Sıcak Kış

·
Okunma
·
Beğeni
·
41
Gösterim
Adı:
Sıcak Kış
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056914430
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Morena Yayınevi
Ünlü bir yazar şehirde dolaşırken karşılaştığı yoksul bir adama yardım etmek ister; ancak dostlukları ilerledikçe onunla karşılaşmasının bir tesadüf olmadığını düşünmeye başlar.Psiko-patolojik bir karakter olan şahıs, yazarın “Sıcak Kış” adlı dördüncü romanını onun hayatına uyarlamak istemektedir.Yazar bunu tam olarak anladığında korkunç uyarlamanın büyük ölçüde gerçekleşmiş olduğunu anlayacak, uyarlayıcının amacını öğrendiği zamansa hayatının en kötü şokunu yaşayacaktır.
272 syf.
·Beğendi·7/10 puan
#okudumbitti️ #kitapyorum
#sıcakkış ️ 272 Sayfa

.
"Kutsal bir değer olan bilginin insanın yüzüne yansıyan özel bir ışığı, cehaletin ise yine yüze vuran garip bir karanlığı vardır. Kişi nasıl giyinmiş olursa olsun, yüzünde bilginin aydınlığı veya cehaletin ürkütücü karanlığı rahatlıkla okunabilir..."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere kurgu içinde kurgu barındıran güzel bir hikâye kitabı bırakıyorum #sıcakkış . Yazarın okuduğum ikinci kitabı, önceki kitabını da çok severek okumuştum. Kalemi sade anlaşılır bir dille yazılan kitapları ayrı seviyorum.
.
Baş karakterimiz Kartal, yazar olma hayalini başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Eşi Öykü de bir o kadar başarılı bir oyuncu olan bu çift doğayla içe içe sessiz, güzel bir yaşam sürerler. Başta da belirttiğim gibi kurgu içinde kurgu olan bu kitabı okurken beyniniz yanacak, acaba mı diyeceksiniz. Yazar yazdığı kitabı sonrasında yaşıyor olması ilginçti. Annesinin ölümünden sonra yolları kesişen Jasmine kimdi? Kartal insanlarla arasına mesafe koyarak, onların davranışlarına göre fikirlerini beyan etmesi garipti. Günlerden bir gün insanları izlerken karşına yoksul olan Ejder çıkar. Ejder'e çok üzülen Özgür kendi çiftliğinde iş verir. Sonuç mu hepsi bu kitapta... Sonuna doğru kitap karmakarışık bir hâl alır. Yazarın her bölüm başında güzel cümlelere yer vermesi gayet başarılıydı, ben bu tür kitapları okurken daha bi mutlu oluyorum. Belki de ondandır ben sevdim.
.
Kitapta bazı konularda yazara katılmadım, özellikle kadınlar hakkında ki düşüncesi... Tabi ki bu benim düşüncem, onun dışında kitap gayet başarılıydı. Bu tür kitaplar okumayı seven arkadaşlarıma tavsiye ederim. OKUYUN efendim
.

.
#kitaptanalıntılar
️ "Bedeli ne olursa olsun, saygı ve sorumluluktan başka yolumuz yok."
️ "İnsanın başına gelen olayların birçoğu , hiçbir zaman karşılaşmıyacagını sandığı şeylerdir."
.
Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
272 syf.
·3 günde·5/10 puan
SICAK KIŞ kitabında ise konu gerçekten güzel bir fikir. .
Bir yazarın yazdığı romanın hayatında gerçekleşme hikayesini ciddi anlamda sevdim.
Kitabın başlangıcındaki Victor Hugo içeren sayfaları da çok beğenerek okudum. Hatta dedim güzel bir kitap olacak. Ama kitapta yine düşünceleri yansıtma vardı ki bu beni yine rahatsız etti ve kitabı istemeyerek okumama sebep oldu.
Başlangıçta eleştirilen yobaz konuşmalar kitap ilerledikçe yansıtılır gibi olmuş.
Hatta dedim ki bu tepe Alaaddin tepesi burası da Konya.
Üniversite yıllarımızda çok şahit olduk bu tarz düşünce ve diyaloglara.
Yazarımızın şuan Konya'da yaşamakta oluşu da bunu netleştirmiş oldu.
.
Kitaptaki yazara sürekli bir iltifat sürekli bir olumlu eleştiri durumu gerçekten abartıydı ve sıkıcı bir hal aldı.
Kitap sonuna doğru Jasmina karakterinin hayran hareketleri ve her cümlede efendim diye hitap etmesi beni oldukça kitaptan soğuttu.
.
Yazarımız @yazarmertaslan hayal gücünüz gerçekten hayran kalınabilecek derecede. Konular gerçekten orijinal.
Düşüncelere değinmeden yazsanız da harika romanlar okusak.
272 syf.
·8/10 puan
Kalemi ile daha önce tanıştığım yazar, bu kitabı ile benim için çok farklı bir yer edindi. Konusu kurgusu ile biraz anlaşılması zor olabilir ama yoğun bir içeriğe sahip olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Karakterimiz Kartal ünlü bir yazardır. Eşi Öykü ile kıskançlık ve ayrılıkların eksik olmadığı bir yaşam sürmektedir.
Duygu düşünce/davranış bozukluğu olan yoksul biriyle karşılaşan yazar ona yardımcı olmak ister. Bu şahıs yani Ejder’i çiftliğinde çalıştırmaya başlar.
Ondan sonra her şey farklı olmaya başlar...
Ejder , yazarın yazdığı Sıcak Kış romanını, onun hayatına uyarlamak istemektedir.
Yazarın farkına varması ve asıl amasını öğrenmesi büyük bir şok etkisi yaratır...
.
Kitabımızın başında karakter dışarıda bazı insanların konuşmalarına kulak misafiri olur. Burada konuşan kişilerin ağzından dini bazı konulara değinilmiş. Bunlar ‘dar pantolon giyen, açık saçlı olan kadınlara pis pis bakıp ahlak dersi veren, hatta aslında evden asla çıkmayan kadınların daha makbül olduğunu söyleyen tipler. Bu bölüm bence saçmalıktı altı değil üstünü koyu siyah kalemle çizerek yersiz bilgileri örtbas edebilirsiniz.
.
272 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Sıcak Kış daha önce akıl okuyucusu ile kalemiyle taniştığım yazarın ikinci kitabıydi benim için :
Beni okurken yordu diyebilirim. Normalde yoğun ve ters köşe kitaplara alışkınımdır ama bu kitapta beni birşeyler içine çekemedi. Bilakis hep dışında kaldim diyebilirim.
:
Ünlü yazarımız Kartal ve eş Öykü hayatları seyrinde devam etmektedirler. Öykü'nün yakışıklı ve ünlü olan eşini haliyle kıskanması sonucu ortaya çikan krizler vardır. Belli bir dönem sonra yazar şehirde dolaşırken Ejder adında biriyle tanışır, ona yardımcı olmak için çiftliğinde çalıştırır.
:
Yazar karşılaşmasının tesadüf olmadığını düşünür. Olaylar bundan sonra yoğunluk kazanmaya başlar. Yazar yazdığı "Sicak Kış" romanının bir bölümünü onun hayatına uyarlamak istemektedir. Bu dehşet uyarlamanın ne kadarı gerçekleşmiş olacaktır.
:
Kadınlar ile alakalı bazı bölümlerde yazılanlara katılmıyorum. Bunu söylemeden geçemeyecegim.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okurken size düşündüren bir hikayenin içinde kendinizi baş kahraman olarak bulabilirsiniz. Karşısına yoksul bir adam çıkar. Yazmakta olduğu romanı onun hayatına uyarlamak ister. Ve kitap asıl şimdi başlar. Peki neler olacak devamı tabii ki de kitapta. Tavsiye ederim Kitapla kalın.
272 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim.
.
.
Kartal bir yazar.Kitabımız kartal ve eşi öyküyü konu alıyor.
.
.
Yazar sevilen ve ilgi duyulan biridir.Eşinin ilgi duyulması öyküyü rahatsız eder ve kıskanmasına neden olur.
.
.
Öykü çoğu zaman kıskançlıkdan dolayı kartalla tartışır ve en son tartışmalarından sonra evi terk eder.
.
.
Kitabın dili aslında akıcıydı.Ama kitap bittikden sonra bir duraksadım minik beyin yanması yaşadım diyebilirim.
.
.
272 syf.
·Puan vermedi
Okurken zorlandığım bir kitapla geldim nedeni ise kurgu içinde kurgu olmasından kaynaklanıyor sanırım. İki bölümden oluşuyor bakıldığında ana karakterimiz bir yazar ve ilk başta yazarım hayatını okurken bir bakıyorsunuz yazdığı kitapla alakalı yazılar okuyoruz bunun nedeni yazdığı kitabı kendi hayatına uyarlarmış olmadı.
۰
Kısaca konusundan bahsetmek gerekirse; yazarlık kariyerinde başarıyı elde etmiş ve hayallerini gerçekleştiren Kartal ve eşi Öykü ile birlikte doğayla iç içe huzurlu bir yaşam sürmektedir. İnsanlara olan mesafesi sayesinde onların davranışlarına göre tahliller yürütür. Ve bir gün Ejder ile karşılar. Ejdere kendi çiftliğinde bir iş verir ve birden her şey ters gitmeye başlar. Peki Kartal ile Öykünün başına neler gelir? Ejderin çiftlikte çalışması neden her şeyi değiştirir. Soruların hepsi kitapta mevcut.
۰
Kitaptaki yazarın dile getirdiği kadınlar hakkında ki düşüncelerine katılmadığımı dile getirerek. Bu tarz sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.
Öfke, kin, tiksinti, çaresizlik gibi olumsuz hislerine sık sık karışan bir çeşit şefkat duygusu ruhuna bir parça serinlik bağışlasa da, somut anlamda ne yapmadı gerektiğini bilememenin tarif edilmez sıkıntısı saatlerdir kafasına yığılıp duruyordu.
Herkesin günahları benim, benim sevaplarım da herkesin olsun. Bütün derdim, Tanrı’ya ve insanlığa karşı sorumluluklarımı yerine getirmiş olmanın huzuru içimde ölmektir.
26 Şubat 1802'de dünyaya geldim, 16 Şubat 1833'de senin kollarında mutluluğa erdim. İlk tarih sadece hayata başlamak içindi, ikinci ise aşka... Sevmek, yaşamaktan daha fazla bir şey...
Kimileri için yaşamak ölmekten daha zordur. Benim için hep öyle oldu; ama dediğim gibi de bu gidişatta bir son dakika değişikliği yapma isteğini kapılıyorum dedikten sonra aniden durdu, biraz daha düşündü ve devam etti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sıcak Kış
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056914430
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Morena Yayınevi
Ünlü bir yazar şehirde dolaşırken karşılaştığı yoksul bir adama yardım etmek ister; ancak dostlukları ilerledikçe onunla karşılaşmasının bir tesadüf olmadığını düşünmeye başlar.Psiko-patolojik bir karakter olan şahıs, yazarın “Sıcak Kış” adlı dördüncü romanını onun hayatına uyarlamak istemektedir.Yazar bunu tam olarak anladığında korkunç uyarlamanın büyük ölçüde gerçekleşmiş olduğunu anlayacak, uyarlayıcının amacını öğrendiği zamansa hayatının en kötü şokunu yaşayacaktır.

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Seda
  • Verda Rençberoğlu
  • Mavigibikitap
  • Meral Kaplan
  • Ela
  • gizemin_kitapligi
  • Serap dmrkndk
  • Abdulkerim Köroğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (1)
9
%0
8
%25 (1)
7
%25 (1)
6
%0
5
%25 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0