Rumeli'ye Elveda 100. Yılında Balkan Bozgunu

9,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
526 gösterim
100. yılında Balkan Savaşları’nın acılı hikâyesi

Rumeli’ye Elveda: 100. Yılında Balkan Bozgunu, Taha Akyol’un hazırladığı, CNN Türk’te yayınlandığında büyük ses getiren aynı adlı belgeselin kitap çalışmasıdır.
Taha Akyol Rumeli’ye Elveda’da Balkan Savaşları’na giden yolda Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi yapısını, açmazlarını ve giderek güçlenen Balkan milliyetçiliklerini ele alıyor.
Balkan Savaşları’nın Türk milliyetçiliğinin dönüm noktası olduğunu, Balkan Savaşları’ndan I. Dünya Savaşı’na kadar, yani 1912-1922 yılları arasında, Türkiye’nin bu uzun ve yıpratıcı on yılda büyük acılar çektiğini, bu dönemde 3 milyon Müslüman’ın yaşamını yitirdiğini belgelerle ortaya koyuyor. Akyol, çalışmasında Osmanlı millet sisteminin çözülüşünü, Lozan Mübadelesi’nden önce söz konusu olan karşılıklı zorunlu göçleri de ele alıyor.
Yazar, ordunun Balkan Savaşları’nda uğradığı bozgunun askeri ve siyasi sebeplerini de araştırıp çıkarılacak derslerin altını çiziyor.
Rumeli’ye Elveda, Prof. Zafer Toprak, Prof. Şükrü Hanioğlu, Richard Hall gibi önemli tarihçilerin görüşleriyle de zenginleşmiş.
Son söz de kitabın yazarından: “Bu belgeseli tarih tekerrür etmesin diye hazırladım.”
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786050912869
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok önemli bir çalışma bence. Çünkü biz 500 sene idare ettiğimiz Balkan topraklarını 3-4 ay içindeki muharebelerle kaybettik. Aslında kaybettiğimiz şey başlı başına bir vatandı. Bugün bize uzak gibi görünen Kavala, Priştina, Serez, Selanik, Kırcaali, Dimetoka, Kosova, Berat, Drama, Dedeağaç, İskeçe gibi yerlerin Edirne'den, Bursa'dan, Samsun'dan, Erzurum'dan hiç bir farkı yoktu. Balkan Savaşlarını iyi anlayabilmek için bire bir bir eser. Dili harika, kurgu çok iyi. Sadece kökü Balkanlara uzananların değil hepimizin okuması gereken şeyler var içinde.