·
Okunma
·
Beğeni
·
1.843
Gösterim
Adı:
Şair
Alt başlık:
Jack McEvoy Serisi 1
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
560
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052164204
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Poet
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Baskılar:
Şair
Şair
Bütün kuralları yıkan, heyecan dolu, özgün bir polisiye! Stephen King’in önsözüyle...

Gazeteci Jack McEvoy için ölümün tanımı nettir: Kalp atışı. Ölüm onun kalp atışıdır; onun tutkusu, onun takıntısı, onun haberi, onun hikâyesi… Ancak bu sefer ölüm, asla yazmak istemeyeceği bir hikâye ve çözmeye umutsuzca ihtiyaç duyacağı bir gizemle birlikte gelir.

Eşine az rastlanacak türden bir kurnazlıkla hareket eden seri katilin hedefinde, dehşet verici davaların içinde sıkışıp kalmış cinayet masası dedektifleri vardır.

Katilin ardında bıraktığı ipuçlarıysa Edgar Allan Poe’nun eserleri arasından seçtiği alıntılardır. En son kurban ise, Jack McEvoy’un ikiz kardeşidir. Jack, kardeşinin ölümünü araştırarak yeni cinayetlere engel olmaya çalışırken farkında olmadığı büyük bir tehlikenin içine düşer. Amansız seri katilin sıradaki hedefi,

Jack McEvoy’dan başkası değildir!

(Tanıtım Bülteninden)
560 syf.
·88 günde·Beğendi·10/10
ŞAİR- MİCHAEL CONNELLY
Grange’nin Siyah Kanından sonra okuduğum en heyecanlı, en sürükleyici , en sıra dışı ve en ters köşe sona sahip kitaptı .
Bu kitabı okumak için bu kadar geç kaldığıma inanamıyorum. Tek kelimeyle efsaneydi.
Kitap çok can alıcı bir sözle başlıyor . “Ölüm benim kalp atışımdır.” Hemen moda girip kitabın içinde dedektifinizi, kurbanlarınızı ve katilinizi aramaya başlıyorsunuz. Hakkını vererek buluyor buluyor kaybediyorsunuz . Son sayfaya kadar size sürekli “ee bulduk bitmiyor mu bu olaylar ?” Dedirtiyor ancak bitti dediğiniz yerde tekrardan başlıyor her şey.
Kısaca konusundan bahsetmek gerekirse Gazeteci Jack McEvoy ikiz kardeşinin intiharını araştırırken ,kardeşinin aslında bir cinayete kurban gitmiş olabileceğini fark eder ve FIB ile iş birliği yaparak katilin bulunmasına yardımcı olmaya çalışır. Katil , polisiyenin babası Edgar Allan Poe ‘ nın şiirlerini ipucu olarak bırakmaktadır. Adrenalinin hiç düşmediği soruşturmada Jack kardeşinin katilini bulabilecek mi yoksa oda bir kurban mı olacak ? ...
Gerçekten görüp görebileceğiniz en Kurnaz katille karşı karşıya kalıp zekasına hayran kalmadan bırakamıyorsunuz kitabı.
Önsözünü Stephen King ‘ in yazdığı kitabı mutlaka okumalısınız tavsiyemdir.
Yazar ayrıca hayran kaldım, diğer kitaplarını okumak İÇİN sabırsızlanıyorum.
560 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Kesinlikle inanılmaz heyecanlı, dili asla sıkmıyor. Okurken sanki okumuyor da izliyor gibiydim ki bence mutlaka film yapılmalı :) Bir polisiye kitabından istediğim herşeyi elde ettim kitaptan aksiyon, şaşırtma ve ters köşe bir son herkese tavsiye ediyorum.
İyi okumalar :)
560 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Şair, Michael Connelly'in, Jack McEvoy Serisi'nin ilk kitabı (İkinci kitap The Scarecrow henüz Türkçe'ye çevrilmemiş) ve aynı zamanda benimde okuduğum ilk Michael Connelly romanıydı. Polisiye kurgular favori türüm olmasa da yakından takip ettiğim roman türleri arasında yer alır. Şair, Stieg Larsson'un Millennium Serisi'nden sonra okuduğum en etkileyici polisiye romandı diyebilirim.

Konusundan biraz bahsedecek olursak, (Birazcık spoiler içerir) serinin isminden de anlaşılacağı üzere baş karakterimiz Gazeteci Jack McEvoy. Olaylar McEvoy'un cinayet masası dedektifi olan ikiz kardeşinin intihar etmesiyle! başlıyor. İntihar düşüncesiyle fazla detaylı incelenmeyen olay yerinde araştırma yapan gazetecimiz kimsenin dikkat etmediği, kardeşinin bıraktığı ölüm notunun, Edgar Allan Poe alıntısı olduğunu ve başka polis intiharlarında da Poe alıntılarının kullanıldığını keşfetmesiyle (Bu nedenle seri katile şair deniyor) aslında bu polis intiharlarının ülke geneline yayılan bir pedofili ağı ile bağlantılı seri cinayetler zinciri olduğunu ortaya çıkarıyor.

Şair; Konusu, kurgusu, çevirisi ve baskısıyla beğendiğim bir kitaptı.
453 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitabı, elimdeki kitapların azalmasından dolayı bir arkadaşımdan almıştım. Polisiye bir kitap olduğunu ve güzel olduğunu söylemişti. Polisiye olunca hemen kitaba atladım. Sevdiğim bir türdür. Bu nedenle kitabın içeriğini tam anlamıyla bilmiyordum. Yazarını başka platformlarda görmüştüm. Ama daha önce okumamıştım. Kısmet böyle bir okuma yapmakmış.

Yazar daha önce muhabirlik yapmış muhabirmiştir. Cinayet romanlarını da bu meslekteKi deneyimlerinden yararlanarak yazmış. Tarz olarak daha önce okumuş olduğum David Baldacci romanlarına benzese de Connelly‘in kendine has bir tarzı olduğunu düşünüyorum. Akıcılık ve kurgusunu beğendim. Çok kısıtlı zamanlarda okuma yapmış olsam da romandan kopmadım. Bir film izlermiş gibi olayları takip ettim.

Romanın sıra dışı bir konusu var. Taciz edilip öldüren çocukların soruşturmasını yürüten dedektifler, bir süre sonra intihar etmeye başlar. İlk başlarda bu intiharlara cinayet gözüyle bakılmaz. Jack adında bir gazeteci, yaptığı bir araştırma sonucunda bu intiharların cinayet olduğunu ortaya çıkarır. Olay FBI’aya kada gider. Bundan sonra bir kedi-fare oyunu başlar. Artık katiller, katillerin peşindedir.

Connelly kitaplarının birçoğunun ne yazık ki baskısı tükenmiş. Sadece bir iki tane baskısı olan kalmış. Yazarın dilini çok sevdim. Bulabildiğim kitaplarını okumaya çalışacağım.

Kitapla kalın...
453 syf.
·9/10
Eğer ki bir romanın ana karekteri bir gazetenin polis muhabiri ise, roman da cinayet romanı ise şüphesiz böyle bir romanı Michael Connelly'den iyi başka kimse yazamazdı. Kurgu seri katil romanı ama öyle sıkça boy gösteren o saçma sapan seri katil romanlarıyla alakası tabii ki yok. Zaten bu romanın orjinal yayın yılı 1995 olmasından ötürü zaten günümüzün komedi seri katil romanları ile kıyaslanMASI söz konusu olamaz. Kurgu her ne kadar seri katil romanı olsa da Connelly kurguyu öyle bir kurmuş ki okuyup romanı bitirdikten sonra insanın damağında tat bırakıyor. Çünkü katilimiz öyle çocukluğunda kötü günler geçirdiği için vahşice cinayetler işleyen bir psikopat değil tam aksine akıl dolu zeka dolu ve okuru yeterli seviyenin de üstünde meraklandıran kişilik. Connelly romanlarının hoşuma giden başka bir yanı da gerek romanlarının ana karekterleri olsun gerekse yanda ki 2. veya 3. karekterler olsun farklı romanlarında ufak da olsa karşı karşıya getirtip okuruna çok güzel sürprizler sunmasıdır; mesela bu romanın da "Los Angeles Times" gazetesinin yazarı Keisha Russell biliyorsunuz ki "Betondaki Sarışın" adlı romanda ki gazeteci olayından sonra "Son Çakal" adlı romanında da karşımıza çıkmıştı. Hatta da Bosch'un annesini bulmasın da bayağı bir yardım etmişti ama Connelly romanlarında bu tadı alabilmek için romanlarını kronolojik sıraya göre okumanızı tavsiye ederim. Şahsen ben yaklaşık 3buçuk yıldır Connelly romanlarını edinmeye başladım ama sadece Şair, Kan Bağı, Betondaki Sarışın ve tabii ki de en az bulunanı Bagajdaki Ceset adlı romanlarına ulaşamadığım için seriye Tünel Fareleri ve Kara Buz hariç başlayamamıştım iyi ki de başlamamışım diyorum yoksa bu küçük ama önemli ayrıntılardan zevk alamayacaktım.
560 syf.
·5 günde·8/10
Michael Connelly'den yine sıkı bir polisiye... Gelişme kısmı biraz uzun sürüyor ve düşündüğüm kadar gerilim dolu değildi ama her anında ustalık vardı kitabın. Son bölümdeki şaşırtmacası ve sürprizi tatmin ediciydi. Polisiye tutkunlarına gönül rahatlığıyla önerebilirim.
560 syf.
·10/10
Benim ölümüm kalp atişimdir
Kitabın ilk cümlesi budur
Sizi amansız bir takipe götürüyor kitap cok suprizler dolu her sayfası ayrı bir güzel 2003 senesinde okumuştum sonrada nemesis yayın çıkti tekrar aldım okudum
Şuan yazarın bütün kitaplarını topluyorum ve Harry Bosch serisini bitirmeye çalışıyorum
453 syf.
·Beğendi·10/10
Müthişti... Okuyucuyu hayrete düşüren olay örgüsüyle, heyecan ve merakın zirve yaptığı harika bir kitaptı.. Kitabın baskısı ne yazık ki yok.Eğer bulursanız mutlaka ama mutlaka alıp okuyun...
453 syf.
·Beğendi·8/10
Jack McEvoy serisinin ilk kitabı Şair, gerçekten çok güzeldi. Bu kitabı okuduktan sonra Edgar Allen Poe’nun kitabını almak şart oldu. Poe’nun şiirleri üzerinden ilerliyor cinayetler. Yazarın her zaman söylediğim gibi, sakin ama bir o kadar merak uyandırıcı bir üslubu var ve bu durum daha da hoşuma gitmeye başladı. Son sayfalara kadar katili bulduğunuzu sanmayın. Yine güzel bir polisiye, yine harika bir kurgu. Bir de unutmadan çevirisini yapan @demetaltınyeleklioğlu, yine şaheser yaratmış.
453 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Gazeteci Jack McEvoy, kardeşi Sean'ın intihar ettiği haberini alır. Sean yetenekli bir cinayet masası dedektifidir ve son aldığı işi çözemediği için depresyona girmiştir. Ancak Jack işi araştırınca onun intihar etmediğini öldürüldüğünü anlar. Buna benzer başka intihar olayları daha olmuştur. Hepsi de cinayet dedektifi olan bu polisler garip notlar bırakarak intihar etmiştir. Aslında bunlar birer cinayettir ve katil Edgar Allan Poe şiirleri ile mesaj vermektedir. Jack FBI kadrosuna bu soruşturma için dahil olur. Bob Backus, Rachel Willing, Eski kocası Gordon ve diğerleri ile tanışır. Bu arada hipnozcu Horace'ın öğrencisi olan William Gladden De çocuk tacizine ve cinayetlere devam eder. FBI onun peşine düşmüştür. Rachel ile yakınlaşan Jack Gordon ile sürekli tartışır. Gladden yakalanır ve Jack tarafından öldürülür. Çatışmada Gordon da ölmüştür. FBI içindeki sızıntı olayında ondan şüphelenen Jack yanılmıştır. Aslında şair Gladden da değildir ve hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba Jack bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Kardeşinin katilini bulabilecek midir? Rachel ile ilişkisi nasıl gelişecektir? Şair yakalanacak mıdır? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
560 syf.
Okumaktan zevk aldığım ve her kitabında insanı hayrete düşürüp "çok zekice" dedirten yazar.
Anlatımı detaylı ama bir o kadarda sade ve akıcıdır. "Ben okudum ama hiçbir şey anlamadım" demek pek mümkün değildir.
Michael Connelly 'nin kitaplarını okurken, mantık yürütmek , detaylı düşünmek gerekir , olaylara her açıdan bakmak ve her ayrıntıyı enine boyuna incelemek gerekir. Bazı kitaplarında Harry Bosch adlı Dedektif ile karşılaşırız. Hatta Amazon tarafından ''Bosch'' adlı dizisi çekilmiştir. Bu kitapta ise Jack McEvoy adlı kahramanımızın başından geçenler anlatılmaktadır. Bundan sonra okunacak 2. kitap ise ''Darboğaz'' adlı romandır. Sürükleyici polisiye roman sevenler için okunması gereken bir yazardır. Bu baskıda Stephen King güzel bir önsöz yazmıştır. Herkese keyifli okumalar.
“Bildiğim tek şey ,kötülüğün herkesin içinde olduğu. Bir gün içimizdeki bir şey çatlayıp filizleniyor. Sonra da önceden sadece hayallerinde göreceği şeyleri yapmaya başlıyor insan . “.
Michael Connelly
Sayfa 551 - Nemesis Kitap
Arkadaşlar bende sizler gibi düşünüyorum bir tek konu haricinde.. Evet konusu,kurgusu,anlatım özellikleriyle gerçekten övgüyü hak eden bir kitap çıkmış ortaya..Kitap okuma rekorumu 2 gün olarak yenilemesi zaten bunu göstermekte.. Ama.. Ama kitabın sonuna geldiğimde içimde bir hayal kırıklığı oldu..Kitap sonlara doğru katil gibi göstermeye çalıştığı kadının neden bu cinayetleri işlediğini gerçekçi bir dille anlatmış ve gerçekten yazarın kurgusuna bayılmıştım,gerçek katilin kadın olmayıpta tamamiyle sürpriz birinin çıkması beni hem şaşırttı hemde merakımı bir kat daha arttırdı,hızla devamını okumak istedim,yani katilin bu cinayetleri neden işeyebileceği gerçeğini..Ama ne yazıkki bu kitapta yoktu,gerçek katilin ortaya çıkması adaletin yerini bulmasıyla kitap bir anda sonlandırılıverdi..Acaba diyorum,yazar baştan beri katil olabilecekleri sırayla tanıtıp onları,neden cinayet işleyebileceklerini o kadar güzel açıkladı,o kadar mantıklı nedenler bulduki;kitabın sonuna geldiğinde yazarın aklına mantıklı ve gerçekçi bir cinayet işleme nedeni gelmedi,yani kalmadı:)))

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şair
Alt başlık:
Jack McEvoy Serisi 1
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
560
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052164204
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Poet
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Baskılar:
Şair
Şair
Bütün kuralları yıkan, heyecan dolu, özgün bir polisiye! Stephen King’in önsözüyle...

Gazeteci Jack McEvoy için ölümün tanımı nettir: Kalp atışı. Ölüm onun kalp atışıdır; onun tutkusu, onun takıntısı, onun haberi, onun hikâyesi… Ancak bu sefer ölüm, asla yazmak istemeyeceği bir hikâye ve çözmeye umutsuzca ihtiyaç duyacağı bir gizemle birlikte gelir.

Eşine az rastlanacak türden bir kurnazlıkla hareket eden seri katilin hedefinde, dehşet verici davaların içinde sıkışıp kalmış cinayet masası dedektifleri vardır.

Katilin ardında bıraktığı ipuçlarıysa Edgar Allan Poe’nun eserleri arasından seçtiği alıntılardır. En son kurban ise, Jack McEvoy’un ikiz kardeşidir. Jack, kardeşinin ölümünü araştırarak yeni cinayetlere engel olmaya çalışırken farkında olmadığı büyük bir tehlikenin içine düşer. Amansız seri katilin sıradaki hedefi,

Jack McEvoy’dan başkası değildir!

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 116 okur

  • Flora Beatrice
  • A. Ö.
  • Ricotto
  • Arzu Ha
  • Nur Okumus
  • Mine Alşan
  • Canan özbay
  • Zeynep Selis
  • Gülşah Aydoğdu Kaynak
  • Dilhun

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.6 (8)
9
%15.3 (9)
8
%10.2 (6)
7
%3.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0