Sultan Fatih Gemiler Yürüten Padişah

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
559 gösterim
Türk tarihinin en büyük hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet, 30 Mart 1432'de, Sultan II. Murat'ın dördüncü oğlu olarak Edirne'de dünyaya gelmiştir. O, lalaları Mahmut Kassabzade ve Nişancı İbrahim Abdullahzade beylerle birlikte Edirne'den Manisa'ya vali olarak gönderilmiştir (1443 baharı). Fakat bir süre sonra. Sultan II. Murat'ın ölümü (2 Şubat 1451) üzerine Veziriazam Halil Paşa (Çandarlı), Şehzade Mehmet'e gizli bir mektup göndererek "Süratle başkent Edirne'ye gelip tahta oturmasını" bildirdi. Böylece babasının ölüm haberini alan II. Mehmet, Gelibolu üzerinden Edirne'ye gelerek ikinci kez hükümdar olduğu zaman (18 Şubat 1451), 19-20 yaşlarında bulunuyordu.

Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılı Mayıs ayında İstanbul'u fethederek, çağ açıp çağ kapamıştır. Fatih, İstanbul'un kuşatması sırasında, dünyada ilk defa havan topunu icat etmiş ve dünyanın en uzun menzilli "Şahi" adını verdiği topu yaptırmıştır. Ayrıca ateşli silahlarda yağlama sistemini bulmuş ve gemileri karadan yürüterek ilk raylı sistemi kullanmıştır. Fatih, bunlara ilaveten yürüyen ve ateşe dayanıklı asker taşıyan kuleler yaptırarak, askerî sanayide bugün de kullanılan zırhlı araçların isim babası olmuştur. Edebiyata düşkün olan ve birçok şiir ve gazel yazan Fatih Sultan Mehmet, 1481 ilkbaharında yeni bir sefere çıkarken Gebze yakınlarında vefat etti. Bazı araştırmacılara göre zehirlenerek öldürülmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786055218461
 • Yayınevi:
  Paraf Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
20 May 20:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Fatih Sultan Mehmet denince akan sular durur,geceler gündüz olur,kışlar bahara durur benim için...Her yazardan okudum ki olur da atladığım,bilmediğim bişey kaldıysa kalmasın diye...Şairliğini ayrı,devlet adamlığını ayrı,insanlığını ayrı,çocukluğunu ayrı sevdim...Bir insan nasıl bu kadar gözü kara,nasıl vicdanlı,nasıl hem duygu doluyken,hem zekasıyla hayran bırakır ondan öğrendim...Seni anlatan,seni yaşatan kitapları okumaya devam...Ruhun şad olsun sultanım...