Şipşak Freud

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
486 gösterim
Christfried Tögel, Sigmund Freud'u keşfetmek üzere çıktığı yolculukta okurunu yalnız bırakmıyor, bu yolculuğun ana duraklarında onlara eşlik ediyor ve onları Freud'un bilinmeyen yönleriyle tanıştırıyor.

Yıllarca bilim çevreleri tarafından görmezlikten gelindikten
sonra 1902 yılında profesör unvanı aldığında kendisine
gelen çiçekleri ve kutlama mesajlarını gören Freud, durumu alaya alarak şöyle yorumlamıştı: "Sanırsınız ki cinselliğin rolü majesteleri tarafından resmi olarak kabul edildi, rüya analizi bakanlar kurulunca onaylandı ve histeri vakalarında psikanalitik terapinin zorunluluğunun savunulduğu yasa taslağı üçte iki oyçokluğuyla meclisten geçti."

Bilme tutkusuyla çalışmalarını yürüten Sigmund Freud'u bazıları çok yüceltti, bazıları küçümsedi. Ve o bilim tarihinin en fazla tartışılan isimlerinden biri oldu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050913859
 • Çeviri:
  Gül Gürtunca
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Dila. 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Freud öğretilerine ilgi duyan ve Freud'u anlamak isteyenlerin asıl kitaplara başlamadan önce mutlaka okuması gereken kitap olduğunu düşünüyorum.
Bu zor konular, Freud'un çalışmalaraı, makaleleri, kitapları en özet ve en önemli yerleri/halleriyle ve çok sade, ortalama bir okurun rahat anlayabileceği bir dille anlatılıyor.
Freud'un asıl kitaplarına başlamadan bir göz atmakta fayda var.
Ben kitabı çok yararlı buldum. Öğrendiğim birkaç kırıntı bilgi birleşti, hatta üzerine kat bile çıktım. Bu açıdan ilgisi olanlara tavsiye ederim.

Kitaptan 3 Alıntı

Dila. 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir liderin başarılı olabilmesi için iki koşul vardır: Ya liderin savunduğu ideal ya da ideolojinin, grubun diğer üyelerinin ego idealiyle örtüşmesi yahut da "bireyin kendi ego idealinden vazgeçip liderde vücut bulan grup idealini sahiplenmesi"dir.

Şipşak Freud, Christfried Tögel (Sayfa 112)Şipşak Freud, Christfried Tögel (Sayfa 112)
Dila. 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...bilinçdışının durumu, gözle göremediğimiz, ancak Uranüs'ün düzensiz hareketlerinden dolayı varlığından haberdar olduğumuz Pluton gezegeniyle aynıdır.

Şipşak Freud, Christfried TögelŞipşak Freud, Christfried Tögel
Dila. 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...ona (Freud'a) göre ölüm içgüdüsünün amacı canlıyı anorganik duruma döndürmektir. Ölüm içgüdüsü içe yöneldiğinde bireyin kendini yok etmesi için çalışır.
Eğer dışa yönelirse bu kez şekil değiştirerek saldırganlık ve yıkıcılık olarak karşımıza çıkar

Şipşak Freud, Christfried Tögel (Sayfa 72)Şipşak Freud, Christfried Tögel (Sayfa 72)