Sözde Terörist Bir Demokrasi Polisiyesi

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
404 gösterim
Türkiye’de son yedi yılda “terör suçu”, iktidar bloğuna karşı her eylemi, her muhalif kimliği içine alacak şekilde genişletildi. Polis fezlekeleri adeta yasaların yerine geçerken; özel yetkili mahkemeler, “düşman” ilan edilen kesimlere karşı kahredici bir mekanizma olarak kullanılıyor.

Çoğulcu demokrasiyi, örgütlü toplumu, özgür bireyi ve eleştirel aklı hedef alan “devlet terörü” eliyle, yasal hakları kullanmak bile terör suçu sayılıyor. Sonuç ortada: ÖYM’lerde yargılanan sekiz bini tutuklu yetmiş bin sanıkla Türkiye, 12 Eylül mahkemelerinin rekorunu bile geride bıraktı.

İsmail Saymaz, 30 ayrı dava dosyasını incelediği bu kitapta; annesiyle beraber cezaevinde volta atan iki yaşındaki Şana’nın, taş atan çocuk Berivan’ın, “parasız eğitim” pankartı açan Berna ve Ferhat’ın, oğlunu andığı için yargılanan Ayşe Karakaya’nın, Kürt sanılıp linç edilen Balgün Ailesi’nin, katılmadığı cinayetten müebbet alan yazar Doğan Akhanlı’nın, İbrahim Tatlıses’i vurdurmakla suçlanan avukatın, askeri casusluk örgütünün lideri denilen bir genç kadının ve daha onlarca “sözde terörist”in hikâyesine ışık tutuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750512308
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye'de Özel Yetkili Mahkemeler aracılığıyla devlet terörünün ne boyutlara ulaştığını ve nasıl kişiye göre suç yaratıldığını görmek açısından güzel bir kitap. 40 yıl önce feshi gerçekleşmiş "terör örgütü" adına eylem yapanlar(!), "Uyuşturucuya Hayır" duvar yazısının altında sırf Dev-Lis yazıyor diye "terör örgütüne sempati kazandırmak"la suçlananlar... Ayrıca İsmail Saymaz'ın sanıklarla röportaj yapması da olayları her açıdan değerlendirmemize yardımcı oluyor.