Sahabenin Kur'an Anlayışı

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
13 gösterim
Hz. Peygamberin sahâbîleri de vahyi Allah’a haberleşmek olarak algılamışlardır. Resulllah’ın vefatı üzerine çok üzülen ve gözyaşlarını günlerce tutamayan Ümmü Eymen adlı hanım, “Seni peygambere bu kadar ağlatan nedir?” diye sorduklarında o şu cevabı vermiştir. “Ben de biliyorum ki Resulullah ölecektir. Ben, onun irtihaline değil vahyin artık bizden kesilmesine ağlıyorum.” Hz. Peygamberin tüm sahâbileri biliyorlardı ki vahiyle birlikte yaşamak bizzat Allah’la yaşamaktır. Çünkü vahyin tecellisi olan Kur’an, Allah’ın indirilmiş kitabıdır. İnsanın nefsine, kalbine, fikrine ve ruhuna yöneltilmiş kelâmıdır.
Allah’ın kullarıyla vahiy şeklinde irtibat/ iletişim kurmasından amaç; insanın yaratıcısıyla ve evrenle olan çok yönlü ilişkilerin yüksek şuurunu onda uyandırıp, vicdanını biçimlendirip, kendi nefsine karşı uyanık kılmaktır. Bu izahtan sonra şu tespiti yapabiliriz; Kur’an’ın ilgi merkezi insan ve insanın ıslahıdır. Bu bakımdan Kur’an’ı, felsefî bir materyal, edebiyat, bilimi kıssa ve tarih bilgisi kitabı olarak ele almamak gerekir. Kur’an Yüce Allah’ın bütün varlıklara yaratılış düzenine uygun hareket etme tarzlarını bildirmek için gelmiş bir kitaptır.

Kitaptan 2 Alıntı

Seda Çınar 
31 Oca 10:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Garaudy'nın deyimiyle, "İslam'ın her Rönesansı Kur'an'ın yeni bir okunuşuyla başlar."

Sahabenin Kur'an Anlayışı, Mehmet Sürmeli (Sayfa 20)Sahabenin Kur'an Anlayışı, Mehmet Sürmeli (Sayfa 20)
Seda Çınar 
31 Oca 10:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Siz, en çok sevdiğiniz şeyleri Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe/takvaya ulaşamazsınız. Neyi (O'nun rızasını kazanmak için ) infak ederseniz Allah bilir"
(Al-i İmran,92)

Sahabenin Kur'an Anlayışı, Mehmet SürmeliSahabenin Kur'an Anlayışı, Mehmet Sürmeli