Poetika (Şiir Sanatı Üstüne)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4701
Gösterim
Adı:
Poetika
Alt başlık:
Şiir Sanatı Üstüne
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708343
Orijinal adı:
Poetica
Çeviri:
Samih Rifat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Poetika, Antik Yunan felsefesinin en önemli düşünürlerinden Aristoteles'in sanat üstüne kaleme almış olduğu bir başyapıt. Platon'un Akademia'sında yirmi yıl boyunca ünlü filozofun öğrencisi olan Aristoteles, bu benzersiz metninde, şiiri tüm edebiyat türlerini kapsayacak biçimde ele alır; bunun temelinde olayları ve eylemleri "taklit etme"nin bulunduğunu söyler. Derinlemesine incelediği tek sanat türü olan tragedya büyük bir eylemi taklit eder ve seyircilerin duyguları üzerinde bir "arındırma" etkisinde bulunur.
Poetika, sanat ve edebiyatla ilgili kuramlar, düşünceler ve kavramlar konusunda kafa yoranların onsuz edemeyecekleri bir metindir. Çevirmeni Samih Rifat'ın deyişiyle, "şiir, özellikle de tiyatro, ama buradan yola çıkarak tüm estetik evren için bir kutsal kitap"tır.
Gerçekten de, Poetika, tarih boyunca sayısız yazar, düşünür ve sanatçıyı etkilemiş olmasından da anlaşılacağı gibi, her okunuşunda yeniden keşfedilecek sahici bir klasiktir.

(Tanıtım Bülteninden)
120 syf.
·2 günde
Umberto Eco'nun Gülün Adı kitabını duymayan yoktur her halde...

Romanın heyecanlı bir yerinde Rahip, orta çağ manastırının kitaplığında yırtık bir el yazması bulur. Şöyle yazmaktadır:

“Birinci kitapta tragedyayı ele almış, acıma ve korku esinleyerek, nasıl bu duygulardan arınma sağladığını görmüştük. Söz verdiğimiz gibi şimdi de güldürüyü...”

Poetika eserinin kayıp olan ikinci bölümünün giriş cümleleridir bunlar... Aslında böyle satırlar yoktur. Böyle bir el yazması da.. Tamamen Umberto Eco uydurmuştur:) Ve koca bir romanı Aristoteles'in kayıp olan bu kitabı üstüne yazmıştır.

Bu ilginç bilgiyi kitabın çevirisini yapan ve Oktay Rifat'ın torunu olan Samih Rifat'ın o etkileyici ve bir o kadar da bilgilendirici önsözünden öğreniyoruz. Bir yandan da serzeniş gösteriyor Samih Rifat. Çoksatanlar listesine giren, vizyonda filmi gişe rekorları kıran Gülün Adı bu kadar bilinirken insanlar merak etmiş midir hiç Poetika'yı?

Mantığın babası Aristoteles... Ve Poetika... Yani şiir sanatı... Aslında bir şeyleri yapabilme, bir şeyleri gerçekleştirebilme sanatıdır.

Elimizde tam 2400 yıllık bir eser tutuyoruz. Yüz yıllardır özellikle Avrupalı filozof, şair ve tiyatro dramaturglarına ışık tutmuş bir eser. Felsefe tarihinin ilk sanat eseri...

Ona göre sanat bir 'mimesis' yani taklittir. Sanatçı taklit eder. Hayatta var olan her gerçeği taklit ederek sunar. Şiir ve tragedya her ne kadar başlarda dini bir öge olarak kullanılsa da zamanla sanatsal bir yapıya dönüşmüştür.  O yüzden kitapta anlatılan bizim bildiğimiz şiirden öte insanların ruhunu arındıran (katarsis), duygularını kabartan, bir yandan da olması gerekenin en iyisini gösteren tragedyalardır. Bir nevi gösteri sanatıdır yani.

O dönemde tragedyalar üst tabakalar için yazılırmış. Olması gereken en iyi durumu biraz da trajik konuları da içine katarak insanda bir arınma meydana getirecek şekilde ele alırmış. Ama komedyalar öyle mi? Değil tabii... O dönemde gülünç olmak alçaklıktır. Aristoteles'e göre de tragedyalar iyi olanı, üst tabakayı; komedyalar ise çirkin olanı ve alt tabakayı taklit eder. Hatta o dönemde kentleri çevreleyen mahallelere kome adını verdiklerini, komedya oyuncularının da adlarının küçük görülerek kentten kovulmuş olmalarından ve bir kome’den ötekine dolaşıp durmalarından aldığı söylenir. Yani aslında bizim bildiğimiz kome'dyen kome'den kovulmuş, aşağılık kişi anlamına geliyor olabilir mi acaba? :)

Kitabın aslında ikinci bölümünün komedyalardan bahsedildiği söylenir ama Aristoteles öldükten sonra öğrencisine kalan yapıtları tam olarak toplatılamaz ve yüzyıllar boyu mahzende saklı kalan yazılar bulunduğunda ise bir kısmı eksik olarak yazılıp yayına verilir. Yani bu kitap da eksiktir aslında. Ama bir yandan da acaba komedyalar hakkında bu kadar olumsuz şeyler söylenirken Aristoteles gerçekten bu konuda bir şeyler yazmış mıdır, insan düşünmeden edemiyor.

Kitabın anlaşılmasının zor olduğunu söyleyenler olmuş ama bence Aristoteles gayet açık ve net anlatıyor her şeyi. Bunda çevirinin de getirmiş olduğu bir güzellik var. Ama öncesinde Homeros'un İlyada ve Odysseia eserini okumak ya da bilgi edinmek kitabın anlaşılırlığını arttıracaktır. Zira çoğunluk burdan örnek vermiş Aristoteles... Daha örneklediği çok eser ve tragedya yazarı var ama maalesef günümüze kadar gelememişler.

Özellikle Aristoteles'in estetik felsefesi üzerine bilgilenmek istiyorsanız okumanızı tavsiye edebilirim.

Herkese bilgece okumalar...
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle anlaması zor bir kitap değildi, karışıktı lakin Aristo tane tane anlatmış her şeyi. Elbette yazmalarda okunamayan, çevirilerde sıkıntı yaratan vs. yerler ve Aristo'nun kendi anlatımından kaynaklanan sıkıntılar olsa da, genel itibariyle sanatın bir taklit oluşunu ve şiir sanatının hatlarını, detaylarını, sorunlarını vs. ortaya koyuyor. Eleştiriler getiriyor ve bunlara verilebilecek yanıtları arıyor. Sanat algısının günümüzde ne kadar değiştiğini görmek muazzam bir haz veriyor açıkçası. Elbette herkes okusun diyemeyeceğim zira Destan, Tragedya ve Komedya ile doğrudan ilgisi olmayanların ekseriyetle beşinci sayfasında okumayı bıraktığı bir kitap. Yine de benim hoşuma gitti.
120 syf.
Poetika, Aristoteles'in sanat üstüne yazdığı başyapıtını okurken beni zaman zaman çok fazla zorlasa da anlamını bilmediğim kelimelere sık sık notlar kısmına dönerek okudum. Sanatın kökenine inmek isteyenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitabı alıp okumama neden olan durum okuduğum bölümde aldığım TV Draması dersinde sık sık adının geçiyor olması açıkçası beni meraklandırmıştı artık post modern drama kitaplarını okuduğumda şuan daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum.
%39 (39/100)
·10/10
Edebiyat eleştirisi, edebiyat kuramı ve dramanın kurucu metinlerinden biri olarak kabul edilir. Sanat taklitten ibarettir, insanlar karşılaştırma yapamadıkları şeyi anlayamazlar ve dolayısı ile anlayamadıkları sanattan haz alamazlar.
120 syf.
·Puan vermedi
İlgisiz bir insanin okuyamayacağı benim beynimi yakan bir kitap , büyük ithimal felsefecilerin derslerinde hocaların okumaya zorladığı bir kitap olsa gerek Felsefe okuyan arkadaşımdan bildiğim kadarıyla ... Bölümle ilgili değilseniz başlamayın
120 syf.
2300 sene önceki bir eseri okumanın heyecanıyla okudum açıkçası bu kitabı. Tabi bir de Aristoteles etkisi var. Destan ,tragedya ve şiir konusunda bugüne kadar okuduğum en eski inceleme kitabı. Öyle anlar oldu ki dersanedeki hocamdan cümlenin öğeleri dersini aldığım hissi oluştu hem de tebessüm ede ede. Bir kütüphanede bulunmalı..
120 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Poetika, Antik Yunan felsefesinin en önemli düşünürlerinden Aristoteles'in sanat üstüne kaleme almış olduğu bir başyapıt. Platon'un Akademia'sında yirmi yıl boyunca ünlü filozofun öğrencisi olan Aristoteles, bu benzersiz metninde, şiiri tüm edebiyat türlerini kapsayacak biçimde ele alır; bunun temelinde olayları ve eylemleri "taklit etme"nin bulunduğunu söyler. Derinlemesine incelediği tek sanat türü olan tragedya büyük bir eylemi taklit eder ve seyircilerin duyguları üzerinde bir "arındırma" etkisinde bulunur.

Poetika, sanat ve edebiyatla ilgili kuramlar, düşünceler ve kavramlar konusunda kafa yoranların onsuz edemeyecekleri bir metindir.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Aristoteles’ in poetika adlı eseri tiyatro tarihi açısından büyük öneme sahiptir sanat hakkındaki görüşlerini bir bütün halinde sunan ilk düşünür olarak Aristoteles Poetika’ da çeşitli sanatları belli başlı özellikleri bakımından karşılaştırmıştır. Aristoteles bu yapıtında özellikle tiyatro alanında kendinden sonra gelen sanatçılar üzerinde çok büyük bir etki bırakmıştır. Antik Roma, Orta çağ, Rönesans ve sonraki dönemlerde sanatçılar tartışmasız olarak bu görüşleri daha iyi anlayıp yorumlamaya çalışmışlardır.
120 syf.
·165 günde·Beğendi·9/10
İlk defa bir inceleme kitabına inceleme yazıyorum. Sanırım üstüne söylenecek fazla söz yok, yazarın antik Yunan tragedyaları üzerine kişisel görüşlerinden oluşan bir kitap ama tabii bu yüzden bu kitabı küçümseyemeyiz. Bugün bir tragedyayı incelerken mutlaka değinmemiz gereken hybris, hamartia, peripeteia gibi kavramlar hayatımıza bu kitap sayesinde geldi ve bugün kitabın Türkçede bulunuyor olmasının bir sebebi de Arapların esere sahip çıkması. Antik Yunan tragedyaları ile ilgili biriyseniz okumanızı öneririm. Daha sonra da Poetika üzerine yazılmış başka kitaplara da bir bakın derim.
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitaba yönelik incelememe başlarken,konusu ve içeriği hakkında daha derin ve engin bilgiye sahip olmamı sağlayan Hesna hanıma teşekkür ederek başlamak istiyorum.Yapacağım incelemede kendisinden istifade edeceğim.

Aristo kimdir diye başlayalım.Felsefede ve Antik kültürde "mantığın babası"olarak kabul gören fikir ve bilgi işçisi,akıl hocası,münevver bir zat-ı muhteremdir efendim :)Aynı zamanda kendisi Platon'un öğrencisi,Platon'un da hocası olan Sokrates'in 2.kuşaktan öğrencisidir.

Konusuna dönecek olursak;kitap,tragedya,şiir ve felsefeye dair önemli belgeler sunmuş.Felsefe tarihinin ilk sanat eseri olma özelliği taşıyormuş.2400 yıllık eser!O dönemler bu tür felsefe ve düşün kitapları yapılırmış.Antik dönemden söz ediyoruz.Parşömen kağıtlarıysa o dönemler çok değerliymiş.Bu yüzden araştırmalarım sonucunda Aristo'nun eserini,parşömen kağıtlarının üzerine titizlikle işlediğini okudum.Elbette üzerinden binlerce yıl geçtiği için eserin el yazması nüshasında eksiklikler mevcut.Daha doğrusu eserin bir kısım sahifeleri kayıp.Umberto Eco'nun "Gülün Adı"romanını okuyanlar bilir.Romanda da Aristo'nun "Poetika"kitabındaki eksik olan sahifeler üzerinden şekillenen bir altyapı ve mizansen vardı.Roman karakterinin derdi eksik sahifelerdi.

Özetle;kitabı okumanızı ve mantığın babasının sanata,şiire ve felsefeye yönelik çarpıcı tespitlerini okumanızı tavsiye eder,kitap dolu günler dilerim.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Eco'nun "gülün adı " kitabını bitirdikten sonra gizemli el yazmasını ( poetika ) yı merak edip okumamak olmazdı. Rahip Jorge'nin de dediği gibi ' Çünkü onu filozof yazmıştı!...' Aristoteles Tam bir başucu yapıtı.
Ve şimdi de ölümlü görünüyor eskiden ölümsüz olanlar; önceden saf olanlar şimdi melezleşmişler.
Aristoteles
Alter Yayınları
... şiir, felsefeye tarihten daha yakındır ve daha değerlidir; çünkü şiir daha çok genelden, tarihse özelden söz eder.
Aristoteles
Sayfa 39 - Can Yayınları, epub
Gerçeklikle hoşlanmayarak baktığımız bir nesne, bitmiş bir resim haline geldiği zaman içimizde bir haz duygusu uyandırır. Bunun nedeni öğrenmeden ileri gelen hazdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Poetika
Alt başlık:
Şiir Sanatı Üstüne
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708343
Orijinal adı:
Poetica
Çeviri:
Samih Rifat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Poetika, Antik Yunan felsefesinin en önemli düşünürlerinden Aristoteles'in sanat üstüne kaleme almış olduğu bir başyapıt. Platon'un Akademia'sında yirmi yıl boyunca ünlü filozofun öğrencisi olan Aristoteles, bu benzersiz metninde, şiiri tüm edebiyat türlerini kapsayacak biçimde ele alır; bunun temelinde olayları ve eylemleri "taklit etme"nin bulunduğunu söyler. Derinlemesine incelediği tek sanat türü olan tragedya büyük bir eylemi taklit eder ve seyircilerin duyguları üzerinde bir "arındırma" etkisinde bulunur.
Poetika, sanat ve edebiyatla ilgili kuramlar, düşünceler ve kavramlar konusunda kafa yoranların onsuz edemeyecekleri bir metindir. Çevirmeni Samih Rifat'ın deyişiyle, "şiir, özellikle de tiyatro, ama buradan yola çıkarak tüm estetik evren için bir kutsal kitap"tır.
Gerçekten de, Poetika, tarih boyunca sayısız yazar, düşünür ve sanatçıyı etkilemiş olmasından da anlaşılacağı gibi, her okunuşunda yeniden keşfedilecek sahici bir klasiktir.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 651 okur

  • marie
  • Metin tekok
  • Naile Kaymaz
  • Bilgesu
  • Hasan Genç
  • Gamze
  • gelawej
  • Burak ekinci
  • Seçil Turan
  • Tuba Mavuş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%46
35-44 Yaş
%10.3
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.2
Erkek
%52.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.7 (21)
9
%11.8 (18)
8
%24.2 (37)
7
%10.5 (16)
6
%6.5 (10)
5
%2 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları