Saygı Duruşu

7,2/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
564 gösterim
"Üzerinde çapraz bir siyah batır olan fotoğrafının önünde, bir matem bandı, hatıra bandı, o eğilirken senin yüzünü aradım Stella, bizlerin, en büyük öğrencilerinin İngilizce derslerinden aşina olduğumuz hoşgörülü gülümsemeyle aydınlanmış yüzünü. Okşadığım kısa, siyah saçlarını, Kuş Adası`nın sahilinde öptüğüm ışıklı gözlerini."Adı Günter Grass, Martin Walser, Alexander Kluge, Heinrich Böll gibi savaş-sonrası Alman edebiyatının en önemli isimleriyle yan yana anılan, çağdaş romanın öncülerinden, Thomas Mann ve Goethe ödüllerine sahip Siegfried Lenz`in son romanı, bir öğrencinin öğretmeniyle yaşadığı ilişkiye odaklanıyor.Uluslararası çoksatar listelerine giren bu pırlanta gibi işlenmiş, modern ve şiirsel anlatıda, Lenz, büyük bir ustalıkla, okuru sezgisel bir yolculuğa çıkarıyor. İlk aşkın acısının, nereye sürüklendiği belli olmayan ilişkinin ve mekânın alt akıntılarla, çağrışımlarla dolu dokusu, yazarın ayrılığın dilbilgisine ne kadar hâkim olduğunu gösteriyor.Yazarın Almanca Dersi romanının çevirisiyle Dünya Kitap Dergisi 2012 "Yılın Çeviri Kitabı" ödülünü kazanan Ayşe Sarısayın`ın Türkçe`siyle...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  98
 • ISBN:
  9786051417462
 • Çeviri:
  Ayşe Sarısayan
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma 
12 Şub 21:57 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Hüzünlü bir atmosfer içinde geçen kısacık bir aşk hikayesi. Lise öğrencisi Christian'ın , öğretmeni Stella'ya olan aşkı. Kitabın kapağındaki fotoğrafa benzer, durgun bir su gibiydi kitap. Bu yüzden ilk 20-30 sayfa kitabın içine giremedim, çekmedi. Ama sonra güzelleşti. Süslü püslü anlatımdan uzak, sadelikle güzelleştirilmiş naif bir öykü. Kesinlikle okumalısınız diyemem belki ama ben okuduğum için mutluyum.

Kitaptan 1 Alıntı

Şeyma 
12 Şub 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Gerçekten gülümsüyor" dedi. "Senin tenin gülümsüyor Christian." Stella insan teninin gülümseyebildiğini okumuştu bir yerlerde, şimdi de bunu doğrulama imkanı bulmuştu anlaşılan.

Saygı Duruşu, Siegfried Lenz (Everest Yayınları)Saygı Duruşu, Siegfried Lenz (Everest Yayınları)