Son Harem

8,3/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
477 gösterim
İstanbul, 1909. Avrupa ile Asya'nın aynı potada eridiği Boğaziçi kıyılarının hükümdarı II. Abdülhamid, Doğu'nun son bilmecesi. Ve hareminin gizli dünyasında gelecek hayalleriyle yaşayan Elisa ile Fatima. Biri gözdeliğe yükselmek için her şeyi yapabilecek kadar hırslı, diğeri aşka ve özgürlüğe hasret iki genç cariye. Ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüyle, Abdülhamid'in haremi dağıtılır, yüzlerce cariye azad edilir. İki yakın arkadaş haremin duvarlarının ardında da hayatta kalmayı öğrenmek zorundadır. Elisa ile Fatima'nın dünyasında düşler yerini kâbusa bırakır, tek dayanak noktaları da ellerinden kayıp gider: Dostlukları!

Peter Prange, Almanya'nın en ünlü tarihi roman yazarlarından biridir. Yazdığı hemen her kitap Almanya'da çok satanlar listesine zirveden girmektedir. Kitapları birçok dile çevrilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9786054188253
 • Orijinal Adı:
  Der Letzte Harem
 • Çeviri:
  Gülderen Pamir
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hareme farklı bir bakış açısı, oldukça sürükleyici ve kolay kolay elinizden bırakamayacağınız türden. Tarihin derinliklerine inmek isteyenlere öneririm…

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı'nın son dönemini Abdülhamid'i ve iki kızın yollarının birleşimini bir de yabancı kalemden okuyun. Bazen sıkılsanız da bitirebileceğiniz bir kitap.

Osmanlı'nın son dönemini tarafsız bir gözle aktaran kitabı çok beğendiğimi söyleyebilirim. Hem şaşalı günlerin sonlarına tanıklık ederken, aynı zamanda bir cariyerinin hikayesini okuyorsunuz. Aklınızda bulunsun, kesinlikle okumaya değer bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Alev 
29 Nis 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir insan, dünyanın en güçlü hükümdarı da olsa, yüreğimi sevdiğim kişiye verme hakkını benden alamaz.

Son Harem, Peter Prange (Sayfa 64)Son Harem, Peter Prange (Sayfa 64)
Alev 
01 May 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşüncelerini susturduğu anda hayat ne güzeldi!

Son Harem, Peter Prange (Sayfa 253)Son Harem, Peter Prange (Sayfa 253)
Alev 
01 May 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Peçeye neden takıldın ki? Ezilmişliğin işaretinden başka bir şey değil ve biz de bunu yok ettik. Erkek ile kadının arasında fark yoktur. Neden bir kısım insan örtünüp saklanırken, diğer bir kısım insan yüzü açık gezsin, bunun bir anlamı var mı?"

Son Harem, Peter Prange (Sayfa 254)Son Harem, Peter Prange (Sayfa 254)
Alev 
29 Nis 00:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu manzara yalnızlığını arttırmaktan başka bir işe yaramıyordu. Neden şu anda yanında yoktu, neden kuşkularını bir öpücükle gidermiyordu? Aşk dolu sözcükleri söyleyen o değil miydi? Kulağına akıl kışkırtıcı itiraflar fısıldayan? Kendini onun istekli kollarının arasında korunmuş hissetmemiş miydi? Ah evet, özlemeyi, erimeyi, dipsiz uçurumlara savrulmayı biliyordu- bütün bunları yaşamış ve hissetmişti ve şu anda hala yaşıyor ve hissediyordu. Bu aşkın efendisi neredeydi şimdi? Gözleri, dudakları, gülümsemesi?

Son Harem, Peter Prange (Sayfa 53)Son Harem, Peter Prange (Sayfa 53)