh Üzerine'yi inceledi.
227 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Ruh Üzerine, De anima hakkında görüşlerim
Felsefeye başlamak isteyen ya da merakı olan herkesin ilk önce okuması gerektiğini düşünfdüğüm bu kitabı öneriyorum. Kitabın yazarı ise Aristo hocamız. Aristoya göre felsefe ruhta başlar. Aristo bedeni hareket ettiren şeyin ruh olduğunu, beyni yönetninde ruh oldugunu söylemekte. Ayrıca Aristo hocamıza göre hayvanları birbirinden ayıran şeyler yetileriymiş. Yani bir hayvanda 2 yeti varken bazılarında 1 yeti olabiliyormuş. Kitabı okurken Aristonun felsefi arkadaşlarını da görüyorsunuz. Yani çevresi geniş anlayacağınız :) Ancak kitabı çeviren kişi ana dilinden değilde fransızca dan çevirmiş. Zaten Aristo'yu anlamak zor, anlaması zor birisi. Birde kitabı fransızcadan çevirdiklerinde anlaması dahada zor oluyor. Bu kitabı okumak için biraz felsefe bilmeniz gerekmekte. Ben de okurken anlamadığım yerler ve "bu ne demek ya" dediğim çok oldu :) Kitabı 2-3 defa okumanız gerekecek yeniyseniz felsefe'de. Ancak size bu kitabı öneriyorum. Aristonun düşünce yapısını azda olsa anlayıp kitabı okurken onun gibi düşünüyorsunuz :)
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Lokman TOHUMCU
Ruh Üzerine'yi inceledi.
272 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Aristo'ya göre felsefe ruhta başlar nesnenin eşyanın tabiatin ve dahi hayvanatin ruhu Cisimler haraket kabiliyeti ve daha niceleri bu ruh ile özünü bulur ve kendini gerçekleştirir. Felsefi düşünce acısından oldukça zengin bir bir eser olan bu kitap her satırı icsellestirelerek okunacak bir yapıttır.
Ruh Üzerine
8.7/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18