Siyaset Kitabı ( Ciltli )

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
554 gösterim
Adil olmayan bir yöneticiyi görevden almak doğru mudur? Demokrasi gerçekten en iyi yönetim şekli midir? Savaş meşru kılınabilir mi? Tarih boyunca insanoğlu en iyi yönetim şeklini bulmaya yönelik bu ve bunun gibi pek çok önemli soru sormuş; büyük düşünürler de dünyayı algılamamıza ve şekillendirmemize yardımcı olan çok çeşitli yanıtlar vermişlerdir.

Yalın bir dille yazılan Siyaset Kitabı, terminolojiyi sadeleştiren kısa ve özlü açıklamalara, karmaşık teorileri basitçe açıklayan aşamalı diyagramlara ve siyaset hakkındaki fikirlerimizi eğlenceli bir şekilde ele alan esprili illüstrasyonlara sahiptir. 
İster konunun yabancısı, ister hevesli bir öğrenci, ister iddialı bir uzman olun; bu kitaptan çok faydalanacaksınız.

Resimlerle destekli, akılda kalıcı, tamamı renkli, resimli, kuşe, ciltli...
(Tanıtım Bülteninden)
 
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786051067254
 • Orijinal Adı:
  The Politics Book
 • Çeviri:
  Tarık Sadak
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 25 Alıntı

"Eğer insanın kendisi görev yapmayacak ve yönetmeyecekse, en büyük ceza daha kötü biri tarafından yönetilmek olacaktır."

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 38 - Platon)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 38 - Platon)

İdeolojik mücadele daha ziyade futbol takımları arasındaki rekabet gibidir. Bir takımı desteklemekte akla nazaran tutkunun önemi vardır ve sonunda önemli olan kazanmaktır.

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 14)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 14)

"Eğer düşmanınızı ve kendiniz tanırsanız, yüz savaşı riske girmeden kazanırsınız."

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 30 - Sun Tzu)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 30 - Sun Tzu)

"Tanrının doğal yasaların kifayetli müsebbibi, dolayısıyla da öğreticisi olduğu aşikardır. Fakat bu onun yasa koyucu olduğu anlamına gelmez."

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 91 - Francisco Suàrez)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 91 - Francisco Suàrez)

Toplumun nasıl olması gerektiğini görmektense, Machiavelli "doğrudan olayın idealize edilmesinden ziyade fiili gerçekliğine yönelmeye" çalıştı, yani meselenin özüne inerek siyaseti ahlak felsefesi veya etiğin bir alanı olarak ele almak yerine, salt pratik ve gerçekçi bir açıdan ele aldı.

Kendisinden önceki siyaset düşünürlerinin aksine, devletin görevinin vatandaşlarının ahlaklılığını geliştirmek olduğunu değil, onların refahını ve güvenliğini sağlamak olduğunu düşünüyordu.

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 76)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 76)

1) Devletler bir hükümdar veya yönetime veya yönetim ve ekonomiyi düzenleyen yasalara sahiptir. Soyguncular da bir elebaşının iradesinde çeteleşirler ve ganimetlerini bölüştürmek ve disiplin sağlamak için kurallara sahiptirler.

2) Adaletsiz hükümdarlar tarafından yönetilen devletler toprak ve kaynak sağlamak için komşularına savaş açarlar. Her çete kendine ait özel bir bölgeye sahiptir ve komşu bölgelerden çalar.

Sonuç: Adalet ortadan kalkarsa, hükümetler büyük soyguncu çetelerinden başka ne olur?

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 54)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 54)

"Sevgi ve korku nadiren bir arada olacağından, ikisinden birini seçmemiz gerektiğinde korkulur olmak sevilir olmaktan daha güvenlidir." (Machiavelli)

İtalyan diktatör Benito Mussolini, sevilmekten çok korkulan, etkili ve acımasız bir liderdi. Prens'ten etkilendiğini kabul etmiştir.

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 80)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 80)

"Yetkisini sadece seçimden alan seçilmiş bir görevlinin başka bir onay veya teyide ihtiyacı yoktur."

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 71 - Padualı (Padovalı) Marsilius)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 71 - Padualı (Padovalı) Marsilius)

Köy hayatının dans gibi toplumsal aktiviteleri Althusius'un ittifak kavramına bir örnektir: bireylerin ortak ihtiyaç, hizmet ve değerlerine dayanan gruplar oluşturmaları.

Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 93)Siyaset Kitabı, Kolektif (Sayfa 93)
3 /